Pacific Coast Championship 1950


General 1950-09-00 - 1950-09-25
Amateur
Unknown
5
San Francisco / California TC
United States of America

Source ALT. Also referred to this year as the US Hardcourts



Media


Winner Arthur David (Art) Larsen


Players
Clarence Ogden (Gunny) Amonette jr
Felicisimo Hermoso Ampon
Arthur Anderson
Clint Arbuckle
Arnold Raymond Beisser
Ellis Black
Jacques (Jackie) Brichant
James Brink
Thomas Pollok (Tom) Brown
Clarence D. (Nick) Carter
Conway Catton
Robert (Bob) Culver
Gerald Arthur (Jerry) DeWitts
Frederick (Fred) Fisher
Herbert (Herb) Flam
John W. (Jack) Frost
Fred Hagist
Nadim Hajjar
Charles (Charlie) Hickox
William Hoogs Sr. (III)
Charles Joplin
Arra Butch (Butch) Krikorian
James Edward Kroesen
Arthur David (Art) Larsen
Don Lowenbein
Lorne Garnet Main
Hernan Molina Berro
Emery Neale
Gustavo Palafox
Harry Roche
Marion Anthony (Tony) Trabert
Philippe Washer


Rounds
Round 2
Art Larsen*
William Hoogs Sr. (III)
10-8 6-3
Frederick (Fred) Fisher*
James Edward Kroesen
6-3 10-8
Arra Butch (Butch) Krikorian*
Gustavo Palafox
w.o.
Emery Neale*
Clarence Ogden (Gunny) Amonette jr
6-1 6-3
James Brink*
Charles (Charlie) Hickox
6-2 6-2
Jacques (Jackie) Brichant*
Robert (Bob) Culver
2-6 6-4 6-3
Felicisimo Ampon*
Arthur Anderson
6-1 6-2
Conway Catton*
Gerald Arthur (Jerry) DeWitts
6-2 6-8 8-6
Herbert (Herb) Flam*
Fred Hagist
6-4 6-4
Arnold Beisser*
Ellis Black
6-4 6-2
Tony Trabert*
Charles Joplin
6-4 6-1
Nadim Hajjar*
Harry Roche
w.o.
Tom Brown*
Don Lowenbein
6-2 6-4
Lorne Main*
Hernan Molina Berro
4-6 6-2 6-1
Philippe Washer*
John W. (Jack) Frost
4-6 6-3 6-1
Clarence D. (Nick) Carter*
Clint Arbuckle
6-3 6-3

Round 3
Art Larsen*
Frederick (Fred) Fisher
6-4 6-1
Emery Neale*
Arra Butch (Butch) Krikorian
3-6 6-2 7-5
James Brink*
Jacques (Jackie) Brichant
6-1 7-5
Felicisimo Ampon*
Conway Catton
6-1 6-2
Herbert (Herb) Flam*
Arnold Beisser
8-6 6-3
Tony Trabert*
Nadim Hajjar
7-5 6-1
Tom Brown*
Lorne Main
6-4 6-1
Clarence D. (Nick) Carter*
Philippe Washer
6-2 6-4

Quarterfinals
Art Larsen*
Emery Neale
6-4 6-3 3-6 6-2
Felicisimo Ampon*
James Brink
6-0 6-2 6-4
Herbert (Herb) Flam*
Tony Trabert
10-8 6-4 1-6 1-6 6-2
Tom Brown*
Clarence D. (Nick) Carter
6-3 6-1 6-2

Semifinals
Art Larsen*
Felicisimo Ampon
6-4 6-3 9-7
Herbert (Herb) Flam*
Tom Brown
6-4 6-1 6-0

Final
Art Larsen*
Herbert (Herb) Flam
4-6 6-3 6-3 6-2


Tournament
Round 2
Art Larsen*
William Hoogs Sr. (III)
Frederick (Fred) Fisher*
James Edward Kroesen
Emery Neale*
Clarence Ogden (Gunny) Amonette jr
Arra Butch (Butch) Krikorian*
Gustavo Palafox
Felicisimo Ampon*
Arthur Anderson
Conway Catton*
Gerald Arthur (Jerry) DeWitts
James Brink*
Charles (Charlie) Hickox
Jacques (Jackie) Brichant*
Robert (Bob) Culver
Herbert (Herb) Flam*
Fred Hagist
Arnold Beisser*
Ellis Black
Tony Trabert*
Charles Joplin
Nadim Hajjar*
Harry Roche
Tom Brown*
Don Lowenbein
Lorne Main*
Hernan Molina Berro
Clarence D. (Nick) Carter*
Clint Arbuckle
Philippe Washer*
John W. (Jack) Frost
Round 3
Art Larsen*
Frederick (Fred) Fisher
Emery Neale*
Arra Butch (Butch) Krikorian
Felicisimo Ampon*
Conway Catton
James Brink*
Jacques (Jackie) Brichant
Herbert (Herb) Flam*
Arnold Beisser
Tony Trabert*
Nadim Hajjar
Tom Brown*
Lorne Main
Clarence D. (Nick) Carter*
Philippe Washer
Quarterfinals
Art Larsen*
Emery Neale
Felicisimo Ampon*
James Brink
Herbert (Herb) Flam*
Tony Trabert
Tom Brown*
Clarence D. (Nick) Carter
Semifinals
Art Larsen*
Felicisimo Ampon
Herbert (Herb) Flam*
Tom Brown
Final
Art Larsen*
Herbert (Herb) Flam