West of England Championships 1959
General 1959-06-08 - 1959-06-13
Amateur
Grass
6
Bristol
England
Source World Tennis, Tennis Italiano
Media
Winner Ramanathan Krishnan
Players
Trevor A. Adamson
S. Akhtar Ali
Charles R. (Charlie) Applewhaite
Eduardo P. Argon
Alan E.G. Bailey
Adrian Bey
Donald Kenneth Brown
Ingo Dietmar Buding
Barry R. Butcher
Eric Bycroft
Jaroslav Drobny
Trevor Thomas Fancutt
Orlando Hilario Garrido Calleja
S. Akhtar Ali
Charles R. (Charlie) Applewhaite
Eduardo P. Argon
Alan E.G. Bailey
Adrian Bey
Donald Kenneth Brown
Ingo Dietmar Buding
Barry R. Butcher
Eric Bycroft
Jaroslav Drobny
Trevor Thomas Fancutt
Orlando Hilario Garrido Calleja
Frank Gorman
John (Cookie) Hammill
Colin William Hannam
Walter Timothy (Tim) Heckler
Robert Anthony John (Bob) Hewitt
Stan W. Hicks
Soren Hojberg
William R. Jacobson
Samir Khoury
Ramanathan Krishnan
Premjit J. Lall
John H. Maloney
A. Rodney Mandelstam
John (Cookie) Hammill
Colin William Hannam
Walter Timothy (Tim) Heckler
Robert Anthony John (Bob) Hewitt
Stan W. Hicks
Soren Hojberg
William R. Jacobson
Samir Khoury
Ramanathan Krishnan
Premjit J. Lall
John H. Maloney
A. Rodney Mandelstam
Willem Maris
Jaidip Mukerjea
Neville B. Nette
Antonio R. (Tony) Palafox
John Anthony (Tony) Pickard
Robin F. Sanders
James Irvine (Jimmy) Tattersall
Arcot J. UdayKumar
Jorgen Ulrich
Basil Wheeler
Jaidip Mukerjea
Neville B. Nette
Antonio R. (Tony) Palafox
John Anthony (Tony) Pickard
Robin F. Sanders
James Irvine (Jimmy) Tattersall
Arcot J. UdayKumar
Jorgen Ulrich
Basil Wheeler
Rounds
Round 1
Eduardo P. Argon*
Arcot J. UdayKumar
Arcot J. UdayKumar
6-3
1-6
7-5
Colin William Hannam*
Barry R. Butcher
Barry R. Butcher
6-1
7-9
7-5
Ingo Buding*
Eric Bycroft
Eric Bycroft
6-4
6-0
Adrian Bey*
Soren Hojberg
Soren Hojberg
17-15
6-2
Round 2
Jaroslav Drobny*
Basil Wheeler
Basil Wheeler
6-2
6-4
James Irvine (Jimmy) Tattersall*
Donald Kenneth Brown
Donald Kenneth Brown
6-2
6-2
Jorgen Ulrich*
S. Akhtar Ali
S. Akhtar Ali
8-6
3-6
6-4
Bob Hewitt*
Jaidip Mukerjea
Jaidip Mukerjea
6-4
9-7
Ramanathan Krishnan*
A. Rodney Mandelstam
A. Rodney Mandelstam
6-2
6-2
Samir Khoury*
William R. Jacobson
William R. Jacobson
6-3
6-4
Trevor Fancutt*
Premjit J. Lall
Premjit J. Lall
9-7
6-2
Robin F. Sanders*
Charles R. (Charlie) Applewhaite
Charles R. (Charlie) Applewhaite
6-2
6-1
John (Cookie) Hammill*
Frank Gorman
Frank Gorman
10-8
6-3
Stan W. Hicks*
Willem Maris
Willem Maris
6-2
6-3
Alan E.G. Bailey*
Eduardo P. Argon
Eduardo P. Argon
6-4
6-2
Antonio R. (Tony) Palafox*
Neville B. Nette
Neville B. Nette
6-1
6-3
Tony Pickard*
Adrian Bey
Adrian Bey
6-3
6-2
Colin William Hannam*
Trevor A. Adamson
Trevor A. Adamson
6-4
7-5
John H. Maloney*
Ingo Buding
Ingo Buding
6-3
6-4
Tim Heckler*
Orlando Garrido
Orlando Garrido
5-7
9-7
6-4
Round 3
Trevor Fancutt*
John H. Maloney
John H. Maloney
6-2
6-1
Robin F. Sanders*
Bob Hewitt
Bob Hewitt
6-2
6-2
Stan W. Hicks*
James Irvine (Jimmy) Tattersall
James Irvine (Jimmy) Tattersall
6-2
1-6
6-4
Jaroslav Drobny*
Samir Khoury
Samir Khoury
6-1
6-1
Tim Heckler*
Jorgen Ulrich
Jorgen Ulrich
6-4
6-4
Antonio R. (Tony) Palafox*
Alan E.G. Bailey
Alan E.G. Bailey
6-1
4-6
6-4
Ramanathan Krishnan*
John (Cookie) Hammill
John (Cookie) Hammill
6-1
6-1
Tony Pickard*
Colin William Hannam
Colin William Hannam
6-2
7-5
Quarterfinals
Ramanathan Krishnan*
Robin F. Sanders
Robin F. Sanders
6-3
6-3
Antonio R. (Tony) Palafox*
Tim Heckler
Tim Heckler
8-6
6-4
Jaroslav Drobny*
Stan W. Hicks
Stan W. Hicks
6-1
6-2
Tony Pickard*
Trevor Fancutt
Trevor Fancutt
9-11
6-4
6-3
Semifinals
Ramanathan Krishnan*
Tony Pickard
Tony Pickard
6-3
7-5
Jaroslav Drobny*
Antonio R. (Tony) Palafox
Antonio R. (Tony) Palafox
10-8
6-1
Final
Ramanathan Krishnan*
Jaroslav Drobny
Jaroslav Drobny
11-9
6-0
Tournament
Round 1
Adrian Bey*
Soren Hojberg
Soren Hojberg
Colin William Hannam*
Barry R. Butcher
Barry R. Butcher
Ingo Buding*
Eric Bycroft
Eric Bycroft
Eduardo P. Argon*
Arcot J. UdayKumar
Arcot J. UdayKumar
Round 2
Ramanathan Krishnan*
A. Rodney Mandelstam
A. Rodney Mandelstam
John (Cookie) Hammill*
Frank Gorman
Frank Gorman
Robin F. Sanders*
Charles R. (Charlie) Applewhaite
Charles R. (Charlie) Applewhaite
Bob Hewitt*
Jaidip Mukerjea
Jaidip Mukerjea
Tony Pickard*
Adrian Bey
Adrian Bey
Colin William Hannam*
Trevor A. Adamson
Trevor A. Adamson
Trevor Fancutt*
Premjit J. Lall
Premjit J. Lall
John H. Maloney*
Ingo Buding
Ingo Buding
Jaroslav Drobny*
Basil Wheeler
Basil Wheeler
Samir Khoury*
William R. Jacobson
William R. Jacobson
Stan W. Hicks*
Willem Maris
Willem Maris
James Irvine (Jimmy) Tattersall*
Donald Kenneth Brown
Donald Kenneth Brown
Antonio R. (Tony) Palafox*
Neville B. Nette
Neville B. Nette
Alan E.G. Bailey*
Eduardo P. Argon
Eduardo P. Argon
Tim Heckler*
Orlando Garrido
Orlando Garrido
Jorgen Ulrich*
S. Akhtar Ali
S. Akhtar Ali
Round 3
Ramanathan Krishnan*
John (Cookie) Hammill
John (Cookie) Hammill
Robin F. Sanders*
Bob Hewitt
Bob Hewitt
Tony Pickard*
Colin William Hannam
Colin William Hannam
Trevor Fancutt*
John H. Maloney
John H. Maloney
Jaroslav Drobny*
Samir Khoury
Samir Khoury
Stan W. Hicks*
James Irvine (Jimmy) Tattersall
James Irvine (Jimmy) Tattersall
Antonio R. (Tony) Palafox*
Alan E.G. Bailey
Alan E.G. Bailey
Tim Heckler*
Jorgen Ulrich
Jorgen Ulrich
Quarterfinals
Ramanathan Krishnan*
Robin F. Sanders
Robin F. Sanders
Tony Pickard*
Trevor Fancutt
Trevor Fancutt
Jaroslav Drobny*
Stan W. Hicks
Stan W. Hicks
Antonio R. (Tony) Palafox*
Tim Heckler
Tim Heckler
Semifinals
Ramanathan Krishnan*
Tony Pickard
Tony Pickard
Jaroslav Drobny*
Antonio R. (Tony) Palafox
Antonio R. (Tony) Palafox
Final
Ramanathan Krishnan*
Jaroslav Drobny
Jaroslav Drobny