West of England Championships 1968


General 0000-00-00 - 1968-06-15
Amateur
Grass
6
Bristol
England


Info Source: World tennis



Media


Winner Arthur Robert Ashe jr


Players
Alfredo Acuna
Arthur Robert Ashe jr
John David Bartlett
C.J. (P.) Bendall
Roger Bernow
Basil J. Bucknell
Keith A. Carpenter
Francisco (Pacho) Castillo
John Graham Clifton
Colin Sydney Dibley
Thomas B. (Tom) Edlefsen
Adel Talaat Farid
T. Farquhan
D. Finger
Herbert S. II (Herb) Fitzgibbon
Ian G. Fletcher
Allen E. Fox
John W. Gardner
Fernando Gentil
Axel Geuer
Tomas Gonzales
Clark Edward Graebner
Robert Anthony John (Bob) Hewitt
Zlatko Ivancic (Ivančić)
Gary L. Kesl
P.F. Kingham
David Alan Lloyd
Robert (Bob) Maud
James Henry (Jim) McManus
Frew Donald McMillan
Jim L. (Jimmy) Moore
J. Ockenden
James H. (Jim) Osborne
Onny Parun
Charles (Charlito) Pasarell Jr.
Alvaro (Al) Pena
Quentin Christopher Pretorius
George Clifford (Cliff) Richey Jr
C. Saacka
Allan Skelton
Douglas (Doug) Smith
Nikola Spear
Lindsay Straney
Rohan G. (Ray) Summers
Frank Tutvin
J. Venning
Isao Watanabe
Koji Watanabe


Rounds
Round 1
Keith A. Carpenter*
Francisco (Pacho) Castillo
6-4 6-4
David Lloyd*
Gary L. Kesl
6-2 7-5
Jim L. (Jimmy) Moore*
Fernando Gentil
7-5 7-5
Quentin Christopher Pretorius*
Lindsay Straney
6-3 3-6 6-3
Frew McMillan*
Zlatko Ivancic (Ivančić)
6-1 6-3
John Clifton*
Tomas Gonzales
7-5 6-4
Cliff Richey*
Ian G. Fletcher
4-6 6-4 6-2
Colin Dibley*
Rohan G. (Ray) Summers
6-3 3-6 6-1
John W. Gardner*
J. Venning
6-2 6-0
Nikola Spear*
Adel Talaat Farid
6-2 6-0
C. Saacka*
C.J. (P.) Bendall
6-1 7-5
John Bartlett*
T. Farquhan
6-1 6-2
Axel Geuer*
Basil J. Bucknell
6-1 6-2
Frank Tutvin*
P.F. Kingham
6-1 6-2
Robert Maud*
Roger Bernow
6-1 6-0
Koji Watanabe*
J. Ockenden
6-2 8-6

Round 2
David Lloyd*
Tom Edlefsen
4-6 6-4 6-4
Keith A. Carpenter*
Koji Watanabe
8-6 6-4
Axel Geuer*
Jim L. (Jimmy) Moore
7-5 6-2
Charlie Pasarell*
Alvaro (Al) Pena
6-4 6-1
Cliff Richey*
Colin Dibley
6-4 6-1
Arthur Ashe *
Alfredo Acuna
6-1 6-4
Clark Graebner*
Onny Parun
6-0 5-7 6-3
Herb Fitzgibbon*
D. Finger
6-2 6-1
Isao Watanabe*
Allan Skelton
3-6 6-3 6-3
James H. (Jim) Osborne*
John W. Gardner
6-2 7-5
Nikola Spear*
C. Saacka
6-1 6-3
John Bartlett*
Allen E. Fox
w.o.
Jim McManus*
Douglas (Doug) Smith
6-2 6-2
Robert Maud*
Frank Tutvin
7-5 6-2
Bob Hewitt*
John Clifton
6-1 4-6 6-1
Frew McMillan*
Quentin Christopher Pretorius
6-3 6-2

Round 3
Arthur Ashe *
Herb Fitzgibbon
11-9 6-4
Jim McManus*
Axel Geuer
12-10 7-5
Clark Graebner*
Frew McMillan
6-2 6-1
James H. (Jim) Osborne*
Isao Watanabe
3-6 6-3 7-5
Charlie Pasarell*
Robert Maud
6-3 9-11 6-3
Bob Hewitt*
Keith A. Carpenter
8-6 6-1
Nikola Spear*
John Bartlett
2-6 6-1 6-3
Cliff Richey*
David Lloyd
5-7 6-4 6-4

Quarterfinals
Clark Graebner*
Bob Hewitt
6-2 6-2
Cliff Richey*
Nikola Spear
3-6 6-3 7-5
Jim McManus*
Charlie Pasarell
6-4 3-6 8-6
Arthur Ashe *
James H. (Jim) Osborne
14-12 3-6 6-4

Semifinals
Clark Graebner*
Jim McManus
6-3 6-3
Arthur Ashe *
Cliff Richey
4-6 6-3 3-2 disq.

Final
Arthur Ashe *
Clark Graebner
6-4 6-3


Tournament
Round 1
John W. Gardner*
J. Venning
Cliff Richey*
Ian G. Fletcher
Colin Dibley*
Rohan G. (Ray) Summers
David Lloyd*
Gary L. Kesl
Nikola Spear*
Adel Talaat Farid
C. Saacka*
C.J. (P.) Bendall
John Bartlett*
T. Farquhan
Frew McMillan*
Zlatko Ivancic (Ivančić)
Quentin Christopher Pretorius*
Lindsay Straney
John Clifton*
Tomas Gonzales
Keith A. Carpenter*
Francisco (Pacho) Castillo
Koji Watanabe*
J. Ockenden
Axel Geuer*
Basil J. Bucknell
Jim L. (Jimmy) Moore*
Fernando Gentil
Robert Maud*
Roger Bernow
Frank Tutvin*
P.F. Kingham
Round 2
Arthur Ashe *
Alfredo Acuna
Herb Fitzgibbon*
D. Finger
James H. (Jim) Osborne*
John W. Gardner
Isao Watanabe*
Allan Skelton
Cliff Richey*
Colin Dibley
David Lloyd*
Tom Edlefsen
Nikola Spear*
C. Saacka
John Bartlett*
Allen E. Fox
Clark Graebner*
Onny Parun
Frew McMillan*
Quentin Christopher Pretorius
Bob Hewitt*
John Clifton
Keith A. Carpenter*
Koji Watanabe
Jim McManus*
Douglas (Doug) Smith
Axel Geuer*
Jim L. (Jimmy) Moore
Charlie Pasarell*
Alvaro (Al) Pena
Robert Maud*
Frank Tutvin
Round 3
Arthur Ashe *
Herb Fitzgibbon
James H. (Jim) Osborne*
Isao Watanabe
Cliff Richey*
David Lloyd
Nikola Spear*
John Bartlett
Clark Graebner*
Frew McMillan
Bob Hewitt*
Keith A. Carpenter
Jim McManus*
Axel Geuer
Charlie Pasarell*
Robert Maud
Quarterfinals
Arthur Ashe *
James H. (Jim) Osborne
Cliff Richey*
Nikola Spear
Clark Graebner*
Bob Hewitt
Jim McManus*
Charlie Pasarell
Semifinals
Arthur Ashe *
Cliff Richey
Clark Graebner*
Jim McManus
Final
Arthur Ashe *
Clark Graebner