Surrey 1960
General 1960-04-18 - 1960-04-23
Open
Clay
6
Chingford, Essex, England
Great Britain
Source World Tennis
Info 30th edition.
Media
Winner Robert Keith (Bobby) Wilson
Players
Roger Becker
Vic Bercham
Mike J.A. Braund
Donald Kenneth Brown
Russell J. Brown
C.G. Burns
R.G. Caustron
A.G. Chapman
J. Cheshire
Derek Robert Collins
J. Finch
P.L. Gardner
A.W.M. Gauld
Barry W. Geraghty
W.S. Ghai
R. Gorrell
Vic Bercham
Mike J.A. Braund
Donald Kenneth Brown
Russell J. Brown
C.G. Burns
R.G. Caustron
A.G. Chapman
J. Cheshire
Derek Robert Collins
J. Finch
P.L. Gardner
A.W.M. Gauld
Barry W. Geraghty
W.S. Ghai
R. Gorrell
T.B. Hughes
D.M. Hurst
John Edward Innocent
M. Inwards
Neville Katzen
Norman Kitovitz
John Roderick McDonald
R. Meyer
J. Milburn
D.J. Needham
C. Novotny
Dennis L. Oliver
R.J. Petchey
I. Petelin
A.A. Pierce
D.J. Redpath
D.M. Hurst
John Edward Innocent
M. Inwards
Neville Katzen
Norman Kitovitz
John Roderick McDonald
R. Meyer
J. Milburn
D.J. Needham
C. Novotny
Dennis L. Oliver
R.J. Petchey
I. Petelin
A.A. Pierce
D.J. Redpath
D.(R.) Rick
Michael John (Mike) Sangster
S. Sarl
R.A. Storey
Lawrence Franklin Strong
Humphrey E. Truman
Arcot J. UdayKumar
Francis J. Wallis
Howard Francis Walton
John M. Ward
Basil Wheeler
Stewart Yeff
Robert Keith (Bobby) Wilson
Tom Wright
Michael John (Mike) Sangster
S. Sarl
R.A. Storey
Lawrence Franklin Strong
Humphrey E. Truman
Arcot J. UdayKumar
Francis J. Wallis
Howard Francis Walton
John M. Ward
Basil Wheeler
Stewart Yeff
Robert Keith (Bobby) Wilson
Tom Wright
Rounds
Round 1
Humphrey E. Truman*
Howard Francis Walton
Howard Francis Walton
5-7
10-8
8-6
Barry W. Geraghty*
Francis J. Wallis
Francis J. Wallis
6-0
6-3
Arcot J. UdayKumar*
D.M. Hurst
D.M. Hurst
6-3
6-3
D.(R.) Rick*
S. Sarl
S. Sarl
6-4
3-6
6-4
Mike J.A. Braund*
D.J. Redpath
D.J. Redpath
6-1
6-2
Donald Kenneth Brown*
R. Gorrell
R. Gorrell
6-0
6-1
Tom Wright*
A.A. Pierce
A.A. Pierce
8-6
4-2
ret.
R. Meyer*
J. Finch
J. Finch
6-3
6-3
C.G. Burns*
P.L. Gardner
P.L. Gardner
3-6
6-1
7-5
A.G. Chapman*
W.S. Ghai
W.S. Ghai
6-4
6-1
Norman Kitovitz*
T.B. Hughes
T.B. Hughes
6-1
6-4
R.G. Caustron*
J. Cheshire
J. Cheshire
4-6
7-5
6-3
Stewart Yeff*
I. Petelin
I. Petelin
6-1
6-1
R.A. Storey*
A.W.M. Gauld
A.W.M. Gauld
6-2
6-2
Derek Robert Collins*
C. Novotny
C. Novotny
9-7
6-2
Round 2
Bobby Wilson*
Donald Kenneth Brown
Donald Kenneth Brown
6-0
6-0
Humphrey E. Truman*
Mike J.A. Braund
Mike J.A. Braund
6-4
6-1
Dennis L. Oliver*
Tom Wright
Tom Wright
6-3
6-3
Barry W. Geraghty*
Vic Bercham
Vic Bercham
6-1
6-1
Lawrence Franklin Strong*
John Edward Innocent
John Edward Innocent
6-2
6-1
Arcot J. UdayKumar*
D.(R.) Rick
D.(R.) Rick
6-0
6-2
John Roderick McDonald*
R.J. Petchey
R.J. Petchey
6-0
6-1
John M. Ward*
w.o.
Michael Sangster*
D.J. Needham
D.J. Needham
6-0
6-2
Basil Wheeler*
M. Inwards
M. Inwards
6-1
6-1
R. Meyer*
C.G. Burns
C.G. Burns
6-3
6-4
Norman Kitovitz*
A.G. Chapman
A.G. Chapman
w.o.
J. Milburn*
Russell J. Brown
Russell J. Brown
6-0
6-3
Stewart Yeff*
R.G. Caustron
R.G. Caustron
6-2
6-4
Neville Katzen*
R.A. Storey
R.A. Storey
6-1
1-6
7-5
Roger Becker*
Derek Robert Collins
Derek Robert Collins
6-1
6-3
Round 3
Roger Becker*
Neville Katzen
Neville Katzen
6-1
6-1
Michael Sangster*
Basil Wheeler
Basil Wheeler
6-2
6-2
Arcot J. UdayKumar*
Humphrey E. Truman
Humphrey E. Truman
6-2
6-3
Lawrence Franklin Strong*
Barry W. Geraghty
Barry W. Geraghty
6-3
4-6
7-5
Bobby Wilson*
Dennis L. Oliver
Dennis L. Oliver
6-0
6-1
John M. Ward*
John Roderick McDonald
John Roderick McDonald
6-2
9-7
Norman Kitovitz*
R. Meyer
R. Meyer
6-1
6-1
J. Milburn*
Stewart Yeff
Stewart Yeff
6-2
6-2
Quarterfinals
Roger Becker*
J. Milburn
J. Milburn
6-0
6-0
Michael Sangster*
Norman Kitovitz
Norman Kitovitz
6-2
6-4
Bobby Wilson*
Lawrence Franklin Strong
Lawrence Franklin Strong
11-9
6-4
John M. Ward*
Arcot J. UdayKumar
Arcot J. UdayKumar
10-8
8-6
Semifinals
Roger Becker*
Michael Sangster
Michael Sangster
6-2
6-4
Bobby Wilson*
John M. Ward
John M. Ward
6-0
6-3
Final
Bobby Wilson*
Roger Becker
Roger Becker
6-4
6-4
Tournament
Round 1
Donald Kenneth Brown*
R. Gorrell
R. Gorrell
Tom Wright*
A.A. Pierce
A.A. Pierce
Barry W. Geraghty*
Francis J. Wallis
Francis J. Wallis
Arcot J. UdayKumar*
D.M. Hurst
D.M. Hurst
D.(R.) Rick*
S. Sarl
S. Sarl
Humphrey E. Truman*
Howard Francis Walton
Howard Francis Walton
Mike J.A. Braund*
D.J. Redpath
D.J. Redpath
Derek Robert Collins*
C. Novotny
C. Novotny
R.A. Storey*
A.W.M. Gauld
A.W.M. Gauld
Stewart Yeff*
I. Petelin
I. Petelin
R.G. Caustron*
J. Cheshire
J. Cheshire
Norman Kitovitz*
T.B. Hughes
T.B. Hughes
A.G. Chapman*
W.S. Ghai
W.S. Ghai
R. Meyer*
J. Finch
J. Finch
C.G. Burns*
P.L. Gardner
P.L. Gardner
Round 2
Bobby Wilson*
Donald Kenneth Brown
Donald Kenneth Brown
Dennis L. Oliver*
Tom Wright
Tom Wright
Lawrence Franklin Strong*
John Edward Innocent
John Edward Innocent
Barry W. Geraghty*
Vic Bercham
Vic Bercham
John M. Ward*
John Roderick McDonald*
R.J. Petchey
R.J. Petchey
Arcot J. UdayKumar*
D.(R.) Rick
D.(R.) Rick
Humphrey E. Truman*
Mike J.A. Braund
Mike J.A. Braund
Roger Becker*
Derek Robert Collins
Derek Robert Collins
Neville Katzen*
R.A. Storey
R.A. Storey
J. Milburn*
Russell J. Brown
Russell J. Brown
Stewart Yeff*
R.G. Caustron
R.G. Caustron
Michael Sangster*
D.J. Needham
D.J. Needham
Basil Wheeler*
M. Inwards
M. Inwards
Norman Kitovitz*
A.G. Chapman
A.G. Chapman
R. Meyer*
C.G. Burns
C.G. Burns
Round 3
Bobby Wilson*
Dennis L. Oliver
Dennis L. Oliver
Lawrence Franklin Strong*
Barry W. Geraghty
Barry W. Geraghty
John M. Ward*
John Roderick McDonald
John Roderick McDonald
Arcot J. UdayKumar*
Humphrey E. Truman
Humphrey E. Truman
Roger Becker*
Neville Katzen
Neville Katzen
J. Milburn*
Stewart Yeff
Stewart Yeff
Michael Sangster*
Basil Wheeler
Basil Wheeler
Norman Kitovitz*
R. Meyer
R. Meyer
Quarterfinals
Bobby Wilson*
Lawrence Franklin Strong
Lawrence Franklin Strong
John M. Ward*
Arcot J. UdayKumar
Arcot J. UdayKumar
Roger Becker*
J. Milburn
J. Milburn
Michael Sangster*
Norman Kitovitz
Norman Kitovitz
Semifinals
Bobby Wilson*
John M. Ward
John M. Ward
Roger Becker*
Michael Sangster
Michael Sangster
Final
Bobby Wilson*
Roger Becker
Roger Becker