British Hard Court Championships 1956


General 1956-04-23 - 1956-04-29
Open
Clay
6
Bournemouth
England

Source World Tennis



Media


Winner Jesse Edward (Budge) Patty


Players
Baldev Aggarwal
W.T. (Tommy) Anderson
John Edward Barrett
Roger Becker
Brian C. Bowman
Basil J. Bucknell
Donald William (Don) Butler
Derek Robert Collins
Michael Grenfell (Mike) Davies
Clifford William (Bokkie) Delaporte
Pablo S. Eisenberg
Malcolm P. Gibb
Ronald Guiney
Bruce Gulley
Michael Preston (Mike) Hann
Colin W. Hannam
Lewis Alan (Lew) Hoad
Robert Neville (Bob) Howe
Samir Khoury
Norman Kitovitz
William Arthur (Billy) Knight
Julian C. (Julie) Mayers
Kevin J. Meyer
Jeffrey Michelmore
Alan Ronald Mills
Gordon E. Mudge
John F. O'Brien
Geoffrey Lane Paish
Jesse Edward (Budge) Patty
John Anthony (Tony) Pickard
Oliver B. Simon Prenn
Geoffrey W. Radford
Graham A. Regan
Hamilton Farrar (Ham) Richardson
Michael John (Mike) Sangster
Ulf Christian Johan (Uffe) Schmidt
Czeslaw Spychala
C. Brian Sumner
William W.H. (Bill) Threlfall
Torben Ulrich
Pierre T. Vercueil
Howard F. Walton
Geoffrey L. Ward
Ivor J. Warwick
Robert Keith (Bobby) Wilson


Rounds
Round 1
Malcolm P. Gibb*
Geoffrey W. Radford
2-6 6-2 6-2 3-6 8-6
Howard F. Walton*
Geoffrey L. Ward
2-6 6-2 6-2 6-3
John Barrett*
Pierre T. Vercueil
6-1 6-0 6-2
Roger Becker*
Clifford William (Bokkie) Delaporte
6-1 6-2 6-1
Graham A. Regan*
Ivor J. Warwick
6-4 6-1 6-1
Bob Howe*
Colin W. Hannam
6-1 6-3 1-6 6-3
Oliver Prenn*
William W.H. (Bill) Threlfall
6-2 6-2 6-?
Bruce Gulley*
Baldev Aggarwal
6-0 6-3 6-2
Brian C. Bowman*
Julian C. (Julie) Mayers
6-3 6-1 7-5
Pablo S. Eisenberg*
Norman Kitovitz
7-9 6-0 3-6 6-3 6-2
Derek Robert Collins*
Gordon E. Mudge
0-6 1-6 6-1 6-2 6-2
W.T. (Tommy) Anderson*
Czeslaw Spychala
6-4 8-6 6-3
Torben Ulrich*
Samir Khoury
3-6 7-5 6-3 14-12

Round 2
Oliver Prenn*
Jeffrey Michelmore
6-4 6-1 6-1
Billy Knight*
W.T. (Tommy) Anderson
6-3 6-2 7-5
Mike Davies*
C. Brian Sumner
6-3 6-3 6-3
Howard F. Walton*
Tony Pickard
6-2 6-3 6-3
Bob Howe*
Derek Robert Collins
6-4 6-4 6-4
Roger Becker*
Bruce Gulley
6-0 6-3 6-4
Alan Mills*
Graham A. Regan
6-3 4-6 6-2 2-6 6-1
John Barrett*
Donald Butler
6-3 6-2 6-3
Ulf Schmidt*
John F. O'Brien
6-1 6-4 3-6 6-4
Torben Ulrich*
Michael Sangster
6-1 6-3 6-3
Budge Patty*
Geoff Paish
6-3 6-3 6-0
Lew Hoad*
Michael Preston (Mike) Hann
6-0 6-0 6-1
Pablo S. Eisenberg*
Kevin J. Meyer
4-6 6-2 6-2 6-3
Basil J. Bucknell*
Ronald Guiney
2-6 6-4 6-2 6-4
Ham Richardson*
Brian C. Bowman
6-2 6-1 7-5
Bobby Wilson*
Malcolm P. Gibb
6-1 6-0 6-1

Round 3
Billy Knight*
Basil J. Bucknell
6-1 6-2 6-0
Roger Becker*
Oliver Prenn
6-3 6-2 6-2
Ulf Schmidt*
Pablo S. Eisenberg
6-3 6-4 6-3
Ham Richardson*
John Barrett
6-1 10-8 6-1
Torben Ulrich*
Mike Davies
4-6 9-7 6-4 6-3
Bob Howe*
Alan Mills
5-7 6-3 3-6 6-2 8-6
Lew Hoad*
Howard F. Walton
6-4 6-0 6-3
Budge Patty*
Bobby Wilson
6-? 6-2 6-2

Quarterfinals
Torben Ulrich*
Bob Howe
1-6 6-1 6-4 2-6 6-3
Ham Richardson*
Ulf Schmidt
6-3 6-3 4-6 6-3
Budge Patty*
Roger Becker
11-9 4-6 6-4 6-4
Lew Hoad*
Billy Knight
6-3 4-6 6-3 6-4

Semifinals
Budge Patty*
Torben Ulrich
8-6 6-1 6-1
Ham Richardson*
Lew Hoad
8-6 6-3 6-3

Final
Budge Patty*
Ham Richardson
1-6 6-3 6-3 6-3


Tournament
Round 1
Malcolm P. Gibb*
Geoffrey W. Radford
Roger Becker*
Clifford William (Bokkie) Delaporte
Bruce Gulley*
Baldev Aggarwal
Oliver Prenn*
William W.H. (Bill) Threlfall
Torben Ulrich*
Samir Khoury
Bob Howe*
Colin W. Hannam
Derek Robert Collins*
Gordon E. Mudge
Graham A. Regan*
Ivor J. Warwick
Brian C. Bowman*
Julian C. (Julie) Mayers
John Barrett*
Pierre T. Vercueil
Pablo S. Eisenberg*
Norman Kitovitz
Howard F. Walton*
Geoffrey L. Ward
W.T. (Tommy) Anderson*
Czeslaw Spychala
Round 2
Budge Patty*
Geoff Paish
Bobby Wilson*
Malcolm P. Gibb
Roger Becker*
Bruce Gulley
Oliver Prenn*
Jeffrey Michelmore
Torben Ulrich*
Michael Sangster
Mike Davies*
C. Brian Sumner
Bob Howe*
Derek Robert Collins
Alan Mills*
Graham A. Regan
Ham Richardson*
Brian C. Bowman
John Barrett*
Donald Butler
Ulf Schmidt*
John F. O'Brien
Pablo S. Eisenberg*
Kevin J. Meyer
Lew Hoad*
Michael Preston (Mike) Hann
Howard F. Walton*
Tony Pickard
Billy Knight*
W.T. (Tommy) Anderson
Basil J. Bucknell*
Ronald Guiney
Round 3
Budge Patty*
Bobby Wilson
Roger Becker*
Oliver Prenn
Torben Ulrich*
Mike Davies
Bob Howe*
Alan Mills
Ham Richardson*
John Barrett
Ulf Schmidt*
Pablo S. Eisenberg
Lew Hoad*
Howard F. Walton
Billy Knight*
Basil J. Bucknell
Quarterfinals
Budge Patty*
Roger Becker
Torben Ulrich*
Bob Howe
Ham Richardson*
Ulf Schmidt
Lew Hoad*
Billy Knight
Semifinals
Budge Patty*
Torben Ulrich
Ham Richardson*
Lew Hoad
Final
Budge Patty*
Ham Richardson