Hampshire Championships 1946
General 1946-08-05 - 1946-08-10
Amateur
Unknown
6
Bournemouth
England
Source Lawn Tennis
Media
Winner Ignacy Hanislaw Tloczynski (Tloczyński)
Players
L.G. Allbut
A.C. Allen
David S. Anderton
P.R. Baelz
V. Braxton
Henry Scriven Burrows
B.R.O. Carter
G.T.H. Clayton
P. Colyer
M.P. Cooper
J.J. Couveron
P.C.L. Curle
T. Daniel
E.M.G. Earl
W.A.A. Evans
J.A. Frost
K.H. Geddling
Rex H. Hack
G.A.L. Hancock
H.R.S. Harbridge
Derek Neville Hardwick
A.C. Allen
David S. Anderton
P.R. Baelz
V. Braxton
Henry Scriven Burrows
B.R.O. Carter
G.T.H. Clayton
P. Colyer
M.P. Cooper
J.J. Couveron
P.C.L. Curle
T. Daniel
E.M.G. Earl
W.A.A. Evans
J.A. Frost
K.H. Geddling
Rex H. Hack
G.A.L. Hancock
H.R.S. Harbridge
Derek Neville Hardwick
E.W. Hart
C. Henniker-Heaton
T.S. Hewitt
L.T. Highett
R.T.H. Highett
A. Hunt
P.N. Hunter
W.J. Knightley
Frederick (Derrick) Leyland
A.G. Lloyd
H.H. Mainprice
T.W. Melhuish
Tomas Richard (Tim) Miles
David George christopher Mockridge
P.J.N. Mockridge
F. Owen
J.F. Pearcy
D.C. Preston
W.G. Robbins
B.A. Rose
R.M. Scott
C. Henniker-Heaton
T.S. Hewitt
L.T. Highett
R.T.H. Highett
A. Hunt
P.N. Hunter
W.J. Knightley
Frederick (Derrick) Leyland
A.G. Lloyd
H.H. Mainprice
T.W. Melhuish
Tomas Richard (Tim) Miles
David George christopher Mockridge
P.J.N. Mockridge
F. Owen
J.F. Pearcy
D.C. Preston
W.G. Robbins
B.A. Rose
R.M. Scott
A.A. Slocock
R.C. Smith
Czeslaw Spychala
Noel Bernard Stokes
H.M. Storer
A.C. Stuart
J.D.P. Tanner
Ignacy Hanislaw Tloczynski (Tloczyński)
E.A. Weaver
Tom Todd
W.E. Turley
John Charles (Jack) Warboys
E. Watson
R.F. Whitlow
R.L. Williams
G.R. Woodyatt
H.T. Woolmore
R.C. Smith
Czeslaw Spychala
Noel Bernard Stokes
H.M. Storer
A.C. Stuart
J.D.P. Tanner
Ignacy Hanislaw Tloczynski (Tloczyński)
E.A. Weaver
Tom Todd
W.E. Turley
John Charles (Jack) Warboys
E. Watson
R.F. Whitlow
R.L. Williams
G.R. Woodyatt
H.T. Woolmore
Rounds
Round 2
Czeslaw Spychala*
B.R.O. Carter
B.R.O. Carter
6-1
6-1
P. Colyer*
T.S. Hewitt
T.S. Hewitt
8-6
7-5
R.M. Scott*
H.R.S. Harbridge
H.R.S. Harbridge
6-1
7-5
P.C.L. Curle*
C. Henniker-Heaton
C. Henniker-Heaton
4-6
6-1
6-2
M.P. Cooper*
A.A. Slocock
A.A. Slocock
5-7
6-2
6-4
W.E. Turley*
E.A. Weaver
E.A. Weaver
6-0
6-0
V. Braxton*
E.M.G. Earl
E.M.G. Earl
6-0
6-3
Derek Neville Hardwick*
J.F. Pearcy
J.F. Pearcy
6-3
6-2
J.D.P. Tanner*
B.A. Rose
B.A. Rose
6-1
5-7
6-3
W.A.A. Evans*
G.T.H. Clayton
G.T.H. Clayton
6-4
6-1
W.G. Robbins*
L.T. Highett
L.T. Highett
6-2
6-2
F. Owen*
J.A. Frost
J.A. Frost
0-6
6-2
6-4
A.G. Lloyd*
P.J.N. Mockridge
P.J.N. Mockridge
6-0
6-1
David George christopher Mockridge*
P.N. Hunter
P.N. Hunter
6-1
6-1
Frederick (Derrick) Leyland*
K.H. Geddling
K.H. Geddling
6-1
6-4
R.F. Whitlow*
R.T.H. Highett
R.T.H. Highett
6-1
6-0
D.C. Preston*
R.L. Williams
R.L. Williams
4-6
6-2
6-0
H.T. Woolmore*
T. Daniel
T. Daniel
6-3
6-4
H.M. Storer*
J.J. Couveron
J.J. Couveron
6-1
6-1
E. Watson*
T.W. Melhuish
T.W. Melhuish
2-6
6-3
6-2
John Charles (Jack) Warboys*
Rex H. Hack
Rex H. Hack
6-2
6-2
Tim Miles*
Tom Todd
Tom Todd
6-0
6-0
P.R. Baelz*
W.J. Knightley
W.J. Knightley
6-0
6-2
G.R. Woodyatt*
A.C. Stuart
A.C. Stuart
6-1
6-0
Noel Bernard Stokes*
H.H. Mainprice
H.H. Mainprice
6-2
6-0
Henry Scriven Burrows*
A.C. Allen
A.C. Allen
6-1
6-0
David S. Anderton*
R.C. Smith
R.C. Smith
6-2
8-6
A. Hunt*
G.A.L. Hancock
G.A.L. Hancock
6-3
6-1
Ignacy Tloczynski*
L.G. Allbut
L.G. Allbut
6-0
6-2
Round 3
Czeslaw Spychala*
E.W. Hart
E.W. Hart
6-0
6-0
R.M. Scott*
P. Colyer
P. Colyer
6-2
4-6
9-7
P.C.L. Curle*
M.P. Cooper
M.P. Cooper
4-6
6-2
6-4
V. Braxton*
W.E. Turley
W.E. Turley
6-4
6-2
Derek Neville Hardwick*
J.D.P. Tanner
J.D.P. Tanner
6-3
6-1
W.G. Robbins*
W.A.A. Evans
W.A.A. Evans
4-6
6-3
6-3
F. Owen*
A.G. Lloyd
A.G. Lloyd
6-2
6-3
David George christopher Mockridge*
Frederick (Derrick) Leyland*
R.F. Whitlow
R.F. Whitlow
6-1
6-3
H.T. Woolmore*
D.C. Preston
D.C. Preston
6-2
6-2
H.M. Storer*
E. Watson
E. Watson
6-2
6-2
Tim Miles*
John Charles (Jack) Warboys
John Charles (Jack) Warboys
6-4
6-1
P.R. Baelz*
G.R. Woodyatt
G.R. Woodyatt
6-4
6-2
Noel Bernard Stokes*
Henry Scriven Burrows*
David S. Anderton
David S. Anderton
7-5
7-6
Ignacy Tloczynski*
A. Hunt
A. Hunt
6-1
6-0
Round 4
Czeslaw Spychala*
R.M. Scott
R.M. Scott
6-4
6-0
V. Braxton*
P.C.L. Curle
P.C.L. Curle
6-0
7-5
Derek Neville Hardwick*
W.G. Robbins
W.G. Robbins
6-1
6-3
David George christopher Mockridge*
F. Owen
F. Owen
6-4
6-3
Frederick (Derrick) Leyland*
H.T. Woolmore
H.T. Woolmore
6-0
6-2
Tim Miles*
H.M. Storer
H.M. Storer
6-2
6-2
P.R. Baelz*
Noel Bernard Stokes
Noel Bernard Stokes
6-4
6-2
Ignacy Tloczynski*
Henry Scriven Burrows
Henry Scriven Burrows
7-5
6-1
Quarterfinals
Czeslaw Spychala*
V. Braxton
V. Braxton
6-3
6-3
Derek Neville Hardwick*
David George christopher Mockridge
David George christopher Mockridge
6-2
6-4
Frederick (Derrick) Leyland*
Tim Miles
Tim Miles
2-6
9-7
6-2
Ignacy Tloczynski*
P.R. Baelz
P.R. Baelz
6-0
6-2
Semifinals
Derek Neville Hardwick*
Czeslaw Spychala
Czeslaw Spychala
2-6
6-1
6-4
Ignacy Tloczynski*
Frederick (Derrick) Leyland
Frederick (Derrick) Leyland
6-1
6-0
Final
Ignacy Tloczynski*
Derek Neville Hardwick
Derek Neville Hardwick
6-1
6-3
Tournament
Round 2
Ignacy Tloczynski*
L.G. Allbut
L.G. Allbut
A. Hunt*
G.A.L. Hancock
G.A.L. Hancock
Henry Scriven Burrows*
A.C. Allen
A.C. Allen
David S. Anderton*
R.C. Smith
R.C. Smith
P.R. Baelz*
W.J. Knightley
W.J. Knightley
G.R. Woodyatt*
A.C. Stuart
A.C. Stuart
Noel Bernard Stokes*
H.H. Mainprice
H.H. Mainprice
Frederick (Derrick) Leyland*
K.H. Geddling
K.H. Geddling
R.F. Whitlow*
R.T.H. Highett
R.T.H. Highett
H.T. Woolmore*
T. Daniel
T. Daniel
D.C. Preston*
R.L. Williams
R.L. Williams
Tim Miles*
Tom Todd
Tom Todd
John Charles (Jack) Warboys*
Rex H. Hack
Rex H. Hack
H.M. Storer*
J.J. Couveron
J.J. Couveron
E. Watson*
T.W. Melhuish
T.W. Melhuish
Derek Neville Hardwick*
J.F. Pearcy
J.F. Pearcy
J.D.P. Tanner*
B.A. Rose
B.A. Rose
W.G. Robbins*
L.T. Highett
L.T. Highett
W.A.A. Evans*
G.T.H. Clayton
G.T.H. Clayton
David George christopher Mockridge*
P.N. Hunter
P.N. Hunter
F. Owen*
J.A. Frost
J.A. Frost
A.G. Lloyd*
P.J.N. Mockridge
P.J.N. Mockridge
Czeslaw Spychala*
B.R.O. Carter
B.R.O. Carter
R.M. Scott*
H.R.S. Harbridge
H.R.S. Harbridge
P. Colyer*
T.S. Hewitt
T.S. Hewitt
V. Braxton*
E.M.G. Earl
E.M.G. Earl
W.E. Turley*
E.A. Weaver
E.A. Weaver
P.C.L. Curle*
C. Henniker-Heaton
C. Henniker-Heaton
M.P. Cooper*
A.A. Slocock
A.A. Slocock
Round 3
Ignacy Tloczynski*
A. Hunt
A. Hunt
Henry Scriven Burrows*
David S. Anderton
David S. Anderton
P.R. Baelz*
G.R. Woodyatt
G.R. Woodyatt
Noel Bernard Stokes*
Frederick (Derrick) Leyland*
R.F. Whitlow
R.F. Whitlow
H.T. Woolmore*
D.C. Preston
D.C. Preston
Tim Miles*
John Charles (Jack) Warboys
John Charles (Jack) Warboys
H.M. Storer*
E. Watson
E. Watson
Derek Neville Hardwick*
J.D.P. Tanner
J.D.P. Tanner
W.G. Robbins*
W.A.A. Evans
W.A.A. Evans
David George christopher Mockridge*
F. Owen*
A.G. Lloyd
A.G. Lloyd
Czeslaw Spychala*
E.W. Hart
E.W. Hart
R.M. Scott*
P. Colyer
P. Colyer
V. Braxton*
W.E. Turley
W.E. Turley
P.C.L. Curle*
M.P. Cooper
M.P. Cooper
Round 4
Ignacy Tloczynski*
Henry Scriven Burrows
Henry Scriven Burrows
P.R. Baelz*
Noel Bernard Stokes
Noel Bernard Stokes
Frederick (Derrick) Leyland*
H.T. Woolmore
H.T. Woolmore
Tim Miles*
H.M. Storer
H.M. Storer
Derek Neville Hardwick*
W.G. Robbins
W.G. Robbins
David George christopher Mockridge*
F. Owen
F. Owen
Czeslaw Spychala*
R.M. Scott
R.M. Scott
V. Braxton*
P.C.L. Curle
P.C.L. Curle
Quarterfinals
Ignacy Tloczynski*
P.R. Baelz
P.R. Baelz
Frederick (Derrick) Leyland*
Tim Miles
Tim Miles
Derek Neville Hardwick*
David George christopher Mockridge
David George christopher Mockridge
Czeslaw Spychala*
V. Braxton
V. Braxton
Semifinals
Ignacy Tloczynski*
Frederick (Derrick) Leyland
Frederick (Derrick) Leyland
Derek Neville Hardwick*
Czeslaw Spychala
Czeslaw Spychala
Final
Ignacy Tloczynski*
Derek Neville Hardwick
Derek Neville Hardwick