Itau Cup - Campinas 1981


General 1981-08-17 - 1981-08-23
Open
Clay
6
Campinas
Brazil

Source Brazilian newspapers


Info Leg 4 of the Itau Cup.
Prize money $25,000
Scott, Wildman, C. Soares, Schmidt, Luza, Campos and Saliba Neto were qualifiers or lucky losers.



Media


Winner Marcos Hocevar


Players
Flavio Arenzon
Roberto Arguello
Pablo Arraya
Guillermo Aubone
Givaldo Barbosa
Michael (Jeremy) Bates
Nial Brash
Mark Buckley
Dacio Campos
Ivan Camus
Alejandro Cerundulo
Fabrizio Fanucci
Carlos Gustavo Gattiker
Alejandro Gattiker
Julio Goes (Góes)
Roger de Santis Guedes
Gustavo Guerrero
Marcos Hocevar
Ivan Kley

Maurice Hunter
Ney Keller
Cesar Kist
Robert Bruce Kleege
Thomaz Koch
Carlos Lando
Roberto Lombardi
Gustavo Luza
Eleuterio Martins
Andres Molina
Cassio Motta
Edvaldo Oliveira
Eduardo Oncins
Paschoal Penetta
Javier Restrepo
Ricardo Rivera
Fernando Roese
Hugo Roverano
Celso Sacomandi
Joseph Salibi Neto
Jose Carlos Schmidt
Hugo Scott
Nigel Sears
Joao Soares
Carlos Soares
Thomas Stalhandske
Raul Viver
Paulo Wildmann
Juan Carlos Yunis


Rounds
Round 1
Thomaz Koch*
Mark Buckley
6-4 6-4
Raul Viver*
Roberto Lombardi
6-1 6-2
Eleuterio Martins*
Cesar Kist
6-2 6-1
Givaldo Barbosa*
Ivan Kley
unknown
Joao Soares*
Flavio Arenzon
6-2 7-5
Alejandro Gattiker*
Hugo Scott
2-6 6-3 7-5
Alejandro Cerundulo*
Andres Molina
6-4 3-6 6-4
Paulo Wildmann*
Carlos Soares
3-6 6-4 6-1
Roberto Arguello*
Jose Carlos Schmidt
6-3 7-6
Carlos Gustavo Gattiker*
Ricardo Rivera
unknown
Thomas Stalhandske*
Maurice Hunter
6-4 6-4
Julio Goes (Góes)*
Edvaldo Oliveira
6-4 6-4
Ivan Camus*
Juan Carlos Yunis
unknown
Bruce Kleege*
Gustavo Luza
unknown
Cassio Motta*
Jeremy Bates
unknown
Marcos Hocevar*
Dacio Campos
6-1 6-3

Round 2
Thomaz Koch*
Eduardo Oncins
7-5 6-0
Guillermo Aubone*
Raul Viver
6-2 6-3
Javier Restrepo*
Eleuterio Martins
6-1 6-1
Pablo Arraya*
Givaldo Barbosa
6-4 6-4
Joao Soares*
Fernando Roese
6-2 6-4
Alejandro Gattiker*
Hugo Roverano
6-2 2-6 6-3
Ney Keller*
Alejandro Cerundulo
6-2 6-1
Paschoal Penetta*
Paulo Wildmann
6-2 6-1
Roberto Arguello*
Joseph Salibi Neto
6-3 2-6 6-3
Carlos Gustavo Gattiker*
Roger Guedes
6-2 6-4
Carlos Lando*
Thomas Stalhandske
7-5 6-1
Julio Goes (Góes)*
Nial Brash
6-4 6-2
Ivan Camus*
Gustavo Guerrero
unknown
Bruce Kleege*
Nigel Sears
unknown
Fabrizio Fanucci*
unknown
Marcos Hocevar*
Celso Sacomandi
7-6 3-6 6-3

Round 3
Guillermo Aubone*
Thomaz Koch
6-0 6-4
Pablo Arraya*
Javier Restrepo
6-3 6-3
Joao Soares*
Alejandro Gattiker
6-3 7-5
Ney Keller*
Paschoal Penetta
6-1 6-1
Carlos Gustavo Gattiker*
Roberto Arguello
7-5 6-2
Julio Goes (Góes)*
Carlos Lando
6-2 3-0 ret.
Bruce Kleege*
Ivan Camus
6-4 6-2
Marcos Hocevar*
Fabrizio Fanucci
7-6 6-1

Quarterfinals
Pablo Arraya*
Guillermo Aubone
6-2 4-6 7-6
Joao Soares*
Ney Keller
3-6 6-0 6-4
Julio Goes (Góes)*
Carlos Gustavo Gattiker
6-4 6-4
Marcos Hocevar*
Bruce Kleege
6-3 2-6 6-2

Semifinals
Pablo Arraya*
Joao Soares
5-7 6-3 6-2
Marcos Hocevar*
Julio Goes (Góes)
7-5 6-3

Final
Marcos Hocevar*
Pablo Arraya
6-1 3-6 6-3


Tournament
Round 1
Marcos Hocevar*
Dacio Campos
Bruce Kleege*
Gustavo Luza
Ivan Camus*
Juan Carlos Yunis
Julio Goes (Góes)*
Edvaldo Oliveira
Thomas Stalhandske*
Maurice Hunter
Carlos Gustavo Gattiker*
Ricardo Rivera
Roberto Arguello*
Jose Carlos Schmidt
Givaldo Barbosa*
Ivan Kley
Eleuterio Martins*
Cesar Kist
Raul Viver*
Roberto Lombardi
Thomaz Koch*
Mark Buckley
Joao Soares*
Flavio Arenzon
Alejandro Gattiker*
Hugo Scott
Alejandro Cerundulo*
Andres Molina
Paulo Wildmann*
Carlos Soares
Round 2
Marcos Hocevar*
Celso Sacomandi
Fabrizio Fanucci*
Bruce Kleege*
Nigel Sears
Ivan Camus*
Gustavo Guerrero
Julio Goes (Góes)*
Nial Brash
Carlos Lando*
Thomas Stalhandske
Carlos Gustavo Gattiker*
Roger Guedes
Roberto Arguello*
Joseph Salibi Neto
Pablo Arraya*
Givaldo Barbosa
Javier Restrepo*
Eleuterio Martins
Guillermo Aubone*
Raul Viver
Thomaz Koch*
Eduardo Oncins
Joao Soares*
Fernando Roese
Alejandro Gattiker*
Hugo Roverano
Ney Keller*
Alejandro Cerundulo
Paschoal Penetta*
Paulo Wildmann
Round 3
Marcos Hocevar*
Fabrizio Fanucci
Bruce Kleege*
Ivan Camus
Julio Goes (Góes)*
Carlos Lando
Carlos Gustavo Gattiker*
Roberto Arguello
Pablo Arraya*
Javier Restrepo
Guillermo Aubone*
Thomaz Koch
Joao Soares*
Alejandro Gattiker
Ney Keller*
Paschoal Penetta
Quarterfinals
Marcos Hocevar*
Bruce Kleege
Julio Goes (Góes)*
Carlos Gustavo Gattiker
Pablo Arraya*
Guillermo Aubone
Joao Soares*
Ney Keller
Semifinals
Marcos Hocevar*
Julio Goes (Góes)
Pablo Arraya*
Joao Soares
Final
Marcos Hocevar*
Pablo Arraya