South Orange Open 1983
General 1983-07-25 - 1983-07-31
Grand Prix Circuit
Clay
5
South Orange, New Jersey
United States of America
Source ATP
Info Prize money $75,000
Media
Winner Brad D. Drewett
Players
John Gillient Alexander
Mattew (Matt) Anger
Paul Annacone
Jeff Borowiak
Mike Brunnberg
Fritz Buehning
Thomas S. (Tom) Cain
David Carter
Mark Dickson
Brad D. Drewett
Rick Fagel
Mattew (Matt) Anger
Paul Annacone
Jeff Borowiak
Mike Brunnberg
Fritz Buehning
Thomas S. (Tom) Cain
David Carter
Mark Dickson
Brad D. Drewett
Rick Fagel
Kenneth Eliot (Ken) Flach
Shlomo Glickstein
Brian Edward Gottfried
Wayne D. Hampson
Marcos Hocevar
V. Erick Iskersky
Chris Mark Johnstone
Eric Korita
Ramesh Krishnan
Scott Lipton
John Michael Lloyd
Shlomo Glickstein
Brian Edward Gottfried
Wayne D. Hampson
Marcos Hocevar
V. Erick Iskersky
Chris Mark Johnstone
Eric Korita
Ramesh Krishnan
Scott Lipton
John Michael Lloyd
Mario Martínez Guzmán jr
Paul Francis McNamee
Sashi Menon
Bernard (Bernie) Mitton
Armand Molino
Terry Moor
Libor Pimek
Nick Saviano
Derek Tarr
Michael Westphal
Paul Francis McNamee
Sashi Menon
Bernard (Bernie) Mitton
Armand Molino
Terry Moor
Libor Pimek
Nick Saviano
Derek Tarr
Michael Westphal
Rounds
Round 1
Michael Westphal*
Brian Gottfried
Brian Gottfried
6-3
7-6
Mike Brunnberg*
Nick Saviano
Nick Saviano
6-3
7-6
Eric Korita*
Rick Fagel
Rick Fagel
6-3
3-6
6-3
John Lloyd*
Fritz Buehning
Fritz Buehning
6-4
6-3
V. Erick Iskersky*
Marcos Hocevar
Marcos Hocevar
6-4
6-2
Terry Moor*
Ken Flach
Ken Flach
6-4
6-3
Brad D. Drewett*
Jeff Borowiak
Jeff Borowiak
6-3
6-3
Mark Dickson*
Derek Tarr
Derek Tarr
6-7
6-4
7-5
Libor Pimek*
Sashi Menon
Sashi Menon
6-1
6-2
Paul Annacone*
Chris Johnstone
Chris Johnstone
7-6
6-1
Wayne D. Hampson*
Bernie Mitton
Bernie Mitton
3-6
6-2
7-6
John Alexander*
Scott Lipton
Scott Lipton
6-1
6-3
Paul McNamee*
David Carter
David Carter
6-2
6-1
Mario Martinez*
Ramesh Krishnan
Ramesh Krishnan
6-3
7-6
Armand Molino*
Mattew (Matt) Anger
Mattew (Matt) Anger
6-7
6-0
6-1
Thomas S. (Tom) Cain*
Shlomo Glickstein
Shlomo Glickstein
7-6
3-6
6-4
Round 2
Michael Westphal*
Mike Brunnberg
Mike Brunnberg
6-4
6-2
Eric Korita*
John Lloyd
John Lloyd
6-4
6-3
Terry Moor*
V. Erick Iskersky
V. Erick Iskersky
4-6
6-4
6-3
Brad D. Drewett*
Mark Dickson
Mark Dickson
7-5
6-3
Libor Pimek*
Paul Annacone
Paul Annacone
6-3
7-5
John Alexander*
Wayne D. Hampson
Wayne D. Hampson
7-6
6-4
Paul McNamee*
Mario Martinez
Mario Martinez
6-2
6-4
Thomas S. (Tom) Cain*
Armand Molino
Armand Molino
5-7
6-3
6-4
Quarterfinals
Eric Korita*
Michael Westphal
Michael Westphal
7-6
7-6
Brad D. Drewett*
Terry Moor
Terry Moor
6-3
6-4
John Alexander*
Libor Pimek
Libor Pimek
6-4
6-3
Paul McNamee*
Thomas S. (Tom) Cain
Thomas S. (Tom) Cain
6-3
6-4
Semifinals
Brad D. Drewett*
Eric Korita
Eric Korita
6-3
6-4
John Alexander*
Paul McNamee
Paul McNamee
6-3
4-6
7-5
Final
Brad D. Drewett*
John Alexander
John Alexander
4-6
6-4
7-6
Tournament
Round 1
Brad D. Drewett*
Jeff Borowiak
Jeff Borowiak
Mark Dickson*
Derek Tarr
Derek Tarr
Terry Moor*
Ken Flach
Ken Flach
V. Erick Iskersky*
Marcos Hocevar
Marcos Hocevar
Eric Korita*
Rick Fagel
Rick Fagel
John Lloyd*
Fritz Buehning
Fritz Buehning
Michael Westphal*
Brian Gottfried
Brian Gottfried
Mike Brunnberg*
Nick Saviano
Nick Saviano
John Alexander*
Scott Lipton
Scott Lipton
Wayne D. Hampson*
Bernie Mitton
Bernie Mitton
Libor Pimek*
Sashi Menon
Sashi Menon
Paul Annacone*
Chris Johnstone
Chris Johnstone
Paul McNamee*
David Carter
David Carter
Mario Martinez*
Ramesh Krishnan
Ramesh Krishnan
Thomas S. (Tom) Cain*
Shlomo Glickstein
Shlomo Glickstein
Armand Molino*
Mattew (Matt) Anger
Mattew (Matt) Anger
Round 2
Brad D. Drewett*
Mark Dickson
Mark Dickson
Terry Moor*
V. Erick Iskersky
V. Erick Iskersky
Eric Korita*
John Lloyd
John Lloyd
Michael Westphal*
Mike Brunnberg
Mike Brunnberg
John Alexander*
Wayne D. Hampson
Wayne D. Hampson
Libor Pimek*
Paul Annacone
Paul Annacone
Paul McNamee*
Mario Martinez
Mario Martinez
Thomas S. (Tom) Cain*
Armand Molino
Armand Molino
Quarterfinals
Brad D. Drewett*
Terry Moor
Terry Moor
Eric Korita*
Michael Westphal
Michael Westphal
John Alexander*
Libor Pimek
Libor Pimek
Paul McNamee*
Thomas S. (Tom) Cain
Thomas S. (Tom) Cain
Semifinals
Brad D. Drewett*
Eric Korita
Eric Korita
John Alexander*
Paul McNamee
Paul McNamee
Final
Brad D. Drewett*
John Alexander
John Alexander