Shimizu City 1980
General 1980-03-24 - 0000-00-00
Open
Hardcourt
5
Shimizu City
Japan
Source ATP - Challenger Tour
Info Prize Money $25,000
Sisson, Meer, Whyte and Carnahan were qualifiers.
Media
Winner Markus Gunthardt
Players
Sydney (Syd) Ball
Robert Bettauer
Peter Campbell
Scott William Carnahan
Jeremy Cohen
Matthew N. (Matt) Doyle
Rand R. Evett
John Basil Fitzgerald
Tsuyoshi Fukui
Alvin R. Gardiner
Bill Jr. Gilmour
Robert Bettauer
Peter Campbell
Scott William Carnahan
Jeremy Cohen
Matthew N. (Matt) Doyle
Rand R. Evett
John Basil Fitzgerald
Tsuyoshi Fukui
Alvin R. Gardiner
Bill Jr. Gilmour
Markus Gunthardt
Wayne D. Hampson
Chris Mark Johnstone
Chris P. Kachel
Jun Kamiwazumi
Jun Kuki
Tetsu Kuramitsu
Cliff L. Letcher
John M.P. Marks
Wally Masur
Syed Saeed Meer
Wayne D. Hampson
Chris Mark Johnstone
Chris P. Kachel
Jun Kamiwazumi
Jun Kuki
Tetsu Kuramitsu
Cliff L. Letcher
John M.P. Marks
Wally Masur
Syed Saeed Meer
Craig A. Miller
Shigeyuki Nishio
Wayne R. Pascoe
Shinichi Sakamoto
Mike Shore
Beejong Sisson
Nobuya Tamura
Kiyoshi (Kiyo) Tanabe
Greg J. Whitecross
David P. Whyte
Shigeyuki Nishio
Wayne R. Pascoe
Shinichi Sakamoto
Mike Shore
Beejong Sisson
Nobuya Tamura
Kiyoshi (Kiyo) Tanabe
Greg J. Whitecross
David P. Whyte
Rounds
Round 1
Chris P. Kachel*
Bill Jr. Gilmour
Bill Jr. Gilmour
7-6
6-1
Mike Shore*
Wally Masur
Wally Masur
6-1
2-6
6-3
Jun Kuki*
Kiyoshi (Kiyo) Tanabe
Kiyoshi (Kiyo) Tanabe
6-3
6-4
Tsuyoshi Fukui*
Tetsu Kuramitsu
Tetsu Kuramitsu
6-1
6-4
Cliff L. Letcher*
Beejong Sisson
Beejong Sisson
6-3
6-1
Craig A. Miller*
Chris Johnstone
Chris Johnstone
6-4
6-2
Rand R. Evett*
Nobuya Tamura
Nobuya Tamura
6-4
2-6
6-3
Jun Kamiwazumi*
Syed Saeed Meer
Syed Saeed Meer
7-6
6-2
John M.P. Marks*
Greg J. Whitecross
Greg J. Whitecross
7-6
6-7
6-3
Shigeyuki Nishio*
Jeremy Cohen
Jeremy Cohen
6-3
6-4
Robert Bettauer*
John Fitzgerald
John Fitzgerald
6-3
4-6
6-0
Shinichi Sakamoto*
Matthew N. (Matt) Doyle
Matthew N. (Matt) Doyle
6-3
6-7
6-4
Alvin R. Gardiner*
Wayne D. Hampson
Wayne D. Hampson
6-3
4-6
6-3
Markus Gunthardt*
Peter Campbell
Peter Campbell
6-3
6-4
Wayne R. Pascoe*
David P. Whyte
David P. Whyte
6-2
3-6
6-0
Syd Ball*
Scott Carnahan
Scott Carnahan
6-4
6-4
Round 2
Chris P. Kachel*
Mike Shore
Mike Shore
6-4
6-3
Tsuyoshi Fukui*
Jun Kuki
Jun Kuki
4-6
7-5
6-1
Cliff L. Letcher*
Craig A. Miller
Craig A. Miller
6-1
6-2
Jun Kamiwazumi*
Rand R. Evett
Rand R. Evett
6-3
6-7
6-3
John M.P. Marks*
Shigeyuki Nishio
Shigeyuki Nishio
6-3
6-3
Robert Bettauer*
Shinichi Sakamoto
Shinichi Sakamoto
6-0
4-6
6-3
Markus Gunthardt*
Alvin R. Gardiner
Alvin R. Gardiner
6-4
6-7
6-4
Wayne R. Pascoe*
Syd Ball
Syd Ball
6-3
4-6
6-4
Quarterfinals
Tsuyoshi Fukui*
Chris P. Kachel
Chris P. Kachel
6-3
4-6
6-2
Cliff L. Letcher*
Jun Kamiwazumi
Jun Kamiwazumi
7-5
6-3
John M.P. Marks*
Robert Bettauer
Robert Bettauer
6-2
6-2
Markus Gunthardt*
Wayne R. Pascoe
Wayne R. Pascoe
6-4
7-6
Semifinals
Cliff L. Letcher*
Tsuyoshi Fukui
Tsuyoshi Fukui
7-6
2-6
6-4
Markus Gunthardt*
John M.P. Marks
John M.P. Marks
7-5
7-5
Final
Markus Gunthardt*
Cliff L. Letcher
Cliff L. Letcher
2-6
6-4
6-3
Tournament
Round 1
Markus Gunthardt*
Peter Campbell
Peter Campbell
Alvin R. Gardiner*
Wayne D. Hampson
Wayne D. Hampson
Wayne R. Pascoe*
David P. Whyte
David P. Whyte
Syd Ball*
Scott Carnahan
Scott Carnahan
John M.P. Marks*
Greg J. Whitecross
Greg J. Whitecross
Shigeyuki Nishio*
Jeremy Cohen
Jeremy Cohen
Robert Bettauer*
John Fitzgerald
John Fitzgerald
Shinichi Sakamoto*
Matthew N. (Matt) Doyle
Matthew N. (Matt) Doyle
Cliff L. Letcher*
Beejong Sisson
Beejong Sisson
Craig A. Miller*
Chris Johnstone
Chris Johnstone
Jun Kamiwazumi*
Syed Saeed Meer
Syed Saeed Meer
Rand R. Evett*
Nobuya Tamura
Nobuya Tamura
Tsuyoshi Fukui*
Tetsu Kuramitsu
Tetsu Kuramitsu
Jun Kuki*
Kiyoshi (Kiyo) Tanabe
Kiyoshi (Kiyo) Tanabe
Chris P. Kachel*
Bill Jr. Gilmour
Bill Jr. Gilmour
Mike Shore*
Wally Masur
Wally Masur
Round 2
Markus Gunthardt*
Alvin R. Gardiner
Alvin R. Gardiner
Wayne R. Pascoe*
Syd Ball
Syd Ball
John M.P. Marks*
Shigeyuki Nishio
Shigeyuki Nishio
Robert Bettauer*
Shinichi Sakamoto
Shinichi Sakamoto
Cliff L. Letcher*
Craig A. Miller
Craig A. Miller
Jun Kamiwazumi*
Rand R. Evett
Rand R. Evett
Tsuyoshi Fukui*
Jun Kuki
Jun Kuki
Chris P. Kachel*
Mike Shore
Mike Shore
Quarterfinals
Markus Gunthardt*
Wayne R. Pascoe
Wayne R. Pascoe
John M.P. Marks*
Robert Bettauer
Robert Bettauer
Cliff L. Letcher*
Jun Kamiwazumi
Jun Kamiwazumi
Tsuyoshi Fukui*
Chris P. Kachel
Chris P. Kachel
Semifinals
Markus Gunthardt*
John M.P. Marks
John M.P. Marks
Cliff L. Letcher*
Tsuyoshi Fukui
Tsuyoshi Fukui
Final
Markus Gunthardt*
Cliff L. Letcher
Cliff L. Letcher