British Covered Court Championships 1959
General 1959-03-09 - 1959-03-14
Amateur
Indoor
6
London
England
Source World Tennis, Tennis Italiano
Media
Winner Robert Keith (Bobby) Wilson
Players
Trevor A. Adamson
W.T. (Tommy) Anderson
Gordon William Baker
Roger Becker
Geoff C. Bluett
N.J. Braund
Eric Raymond (Ed) Bulmer
M. Charbit
L.P. (Julian) Coni
Tom Cross
John D.C. Crump
John Laurence (Jack) Deloford
Ellsworth Donnell
Charles Raymond (Ray) Dunlop
G.F. Filderman
Brian Douglas Ford
W.T. (Tommy) Anderson
Gordon William Baker
Roger Becker
Geoff C. Bluett
N.J. Braund
Eric Raymond (Ed) Bulmer
M. Charbit
L.P. (Julian) Coni
Tom Cross
John D.C. Crump
John Laurence (Jack) Deloford
Ellsworth Donnell
Charles Raymond (Ray) Dunlop
G.F. Filderman
Brian Douglas Ford
Mr. Freund
Malcolm P. Gibb
Dennis Hales
Alan L. Jones
Andras (Andre) Kalman
Mr. Khatib
W.J. King
Mirek Kizlink
Keith Lavarack
James (Jim) A. Matthews
Alan Ronald Mills
Kurt Nielsen
W.E.J. Northcott
Geoffrey Lane Paish
Oliver B. Simon Prenn
Terry J. Reynolds
Malcolm P. Gibb
Dennis Hales
Alan L. Jones
Andras (Andre) Kalman
Mr. Khatib
W.J. King
Mirek Kizlink
Keith Lavarack
James (Jim) A. Matthews
Alan Ronald Mills
Kurt Nielsen
W.E.J. Northcott
Geoffrey Lane Paish
Oliver B. Simon Prenn
Terry J. Reynolds
Theodore A. (Ted) Smith
Czeslaw Spychala
Brian Squire
H.H. Stebbins
Geoff W. Stubbs
James Irvine (Jimmy) Tattersall
Roger Taylor
William W.H. (Bill) Threlfall
Douglas Sydney Timm
Arcot J. UdayKumar
John M. Ward
Robert Keith (Bobby) Wilson
Mr. Wright
Czeslaw Spychala
Brian Squire
H.H. Stebbins
Geoff W. Stubbs
James Irvine (Jimmy) Tattersall
Roger Taylor
William W.H. (Bill) Threlfall
Douglas Sydney Timm
Arcot J. UdayKumar
John M. Ward
Robert Keith (Bobby) Wilson
Mr. Wright
Rounds
Round 1
N.J. Braund*
William W.H. (Bill) Threlfall
William W.H. (Bill) Threlfall
6-1
4-6
6-3
3-6
8-6
James Irvine (Jimmy) Tattersall*
John Laurence (Jack) Deloford
John Laurence (Jack) Deloford
8-6
6-0
6-1
Alan Mills*
John D.C. Crump
John D.C. Crump
6-3
6-1
6-1
Theodore A. (Ted) Smith*
Keith Lavarack
Keith Lavarack
4-6
4-2
ret.
L.P. (Julian) Coni*
Roger Taylor
Roger Taylor
6-3
6-2
6-4
Geoff Paish*
Dennis Hales
Dennis Hales
6-0
6-2
6-0
Oliver Prenn*
Mr. Freund
Mr. Freund
6-3
6-3
6-3
Andras (Andre) Kalman*
Douglas Sydney Timm
Douglas Sydney Timm
6-2
6-4
4-6
6-2
Gordon William Baker*
James (Jim) A. Matthews
James (Jim) A. Matthews
6-3
6-2
6-4
John M. Ward*
Alan L. Jones
Alan L. Jones
6-3
6-1
6-1
Eric Raymond (Ed) Bulmer*
Brian Douglas Ford
Brian Douglas Ford
7-5
5-7
6-1
6-4
Geoff C. Bluett*
Mr. Wright
Mr. Wright
5-7
9-7
6-2
8-6
Roger Becker*
Geoff W. Stubbs
Geoff W. Stubbs
6-2
6-0
6-1
Round 2
Roger Becker*
James Irvine (Jimmy) Tattersall
James Irvine (Jimmy) Tattersall
6-3
6-0
6-3
Arcot J. UdayKumar*
Malcolm P. Gibb
Malcolm P. Gibb
6-0
3-6
7-9
6-2
6-1
L.P. (Julian) Coni*
W.T. (Tommy) Anderson
W.T. (Tommy) Anderson
6-3
6-0
6-3
Kurt Nielsen*
Mirek Kizlink
Mirek Kizlink
7-5
6-3
9-7
Geoff Paish*
Ellsworth Donnell
Ellsworth Donnell
6-3
6-4
3-6
6-3
Bobby Wilson*
Trevor A. Adamson
Trevor A. Adamson
6-3
6-1
6-1
G.F. Filderman*
Mr. Khatib
Mr. Khatib
6-1
6-0
6-0
Terry J. Reynolds*
H.H. Stebbins
H.H. Stebbins
6-2
3-6
6-3
9-7
W.J. King*
M. Charbit
M. Charbit
6-1
6-4
6-4
Alan Mills*
Theodore A. (Ted) Smith
Theodore A. (Ted) Smith
6-1
6-2
6-1
Oliver Prenn*
Brian Squire
Brian Squire
6-1
6-0
6-2
N.J. Braund*
Andras (Andre) Kalman
Andras (Andre) Kalman
6-2
6-2
6-2
John M. Ward*
Gordon William Baker
Gordon William Baker
6-1
6-1
6-3
Eric Raymond (Ed) Bulmer*
Geoff C. Bluett
Geoff C. Bluett
1-6
6-3
6-2
6-2
Czeslaw Spychala*
Charles Raymond (Ray) Dunlop
Charles Raymond (Ray) Dunlop
6-0
6-0
6-0
W.E.J. Northcott*
Tom Cross
Tom Cross
6-3
6-3
7-5
Round 3
W.J. King*
Terry J. Reynolds
Terry J. Reynolds
4-6
9-7
6-3
6-4
Alan Mills*
L.P. (Julian) Coni
L.P. (Julian) Coni
6-4
6-3
6-0
Geoff Paish*
Oliver Prenn
Oliver Prenn
6-0
6-3
6-3
Czeslaw Spychala*
W.E.J. Northcott
W.E.J. Northcott
10-8
6-2
6-3
Kurt Nielsen*
Arcot J. UdayKumar
Arcot J. UdayKumar
6-0
6-3
6-4
Bobby Wilson*
G.F. Filderman
G.F. Filderman
6-0
6-1
6-1
Roger Becker*
Eric Raymond (Ed) Bulmer
Eric Raymond (Ed) Bulmer
6-1
6-0
6-0
N.J. Braund*
John M. Ward
John M. Ward
10-8
6-3
7-5
Quarterfinals
Kurt Nielsen*
Czeslaw Spychala
Czeslaw Spychala
6-1
10-8
6-4
N.J. Braund*
Roger Becker
Roger Becker
2-6
6-4
6-2
6-2
Bobby Wilson*
W.J. King
W.J. King
6-3
6-2
6-1
Alan Mills*
Geoff Paish
Geoff Paish
6-1
6-1
6-4
Semifinals
Kurt Nielsen*
N.J. Braund
N.J. Braund
6-3
6-1
6-3
Bobby Wilson*
Alan Mills
Alan Mills
2-6
6-3
6-2
3-6
6-2
Final
Bobby Wilson*
Kurt Nielsen
Kurt Nielsen
6-3
8-6
6-2
Tournament
Round 1
Alan Mills*
John D.C. Crump
John D.C. Crump
Theodore A. (Ted) Smith*
Keith Lavarack
Keith Lavarack
L.P. (Julian) Coni*
Roger Taylor
Roger Taylor
Geoff Paish*
Dennis Hales
Dennis Hales
Oliver Prenn*
Mr. Freund
Mr. Freund
N.J. Braund*
William W.H. (Bill) Threlfall
William W.H. (Bill) Threlfall
Andras (Andre) Kalman*
Douglas Sydney Timm
Douglas Sydney Timm
John M. Ward*
Alan L. Jones
Alan L. Jones
Gordon William Baker*
James (Jim) A. Matthews
James (Jim) A. Matthews
Roger Becker*
Geoff W. Stubbs
Geoff W. Stubbs
James Irvine (Jimmy) Tattersall*
John Laurence (Jack) Deloford
John Laurence (Jack) Deloford
Eric Raymond (Ed) Bulmer*
Brian Douglas Ford
Brian Douglas Ford
Geoff C. Bluett*
Mr. Wright
Mr. Wright
Round 2
Bobby Wilson*
Trevor A. Adamson
Trevor A. Adamson
G.F. Filderman*
Mr. Khatib
Mr. Khatib
W.J. King*
M. Charbit
M. Charbit
Terry J. Reynolds*
H.H. Stebbins
H.H. Stebbins
Alan Mills*
Theodore A. (Ted) Smith
Theodore A. (Ted) Smith
L.P. (Julian) Coni*
W.T. (Tommy) Anderson
W.T. (Tommy) Anderson
Geoff Paish*
Ellsworth Donnell
Ellsworth Donnell
Oliver Prenn*
Brian Squire
Brian Squire
Kurt Nielsen*
Mirek Kizlink
Mirek Kizlink
Arcot J. UdayKumar*
Malcolm P. Gibb
Malcolm P. Gibb
Czeslaw Spychala*
Charles Raymond (Ray) Dunlop
Charles Raymond (Ray) Dunlop
W.E.J. Northcott*
Tom Cross
Tom Cross
N.J. Braund*
Andras (Andre) Kalman
Andras (Andre) Kalman
John M. Ward*
Gordon William Baker
Gordon William Baker
Roger Becker*
James Irvine (Jimmy) Tattersall
James Irvine (Jimmy) Tattersall
Eric Raymond (Ed) Bulmer*
Geoff C. Bluett
Geoff C. Bluett
Round 3
Bobby Wilson*
G.F. Filderman
G.F. Filderman
W.J. King*
Terry J. Reynolds
Terry J. Reynolds
Alan Mills*
L.P. (Julian) Coni
L.P. (Julian) Coni
Geoff Paish*
Oliver Prenn
Oliver Prenn
Kurt Nielsen*
Arcot J. UdayKumar
Arcot J. UdayKumar
Czeslaw Spychala*
W.E.J. Northcott
W.E.J. Northcott
N.J. Braund*
John M. Ward
John M. Ward
Roger Becker*
Eric Raymond (Ed) Bulmer
Eric Raymond (Ed) Bulmer
Quarterfinals
Bobby Wilson*
W.J. King
W.J. King
Alan Mills*
Geoff Paish
Geoff Paish
Kurt Nielsen*
Czeslaw Spychala
Czeslaw Spychala
N.J. Braund*
Roger Becker
Roger Becker
Semifinals
Bobby Wilson*
Alan Mills
Alan Mills
Kurt Nielsen*
N.J. Braund
N.J. Braund
Final
Bobby Wilson*
Kurt Nielsen
Kurt Nielsen