Tasmanian Championships 1966


General 0000-00-00 - 1966-01-14
Amateur
Grass
6
Hobart
Australia

Source World Tennis



Media


Winner Arthur Robert Ashe jr


Players
Arthur Robert Ashe jr
Lennart Bergelin
William Walter (Bill) Bowrey
John Arthur Cottrill
Owen Keir Davidson
Michel Deville
Edward (Ed) Fernberger
Herbert S. II (Herb) Fitzgibbon
Julian R. Ganzabal
Jose Maria Gisbert
Neville (Noel) Holland
Alan J. Lane
Robert Layton
Peter McCumstie
James Henry (Jim) McManus
John David Newcombe
Tom Samuel (Tom) Okker
Wayne Vivian Reid
George Clifford (Cliff) Richey Jr
Martin Claire (Marty) Riessen
Raymond Owen (Ray) Ruffels
Richard A. Russell
Eugene (Gene) Russo
Douglas (Doug) Smith
Allan James Stone
Sutarjo Sugiarto
B. Walch
M. Whitbread
Gondo Widjojo


Rounds
Round 1
Arthur Ashe *
Peter McCumstie
6-4 6-3
Eugene (Gene) Russo*
Douglas (Doug) Smith
6-2 6-3
Herb Fitzgibbon*
M. Whitbread
6-4 8-6
Jose Maria Gisbert*
Wayne Reid
8-6 6-2

Round 2
John Cottrill*
Sutarjo Sugiarto
6-3 4-6 6-4
Eugene (Gene) Russo*
Michel Deville
14-16 6-4 6-3
Herb Fitzgibbon*
Jose Maria Gisbert
6-0 8-6
Arthur Ashe *
Gondo Widjojo
6-0 6-1
Bill Bowrey*
Edward (Ed) Fernberger
6-0 6-0
Allan Stone*
Lennart Bergelin
6-2 7-5
Cliff Richey*
Neville (Noel) Holland
6-3 6-2
Marty Riessen*
Julian R. Ganzabal
7-5 0-6 6-2
Jim McManus*
Robert Layton
w.o.

Round 3
Bill Bowrey*
B. Walch
6-1 6-0
Ray Ruffels*
Cliff Richey
w.o.
Tom Okker*
John Cottrill
6-1 6-0
Arthur Ashe *
Alan J. Lane
8-6 6-4
Richard A. Russell*
Eugene (Gene) Russo
11-9 6-4
Owen Davidson*
Herb Fitzgibbon
6-1 10-8
Marty Riessen*
Allan Stone
6-4 6-3
John Newcombe*
Jim McManus
3-6 11-9 6-2

Quarterfinals
Bill Bowrey*
Ray Ruffels
7-5 6-4 6-4
Arthur Ashe *
Tom Okker
7-5 11-9 11-13 10-8
Owen Davidson*
Richard A. Russell
6-3 6-3 7-5
John Newcombe*
Marty Riessen
6-4 6-3 6-4

Semifinals
Arthur Ashe *
Bill Bowrey
2-6 6-3 6-4 6-2
John Newcombe*
Owen Davidson
7-5 6-4 7-9 9-7

Final
Arthur Ashe *
John Newcombe
6-4 6-4 12-10


Tournament
Round 1
Arthur Ashe *
Peter McCumstie
Herb Fitzgibbon*
M. Whitbread
Jose Maria Gisbert*
Wayne Reid
Eugene (Gene) Russo*
Douglas (Doug) Smith
Round 2
Arthur Ashe *
Gondo Widjojo
John Cottrill*
Sutarjo Sugiarto
Bill Bowrey*
Edward (Ed) Fernberger
Cliff Richey*
Neville (Noel) Holland
Jim McManus*
Robert Layton
Marty Riessen*
Julian R. Ganzabal
Allan Stone*
Lennart Bergelin
Herb Fitzgibbon*
Jose Maria Gisbert
Eugene (Gene) Russo*
Michel Deville
Round 3
Arthur Ashe *
Alan J. Lane
Tom Okker*
John Cottrill
Bill Bowrey*
B. Walch
Ray Ruffels*
Cliff Richey
John Newcombe*
Jim McManus
Marty Riessen*
Allan Stone
Owen Davidson*
Herb Fitzgibbon
Richard A. Russell*
Eugene (Gene) Russo
Quarterfinals
Arthur Ashe *
Tom Okker
Bill Bowrey*
Ray Ruffels
John Newcombe*
Marty Riessen
Owen Davidson*
Richard A. Russell
Semifinals
Arthur Ashe *
Bill Bowrey
John Newcombe*
Owen Davidson
Final
Arthur Ashe *
John Newcombe