Dixie Championships 1954


General 1954-01-00 - 1954-01-10
Amateur
Unknown
5
Tampa, Florida
United States of America


Info Source: WT



Media


Winner Gardnar Putnam Mulloy


Players
Robert Bedard (Bédard)
Walter Blauvelt
Charles Clack
Steve Colson
John Dervin
Calhoun Dickson
Malcolm Fox
Bryan Morel (Bitsy) Grant
Mike E. Green
Dana Groff
Don Hanna
Billy Heyck
Maril Jacobs
Lorne Garnet Main
Nelson Mason
Alfredo Millet
J. Allen Morris
Gardnar Putnam Mulloy
Donald Francis (Don) Platt
Ed Prange
Allen Quay
Alan Silverman Roberts
Al Robinson
Gilbert James (Gil) Shea
Ben Sobieraj
Jack Staton JR
Dan Sullivan
Reyno Summers
Anthony (Tony) Vincent
James (Jim) Vuille
Henry Wagner
David Whitis


Rounds
Round 2
Gardnar Mulloy*
Don Hanna
6-2 6-1
Reyno Summers*
Steve Colson
8-6 6-3
Calhoun Dickson*
Alan Silverman Roberts
w.o.
Donald Francis (Don) Platt*
Charles Clack
6-0 6-0
Gilbert James (Gil) Shea*
Billy Heyck
6-1 6-2
Henry Wagner*
Al Robinson
6-0 6-0
Bryan Grant*
Nelson Mason
6-2 6-1
Ben Sobieraj*
Robert Bedard
8-6 4-6 6-1
Anthony (Tony) Vincent*
Jack Staton JR
6-0 6-3
Malcolm Fox*
Maril Jacobs
6-2 6-3
Dan Sullivan*
David Whitis
6-1 6-1
Alfredo Millet*
Dana Groff
6-1 6-1
J. Allen Morris*
Ed Prange
6-1 6-1
Allen Quay*
John Dervin
8-6 6-0
Mike E. Green*
James (Jim) Vuille
10-8 6-1
Lorne Main*
Walter Blauvelt
6-0 6-0

Round 3
Gardnar Mulloy*
Reyno Summers
6-2 6-1
Calhoun Dickson*
Donald Francis (Don) Platt
6-4 6-4
Gilbert James (Gil) Shea*
Henry Wagner
7-5 6-4
Bryan Grant*
Ben Sobieraj
6-3 7-9 6-1
Anthony (Tony) Vincent*
Malcolm Fox
3-6 6-4 6-3
Alfredo Millet*
Dan Sullivan
8-6 6-1
J. Allen Morris*
Allen Quay
6-1 6-2
Lorne Main*
Mike E. Green
6-4 4-6 6-3

Quarterfinals
Gardnar Mulloy*
Calhoun Dickson
6-0 4-6 6-1
Gilbert James (Gil) Shea*
Bryan Grant
7-5 6-4
Anthony (Tony) Vincent*
Alfredo Millet
6-2 6-4
J. Allen Morris*
Lorne Main
7-5 6-8 6-2

Semifinals
Gardnar Mulloy*
Gilbert James (Gil) Shea
6-2 3-6 6-1 4-6 6-2
Anthony (Tony) Vincent*
J. Allen Morris
6-3 6-2 4-6 6-2

Final
Gardnar Mulloy*
Anthony (Tony) Vincent
11-9 8-6 6-4


Tournament
Round 2
Gardnar Mulloy*
Don Hanna
Reyno Summers*
Steve Colson
Calhoun Dickson*
Alan Silverman Roberts
Donald Francis (Don) Platt*
Charles Clack
Gilbert James (Gil) Shea*
Billy Heyck
Henry Wagner*
Al Robinson
Bryan Grant*
Nelson Mason
Ben Sobieraj*
Robert Bedard
Anthony (Tony) Vincent*
Jack Staton JR
Malcolm Fox*
Maril Jacobs
Alfredo Millet*
Dana Groff
Dan Sullivan*
David Whitis
J. Allen Morris*
Ed Prange
Allen Quay*
John Dervin
Lorne Main*
Walter Blauvelt
Mike E. Green*
James (Jim) Vuille
Round 3
Gardnar Mulloy*
Reyno Summers
Calhoun Dickson*
Donald Francis (Don) Platt
Gilbert James (Gil) Shea*
Henry Wagner
Bryan Grant*
Ben Sobieraj
Anthony (Tony) Vincent*
Malcolm Fox
Alfredo Millet*
Dan Sullivan
J. Allen Morris*
Allen Quay
Lorne Main*
Mike E. Green
Quarterfinals
Gardnar Mulloy*
Calhoun Dickson
Gilbert James (Gil) Shea*
Bryan Grant
Anthony (Tony) Vincent*
Alfredo Millet
J. Allen Morris*
Lorne Main
Semifinals
Gardnar Mulloy*
Gilbert James (Gil) Shea
Anthony (Tony) Vincent*
J. Allen Morris
Final
Gardnar Mulloy*
Anthony (Tony) Vincent