Astana Open 2021
General 2021-09-20 - 2021-09-26
ATP World Tour 250 series
Indoor hardcourt
5
Nur-Sultan
Kazachstan
Info Nur-Sultan was one of four new ATP 250 events added to the 2020 provisional schedule, as tennis continued its return following suspension of the season due to the COVID-19 pandemic. The tournament was given an additional single-year licence for 2021, and it will be played in week 38 alongside Metz and Laver Cup.
Draw:28
Media
Winner Soonwoo Kwon
Players
Ricardas Berankis
Benjamin Bonzi
Alexander Bublik
Laslo Djere
Evgeny Donskoy
James Duckworth
Egor Gerasimov
Ilya Ivashka
Miomir Kecmanovic
Filip Krajinovic
Benjamin Bonzi
Alexander Bublik
Laslo Djere
Evgeny Donskoy
James Duckworth
Egor Gerasimov
Ilya Ivashka
Miomir Kecmanovic
Filip Krajinovic
Mikhail Kukushkin
Daniel Elahi Galan
Aslan Karatsev
Soonwoo Kwon
Dusan Lajovic
John Millman
Jaume Antoni Munar Clar
Lorenzo Musetti
Benoit Paire
Daniel Elahi Galan
Aslan Karatsev
Soonwoo Kwon
Dusan Lajovic
John Millman
Jaume Antoni Munar Clar
Lorenzo Musetti
Benoit Paire
Marc Polmans
Dmitry Popko
Emil Ruusuvuori
Andreas Seppi
Timofey Skatov
Carlos Taberner
Fernando Verdasco
Jiri Vesely
Elias Ymer
Dmitry Popko
Emil Ruusuvuori
Andreas Seppi
Timofey Skatov
Carlos Taberner
Fernando Verdasco
Jiri Vesely
Elias Ymer
Rounds
Round 1
Aslan Karatsev*
bye
Emil Ruusuvuori*
Benjamin Bonzi
Benjamin Bonzi
6-2
0-0
ret.
Timofey Skatov*
Andreas Seppi
Andreas Seppi
7-6(3)
4-6
6-1
Ilya Ivashka*
Elias Ymer
Elias Ymer
6-2
6-4
Filip Krajinovic*
bye
James Duckworth*
Mikhail Kukushkin
Mikhail Kukushkin
7-6(3)
6-1
Jaume Antoni Munar Clar*
Jiri Vesely
Jiri Vesely
6-3
7-6(6)
John Millman*
Dmitry Popko
Dmitry Popko
3-6
6-1
6-4
Laslo Djere*
Daniel Elahi Galan
Daniel Elahi Galan
6-4
3-6
6-4
Lorenzo Musetti*
Marc Polmans
Marc Polmans
6-4
2-6
6-4
Soonwoo Kwon*
Evgeny Donskoy
Evgeny Donskoy
6-4
6-3
Dusan Lajovic*
bye
Egor Gerasimov*
Benoit Paire
Benoit Paire
7-5
6-4
Carlos Taberner*
Ricardas Berankis
Ricardas Berankis
7-5
6-4
Miomir Kecmanovic*
Fernando Verdasco
Fernando Verdasco
6-4
6-2
Alexander Bublik*
bye
Round 2
Emil Ruusuvuori*
Aslan Karatsev
Aslan Karatsev
7-6(6)
6-4
Ilya Ivashka*
Timofey Skatov
Timofey Skatov
6-2
6-3
James Duckworth*
Filip Krajinovic
Filip Krajinovic
7-6(2)
6-3
John Millman*
Jaume Antoni Munar Clar
Jaume Antoni Munar Clar
6-4
6-7(5)
7-5
Laslo Djere*
Lorenzo Musetti
Lorenzo Musetti
6-4
6-7(3)
6-4
Soonwoo Kwon*
Dusan Lajovic
Dusan Lajovic
7-5
6-4
Carlos Taberner*
Egor Gerasimov
Egor Gerasimov
5-7
7-6(5)
7-5
Alexander Bublik*
Miomir Kecmanovic
Miomir Kecmanovic
2-6
6-3
7-5
Quarterfinals
Ilya Ivashka*
Emil Ruusuvuori
Emil Ruusuvuori
4-6
6-4
6-1
James Duckworth*
John Millman
John Millman
6-4
6-4
Soonwoo Kwon*
Laslo Djere
Laslo Djere
7-6(4)
2-6
6-0
Alexander Bublik*
Carlos Taberner
Carlos Taberner
6-3
6-4
Semifinals
James Duckworth*
Ilya Ivashka
Ilya Ivashka
6-3
7-6(4)
Soonwoo Kwon*
Alexander Bublik
Alexander Bublik
3-6
7-5
6-3
Final
Soonwoo Kwon*
James Duckworth
James Duckworth
7-6(6)
6-3
Tournament
Round 1
Soonwoo Kwon*
Evgeny Donskoy
Evgeny Donskoy
Dusan Lajovic*
Laslo Djere*
Daniel Elahi Galan
Daniel Elahi Galan
Lorenzo Musetti*
Marc Polmans
Marc Polmans
Alexander Bublik*
Miomir Kecmanovic*
Fernando Verdasco
Fernando Verdasco
Carlos Taberner*
Ricardas Berankis
Ricardas Berankis
Egor Gerasimov*
Benoit Paire
Benoit Paire
James Duckworth*
Mikhail Kukushkin
Mikhail Kukushkin
Filip Krajinovic*
John Millman*
Dmitry Popko
Dmitry Popko
Jaume Antoni Munar Clar*
Jiri Vesely
Jiri Vesely
Ilya Ivashka*
Elias Ymer
Elias Ymer
Timofey Skatov*
Andreas Seppi
Andreas Seppi
Emil Ruusuvuori*
Benjamin Bonzi
Benjamin Bonzi
Aslan Karatsev*
Round 2
Soonwoo Kwon*
Dusan Lajovic
Dusan Lajovic
Laslo Djere*
Lorenzo Musetti
Lorenzo Musetti
Alexander Bublik*
Miomir Kecmanovic
Miomir Kecmanovic
Carlos Taberner*
Egor Gerasimov
Egor Gerasimov
James Duckworth*
Filip Krajinovic
Filip Krajinovic
John Millman*
Jaume Antoni Munar Clar
Jaume Antoni Munar Clar
Ilya Ivashka*
Timofey Skatov
Timofey Skatov
Emil Ruusuvuori*
Aslan Karatsev
Aslan Karatsev
Quarterfinals
Soonwoo Kwon*
Laslo Djere
Laslo Djere
Alexander Bublik*
Carlos Taberner
Carlos Taberner
James Duckworth*
John Millman
John Millman
Ilya Ivashka*
Emil Ruusuvuori
Emil Ruusuvuori
Semifinals
Soonwoo Kwon*
Alexander Bublik
Alexander Bublik
James Duckworth*
Ilya Ivashka
Ilya Ivashka
Final
Soonwoo Kwon*
James Duckworth
James Duckworth