Northumberland Championships 1898


General 1898-07-04 - 1898-07-09
Amateur
Grass
5
Newcastle upon Tyne
England

Source Lawn Tennis and Badminton



Media


Winner Sidney Howard Smith


Players
M.A. Arbuthnot
Captain Ernest Douglas Black
John Mycroft Boucher
Neville John Durlacher
Wilberforce Vaughan Eaves
J.C. Forster
F.C. Garrett
T. Hansom
George Whiteside Hillyard
G. Humble
C.F. Jackson
J.E. Kingsley
Arthur Wallace MacGregor
Harold Segerson Mahony
P.H. Morrison
Owen Beaumont Pease
Charles Henry (Jack) Ridding
Robert Baldock Scott
Sidney Howard Smith
E.J. Todd
H.F. Wilkinson
B. Wood-Jones
B.C. Wood
William Charles Youll


Rounds
Round 1
Sidney Howard Smith*
William Charles Youll
6-0 6-1
P.H. Morrison*
Owen Beaumont Pease
6-3 7-9 6-1
H.F. Wilkinson*
M.A. Arbuthnot
6-1 6-2
Robert Baldock Scott*
C.F. Jackson
6-1 6-1
Wilberforce Eaves*
John Mycroft Boucher
7-5 4-6 6-2
J.C. Forster*
T. Hansom
6-0 7-5
F.C. Garrett*
E.J. Todd
w.o.
Captain Ernest Douglas Black*
Arthur Wallace MacGregor
7-5 6-2

Round 2
Sidney Howard Smith*
P.H. Morrison
6-0 6-0
Robert Baldock Scott*
H.F. Wilkinson
6-1 6-3
Neville John Durlacher*
B. Wood-Jones
3-6 6-1 6-2
Harold Segerson Mahony*
J.E. Kingsley
6-1 2-6 6-0
Wilberforce Eaves*
J.C. Forster
w.o.
Captain Ernest Douglas Black*
F.C. Garrett
6-2 6-3
Charles Henry (Jack) Ridding*
G. Humble
6-0 6-1
George Hillyard*
B.C. Wood
6-2 6-1

Quarterfinals
Sidney Howard Smith*
Robert Baldock Scott
6-4 6-1
Harold Segerson Mahony*
Neville John Durlacher
6-3 6-3
Wilberforce Eaves*
Captain Ernest Douglas Black
6-2 0-6 6-1
George Hillyard*
Charles Henry (Jack) Ridding
6-1 2-6 6-4

Semifinals
Sidney Howard Smith*
Harold Segerson Mahony
11-9 6-4
George Hillyard*
Wilberforce Eaves
6-2 10-8

Final
Sidney Howard Smith*
George Hillyard
6-3 6-2 6-4


Tournament
Round 1
Sidney Howard Smith*
William Charles Youll
P.H. Morrison*
Owen Beaumont Pease
Robert Baldock Scott*
C.F. Jackson
H.F. Wilkinson*
M.A. Arbuthnot
Wilberforce Eaves*
John Mycroft Boucher
J.C. Forster*
T. Hansom
Captain Ernest Douglas Black*
Arthur Wallace MacGregor
F.C. Garrett*
E.J. Todd
Round 2
Sidney Howard Smith*
P.H. Morrison
Robert Baldock Scott*
H.F. Wilkinson
Harold Segerson Mahony*
J.E. Kingsley
Neville John Durlacher*
B. Wood-Jones
George Hillyard*
B.C. Wood
Charles Henry (Jack) Ridding*
G. Humble
Wilberforce Eaves*
J.C. Forster
Captain Ernest Douglas Black*
F.C. Garrett
Quarterfinals
Sidney Howard Smith*
Robert Baldock Scott
Harold Segerson Mahony*
Neville John Durlacher
George Hillyard*
Charles Henry (Jack) Ridding
Wilberforce Eaves*
Captain Ernest Douglas Black
Semifinals
Sidney Howard Smith*
Harold Segerson Mahony
George Hillyard*
Wilberforce Eaves
Final
Sidney Howard Smith*
George Hillyard