Southern Indoors 1967
General 0000-00-00 - 1967-03-05
Amateur
Indoor
5
Sewanee, Tenn.
United States of America
Source World tennis
Media
Winner Zan Guerry
Players
Robert C. (Bob) Brien
Rob Cadwallader
Richard (Dick) Dow
John Edmond
Glenn Grisillo
Zan Guerry
Alex Hayday
Rob Cadwallader
Richard (Dick) Dow
John Edmond
Glenn Grisillo
Zan Guerry
Alex Hayday
Kenny Marcus
Thomas (Tom) Mozur
John Prevost
Graham B. Primrose
Alcides Procopio Jr.
Jim Saucedo
Lenny Schloss
Thomas (Tom) Mozur
John Prevost
Graham B. Primrose
Alcides Procopio Jr.
Jim Saucedo
Lenny Schloss
Jay Schlosser
Bill Shippey
Michael (Mike) Sprengelmeyer
Robert H. (Bob) Stock
Leonard Roscoe (Roscoe) Tanner
Jose Villarete
Bill Shippey
Michael (Mike) Sprengelmeyer
Robert H. (Bob) Stock
Leonard Roscoe (Roscoe) Tanner
Jose Villarete
Rounds
Round 2
Rob Cadwallader*
Alex Hayday
Alex Hayday
6-4v2-6
7-5
John Edmond*
Alcides Procopio Jr.
Alcides Procopio Jr.
6-2
11-9
Graham B. Primrose*
Richard (Dick) Dow
Richard (Dick) Dow
6-4
6-4
Mike Sprengelmeyer*
Roscoe Tanner
Roscoe Tanner
4-6
6-1
6-4
Round 3
Zan Guerry*
Rob Cadwallader
Rob Cadwallader
6-4
6-3
Kenny Marcus*
Bill Shippey
Bill Shippey
6-2
6-2
Jim Saucedo*
John Edmond
John Edmond
6-3
6-1
Graham B. Primrose*
Mike Sprengelmeyer
Mike Sprengelmeyer
8-6
7-5
Jose Villarete*
Thomas (Tom) Mozur
Thomas (Tom) Mozur
3-6
6-3
6-2
Lenny Schloss*
John Prevost
John Prevost
6-1
6-2
Jay Schlosser*
Glenn Grisillo
Glenn Grisillo
6-3
3-6
6-1
Robert C. (Bob) Brien*
Robert H. (Bob) Stock
Robert H. (Bob) Stock
7-5
6-3
Quarterfinals
Zan Guerry*
Kenny Marcus
Kenny Marcus
6-2
6-0
Jim Saucedo*
Graham B. Primrose
Graham B. Primrose
1-6
6-2
7-5
Lenny Schloss*
Jose Villarete
Jose Villarete
6-3
6-1
Robert C. (Bob) Brien*
Jay Schlosser
Jay Schlosser
6-1
6-1
Semifinals
Zan Guerry*
Jim Saucedo
Jim Saucedo
6-0
6-1
Lenny Schloss*
Robert C. (Bob) Brien
Robert C. (Bob) Brien
6-3
6-4
Final
Zan Guerry*
Lenny Schloss
Lenny Schloss
8-6
6-1
Tournament
Round 2
Rob Cadwallader*
Alex Hayday
Alex Hayday
John Edmond*
Alcides Procopio Jr.
Alcides Procopio Jr.
Graham B. Primrose*
Richard (Dick) Dow
Richard (Dick) Dow
Mike Sprengelmeyer*
Roscoe Tanner
Roscoe Tanner
Round 3
Zan Guerry*
Rob Cadwallader
Rob Cadwallader
Kenny Marcus*
Bill Shippey
Bill Shippey
Jim Saucedo*
John Edmond
John Edmond
Graham B. Primrose*
Mike Sprengelmeyer
Mike Sprengelmeyer
Lenny Schloss*
John Prevost
John Prevost
Jose Villarete*
Thomas (Tom) Mozur
Thomas (Tom) Mozur
Robert C. (Bob) Brien*
Robert H. (Bob) Stock
Robert H. (Bob) Stock
Jay Schlosser*
Glenn Grisillo
Glenn Grisillo
Quarterfinals
Zan Guerry*
Kenny Marcus
Kenny Marcus
Jim Saucedo*
Graham B. Primrose
Graham B. Primrose
Lenny Schloss*
Jose Villarete
Jose Villarete
Robert C. (Bob) Brien*
Jay Schlosser
Jay Schlosser
Semifinals
Zan Guerry*
Jim Saucedo
Jim Saucedo
Lenny Schloss*
Robert C. (Bob) Brien
Robert C. (Bob) Brien
Final
Zan Guerry*
Lenny Schloss
Lenny Schloss