Western Australia Championships 1941
General 1941-04-11 - 1941-04-14
Amateur
Grass
5
Perth, Royal Kings Park Tennis Club
Australia
Source American Lawn Tennis, The West Australian
Info Draw: 31
Media
Winner Maxwell Harry (Max) Bonner
Players
Robert Wilfred (Bob) Baker
C.J. Beek
B. Bignold
Herbert Parfitt Blacker
Maxwell Harry (Max) Bonner
D. Broderick
Basil Bruce sr
J. Carroll
William McLeod Cleland
N.W. Collins
C.J. Beek
B. Bignold
Herbert Parfitt Blacker
Maxwell Harry (Max) Bonner
D. Broderick
Basil Bruce sr
J. Carroll
William McLeod Cleland
N.W. Collins
G.R. Cullen
E.A. Daley
Richard Albert Davey
Gordon Bentley Davis
F.E. Edmondson
Ronald Douglas Ford
C. Gillett
D. Girvan
M. Goldman
Ross Maurice Graham
A. Grogan
E.A. Daley
Richard Albert Davey
Gordon Bentley Davis
F.E. Edmondson
Ronald Douglas Ford
C. Gillett
D. Girvan
M. Goldman
Ross Maurice Graham
A. Grogan
Geoffrey C. Hammond
H.J. Hardie
Harold Daniel (Harry) Jacoby
Walter Douglas (Wally) Main
Maxwell James Frederick (Max) McDermott
William Montgomery
J. Pauley
Philip Purdom
C. Sweeting
John Thomas
H.J. Hardie
Harold Daniel (Harry) Jacoby
Walter Douglas (Wally) Main
Maxwell James Frederick (Max) McDermott
William Montgomery
J. Pauley
Philip Purdom
C. Sweeting
John Thomas
Rounds
Round 1
Max Bonner*
bye
J. Carroll*
H.J. Hardie
H.J. Hardie
w.o.
John Thomas*
Ronald Douglas Ford
Ronald Douglas Ford
w.o.
G.R. Cullen*
C.J. Beek
C.J. Beek
0-6
4-6
6-3
6-3
6-4
Geoffrey C. Hammond*
F.E. Edmondson
F.E. Edmondson
6-0
8-6
6-3
D. Broderick*
William Montgomery
William Montgomery
4-6
2-6
6-3
6-4
6-0
Gordon Bentley Davis*
J. Pauley
J. Pauley
6-4
7-5
9-7
Ross Maurice Graham*
Richard Albert Davey
Richard Albert Davey
6-0
6-3
6-2
Harry Jacoby*
Robert Wilfred (Bob) Baker
Robert Wilfred (Bob) Baker
6-2
6-0
6-1
E.A. Daley*
A. Grogan
A. Grogan
6-3
5-7
6-4
3-6
6-2
C. Gillett*
C. Sweeting
C. Sweeting
w.o.
Herbert Parfitt Blacker*
Philip Purdom
Philip Purdom
6-3
6-2
6-0
Wally Main*
William McLeod Cleland
William McLeod Cleland
6-0
6-0
6-1
Basil Bruce sr*
D. Girvan
D. Girvan
6-1
6-2
6-2
B. Bignold*
M. Goldman
M. Goldman
6-1
6-3
6-2
Max McDermott*
N.W. Collins
N.W. Collins
6-1
6-1
6-4
Round 2
Max Bonner*
J. Carroll
J. Carroll
6-2
6-1
6-3
G.R. Cullen*
John Thomas
John Thomas
6-0
6-3
6-2
Geoffrey C. Hammond*
D. Broderick
D. Broderick
6-4
6-2
2-6
6-0
Ross Maurice Graham*
Gordon Bentley Davis
Gordon Bentley Davis
6-3
6-1
6-0
Harry Jacoby*
E.A. Daley
E.A. Daley
6-0
6-0
6-2
Herbert Parfitt Blacker*
C. Gillett
C. Gillett
w.o.
Wally Main*
Basil Bruce sr
Basil Bruce sr
6-3
6-4
6-2
Max McDermott*
B. Bignold
B. Bignold
6-2
6-2
6-0
Quarterfinals
Max Bonner*
G.R. Cullen
G.R. Cullen
6-2
6-0
6-0
Ross Maurice Graham*
Geoffrey C. Hammond
Geoffrey C. Hammond
6-4
2-6
2-6
6-0
6-3
Wally Main*
Max McDermott
Max McDermott
5-7
6-2
12-10
6-1
Harry Jacoby*
Herbert Parfitt Blacker
Herbert Parfitt Blacker
7-5
7-5
6-2
Semifinals
Max Bonner*
Ross Maurice Graham
Ross Maurice Graham
6-4
5-3
ret.
Harry Jacoby*
Wally Main
Wally Main
6-3
3-6
10-8
6-3
Final
Max Bonner*
Harry Jacoby
Harry Jacoby
6-8
6-0
6-3
1-6
6-2
Tournament
Round 1
Max Bonner*
J. Carroll*
H.J. Hardie
H.J. Hardie
G.R. Cullen*
C.J. Beek
C.J. Beek
John Thomas*
Ronald Douglas Ford
Ronald Douglas Ford
Ross Maurice Graham*
Richard Albert Davey
Richard Albert Davey
Gordon Bentley Davis*
J. Pauley
J. Pauley
Geoffrey C. Hammond*
F.E. Edmondson
F.E. Edmondson
D. Broderick*
William Montgomery
William Montgomery
Harry Jacoby*
Robert Wilfred (Bob) Baker
Robert Wilfred (Bob) Baker
E.A. Daley*
A. Grogan
A. Grogan
Herbert Parfitt Blacker*
Philip Purdom
Philip Purdom
C. Gillett*
C. Sweeting
C. Sweeting
Wally Main*
William McLeod Cleland
William McLeod Cleland
Basil Bruce sr*
D. Girvan
D. Girvan
Max McDermott*
N.W. Collins
N.W. Collins
B. Bignold*
M. Goldman
M. Goldman
Round 2
Max Bonner*
J. Carroll
J. Carroll
G.R. Cullen*
John Thomas
John Thomas
Ross Maurice Graham*
Gordon Bentley Davis
Gordon Bentley Davis
Geoffrey C. Hammond*
D. Broderick
D. Broderick
Harry Jacoby*
E.A. Daley
E.A. Daley
Herbert Parfitt Blacker*
C. Gillett
C. Gillett
Wally Main*
Basil Bruce sr
Basil Bruce sr
Max McDermott*
B. Bignold
B. Bignold
Quarterfinals
Max Bonner*
G.R. Cullen
G.R. Cullen
Ross Maurice Graham*
Geoffrey C. Hammond
Geoffrey C. Hammond
Harry Jacoby*
Herbert Parfitt Blacker
Herbert Parfitt Blacker
Wally Main*
Max McDermott
Max McDermott
Semifinals
Max Bonner*
Ross Maurice Graham
Ross Maurice Graham
Harry Jacoby*
Wally Main
Wally Main
Final
Max Bonner*
Harry Jacoby
Harry Jacoby