Otago Tournament 1913
General 1913-03-21 - 1913-03-24
Amateur
Grass
5
Dunedin, Otago LTC, Carisbrook Ground, Anderson Bay Courts
New Zealand
Source Otago Daily Times
Info Draw: 31
Media
Winner Robert Sloan Brown
Players
N.S. Anderson
Robert Bauchop
G.I. Black
Stephen Noble Brown Jr
Robert Sloan Brown
Eric Burn Andreae
Percy Richard Braithwaite
W.A. Bray
Reginald Vaughan Bundle
N.S. Cramond
Robert Bauchop
G.I. Black
Stephen Noble Brown Jr
Robert Sloan Brown
Eric Burn Andreae
Percy Richard Braithwaite
W.A. Bray
Reginald Vaughan Bundle
N.S. Cramond
Francis Marion Bates (Frank) Fisher
H.S. Hamilton
Albert Ernest Harraway
H.I. Hill
A. Lindsay
J. Manson
Sydney George McDougall
Alan Brunlees McKerrow
John Connol Nicholson
G. Osbourne
Digory Warne (Warne) Pearse
H.S. Hamilton
Albert Ernest Harraway
H.I. Hill
A. Lindsay
J. Manson
Sydney George McDougall
Alan Brunlees McKerrow
John Connol Nicholson
G. Osbourne
Digory Warne (Warne) Pearse
W.A. Scott
J.S. Sinclair
L.J. Taylor
Albyn Leslie Taylor
J.J. Tregear
T. Walker
G. Walker
J.H. Walker
Robert A. Wilkie
R. Wood
J.S. Sinclair
L.J. Taylor
Albyn Leslie Taylor
J.J. Tregear
T. Walker
G. Walker
J.H. Walker
Robert A. Wilkie
R. Wood
Rounds
Round 1
Robert Sloan Brown*
Stephen Noble Brown Jr
Stephen Noble Brown Jr
4-6
7-5
6-3
Eric Burn Andreae*
R. Wood
R. Wood
6-0
6-1
G.I. Black*
N.S. Anderson
N.S. Anderson
6-2
6-3
N.S. Cramond*
H.I. Hill
H.I. Hill
6-1
6-2
J.S. Sinclair*
G. Osbourne
G. Osbourne
4-6
6-4
6-3
Alan Brunlees McKerrow*
G. Walker
G. Walker
6-1
6-3
J.J. Tregear*
Frank Fisher
Frank Fisher
w.o.
H.S. Hamilton*
Robert A. Wilkie
Robert A. Wilkie
6-1
6-3
Digory Warne (Warne) Pearse*
L.J. Taylor
L.J. Taylor
9-7
6-2
J. Manson*
Robert Bauchop
Robert Bauchop
w.o.
T. Walker*
Percy Richard Braithwaite
Percy Richard Braithwaite
6-4
0-6
6-2
Sydney George McDougall*
Albyn Leslie Taylor
Albyn Leslie Taylor
6-3
6-2
John Connol Nicholson*
J.H. Walker
J.H. Walker
6-2
3-6
7-5
Albert Ernest Harraway*
Reginald Vaughan Bundle
Reginald Vaughan Bundle
4-6
6-2
6-1
A. Lindsay*
bye
W.A. Bray*
W.A. Scott
W.A. Scott
6-2
6-2
Round 2
Robert Sloan Brown*
Eric Burn Andreae
Eric Burn Andreae
6-2
6-8
6-3
N.S. Cramond*
G.I. Black
G.I. Black
6-1
7-5
J.S. Sinclair*
Alan Brunlees McKerrow
Alan Brunlees McKerrow
3-6
7-5
6-4
H.S. Hamilton*
J.J. Tregear
J.J. Tregear
6-2
6-2
Digory Warne (Warne) Pearse*
J. Manson
J. Manson
6-0
6-2
Sydney George McDougall*
T. Walker
T. Walker
6-0
4-1
ret.
John Connol Nicholson*
Albert Ernest Harraway
Albert Ernest Harraway
6-3
3-6
6-2
W.A. Bray*
A. Lindsay
A. Lindsay
6-2
6-1
Quarterfinals
Robert Sloan Brown*
N.S. Cramond
N.S. Cramond
6-1
6-3
H.S. Hamilton*
J.S. Sinclair
J.S. Sinclair
6-1
6-1
Digory Warne (Warne) Pearse*
Sydney George McDougall
Sydney George McDougall
6-1
6-4
W.A. Bray*
John Connol Nicholson
John Connol Nicholson
6-3
6-2
Semifinals
Robert Sloan Brown*
H.S. Hamilton
H.S. Hamilton
6-0
6-4
W.A. Bray*
Digory Warne (Warne) Pearse
Digory Warne (Warne) Pearse
8-6
1-6
6-4
Final
Robert Sloan Brown*
W.A. Bray
W.A. Bray
6-4
6-2
3-6
6-1
Tournament
Round 1
Robert Sloan Brown*
Stephen Noble Brown Jr
Stephen Noble Brown Jr
Eric Burn Andreae*
R. Wood
R. Wood
N.S. Cramond*
H.I. Hill
H.I. Hill
G.I. Black*
N.S. Anderson
N.S. Anderson
H.S. Hamilton*
Robert A. Wilkie
Robert A. Wilkie
J.J. Tregear*
Frank Fisher
Frank Fisher
J.S. Sinclair*
G. Osbourne
G. Osbourne
Alan Brunlees McKerrow*
G. Walker
G. Walker
W.A. Bray*
W.A. Scott
W.A. Scott
A. Lindsay*
John Connol Nicholson*
J.H. Walker
J.H. Walker
Albert Ernest Harraway*
Reginald Vaughan Bundle
Reginald Vaughan Bundle
Digory Warne (Warne) Pearse*
L.J. Taylor
L.J. Taylor
J. Manson*
Robert Bauchop
Robert Bauchop
Sydney George McDougall*
Albyn Leslie Taylor
Albyn Leslie Taylor
T. Walker*
Percy Richard Braithwaite
Percy Richard Braithwaite
Round 2
Robert Sloan Brown*
Eric Burn Andreae
Eric Burn Andreae
N.S. Cramond*
G.I. Black
G.I. Black
H.S. Hamilton*
J.J. Tregear
J.J. Tregear
J.S. Sinclair*
Alan Brunlees McKerrow
Alan Brunlees McKerrow
W.A. Bray*
A. Lindsay
A. Lindsay
John Connol Nicholson*
Albert Ernest Harraway
Albert Ernest Harraway
Digory Warne (Warne) Pearse*
J. Manson
J. Manson
Sydney George McDougall*
T. Walker
T. Walker
Quarterfinals
Robert Sloan Brown*
N.S. Cramond
N.S. Cramond
H.S. Hamilton*
J.S. Sinclair
J.S. Sinclair
W.A. Bray*
John Connol Nicholson
John Connol Nicholson
Digory Warne (Warne) Pearse*
Sydney George McDougall
Sydney George McDougall
Semifinals
Robert Sloan Brown*
H.S. Hamilton
H.S. Hamilton
W.A. Bray*
Digory Warne (Warne) Pearse
Digory Warne (Warne) Pearse
Final
Robert Sloan Brown*
W.A. Bray
W.A. Bray