Australian Open 1925
General 1925-01-24 - 1925-01-31
Grandslam
Grass
6
Sydney, White City Tennis Club Stadium, Rushcutters Bay
Australia
Source Australian open draw sheets, Tennis Australia, The Sydney Morning Herald
Info Draw: 59
Media
Winner James Outram Anderson
Players
James Outram Anderson
Eric John Ashcroft
Leslie Edward (Les) Baker
William James Baldock
Alexander Hamilton (Alec) Berckelman
Robert Harold Berriman
Frank Macansh Blaxland
A. Bulcock
Dudley Bremer Bullough
Charles Vincent Caldwell
Alexander C. (Alec) Carmichael
Alfred Cecil Chave
Harold Alan Ernest (Tiny) Coldham
Dr Clifford Stirling Colvin
Herbert Coram
Vincent John Cornell
Leonard Maxwell Cryle
Regner Olaf (Jack) Cummings
Charles Raymond (Ray) Dunlop
Basil Shaw Fitchett
Eric John Ashcroft
Leslie Edward (Les) Baker
William James Baldock
Alexander Hamilton (Alec) Berckelman
Robert Harold Berriman
Frank Macansh Blaxland
A. Bulcock
Dudley Bremer Bullough
Charles Vincent Caldwell
Alexander C. (Alec) Carmichael
Alfred Cecil Chave
Harold Alan Ernest (Tiny) Coldham
Dr Clifford Stirling Colvin
Herbert Coram
Vincent John Cornell
Leonard Maxwell Cryle
Regner Olaf (Jack) Cummings
Charles Raymond (Ray) Dunlop
Basil Shaw Fitchett
James Fitzgerald
J.T. Garvin
Rice Thomas Hopkins Gemmell
Henry Edmund George (Harry) Gibbes
L.A. Gibson
Ralph Joseph Goodman
Paul Albrecht Haege
E.A. Hatherley
Dr Garton Maxwell (Gar) Hone
Arthur Garfield H. Illingworth
Dr. William R. (Jogger) James
Frederick Ernst Walter (Fred) Kalms
Ewart Kingsley Roberts
Ernest Malcolm Ladyman
Cecil Herbert Lamb
Bertram Benjamin (Bertie) Loel
Matthew Henry (Henry) Marsh
Norman D. McDougall
Walter Francis Medcalf
Edgar Forest (Gar) Moon
Clinton Beresford Moon
J.T. Garvin
Rice Thomas Hopkins Gemmell
Henry Edmund George (Harry) Gibbes
L.A. Gibson
Ralph Joseph Goodman
Paul Albrecht Haege
E.A. Hatherley
Dr Garton Maxwell (Gar) Hone
Arthur Garfield H. Illingworth
Dr. William R. (Jogger) James
Frederick Ernst Walter (Fred) Kalms
Ewart Kingsley Roberts
Ernest Malcolm Ladyman
Cecil Herbert Lamb
Bertram Benjamin (Bertie) Loel
Matthew Henry (Henry) Marsh
Norman D. McDougall
Walter Francis Medcalf
Edgar Forest (Gar) Moon
Clinton Beresford Moon
Henry Morris-Smith
Julius William Harold Moxon
Patrick (Pat) O'Hara Wood
Lionel Emmanuel Oxenham
Gerald Leighton Patterson
Alfred Norman (Norman) Peach
Henry Francis Anderson (Frank) Peach
Keith Lloyd Thredkeld Poulton
D.Bevan Reid
Richard Emil Schlesinger
Robert Genge (Bob) Spencer
Alan Murray Treloar
Victor Trounce
Jack B. Turner
Rupert Carl Wertheim
Sydney Aubrey Willard
Arthur James (Jim) Willard
Guy Rex Williams
Julius William Harold Moxon
Patrick (Pat) O'Hara Wood
Lionel Emmanuel Oxenham
Gerald Leighton Patterson
Alfred Norman (Norman) Peach
Henry Francis Anderson (Frank) Peach
Keith Lloyd Thredkeld Poulton
D.Bevan Reid
Richard Emil Schlesinger
Robert Genge (Bob) Spencer
Alan Murray Treloar
Victor Trounce
Jack B. Turner
Rupert Carl Wertheim
Sydney Aubrey Willard
Arthur James (Jim) Willard
Guy Rex Williams
Rounds
Round 1
Gerald Patterson*
Alfred Cecil Chave
Alfred Cecil Chave
6-0
6-1
6-2
Ralph Joseph Goodman*
E.A. Hatherley
E.A. Hatherley
4-6
6-1
6-4
7-5
Ewart Kingsley Roberts*
Victor Trounce
Victor Trounce
6-4
6-4
6-3
Jim Willard*
Lionel Emmanuel Oxenham
Lionel Emmanuel Oxenham
6-1
9-7
6-1
Jack Cummings*
Eric John Ashcroft
Eric John Ashcroft
7-5
7-5
6-1
Norman D. McDougall*
Basil Shaw Fitchett
Basil Shaw Fitchett
6-3
6-2
7-5
Herbert Coram*
Dr. William R. (Jogger) James
Dr. William R. (Jogger) James
5-7
7-5
3-6
7-5
6-3
Henry Morris-Smith*
William James Baldock
William James Baldock
6-0
6-2
6-0
Norman Peach*
Leonard Maxwell Cryle
Leonard Maxwell Cryle
6-1
6-0
6-4
Guy Rex Williams*
Bertram Benjamin (Bertie) Loel
Bertram Benjamin (Bertie) Loel
6-3
6-1
9-7
Richard Schlesinger*
Harry Gibbes
Harry Gibbes
6-4
6-3
ret.
Paul Albrecht Haege*
Vincent John Cornell
Vincent John Cornell
6-4
6-2
10-8
Alan Murray Treloar*
Walter Francis Medcalf
Walter Francis Medcalf
10-8
6-4
5-7
9-11
6-2
Fred Kalms*
Rupert Wertheim
Rupert Wertheim
6-1
6-3
6-2
Dr Clifford Stirling Colvin*
D.Bevan Reid
D.Bevan Reid
6-3
6-3
6-4
Keith Lloyd Thredkeld Poulton*
Jack B. Turner
Jack B. Turner
6-0
6-4
5-7
12-10
Rice Gemmell*
Harold Alan Ernest (Tiny) Coldham
Harold Alan Ernest (Tiny) Coldham
7-5
6-0
6-4
Pat O'Hara Wood*
Arthur Garfield H. Illingworth
Arthur Garfield H. Illingworth
6-2
6-1
6-1
Edgar Moon*
Ernest Malcolm Ladyman
Ernest Malcolm Ladyman
6-1
6-3
1-6
8-6
J.T. Garvin*
Alexander Hamilton (Alec) Berckelman
Alexander Hamilton (Alec) Berckelman
6-0
6-2
3-6
6-0
James Fitzgerald*
Frank Peach
Frank Peach
0-6
2-6
6-4
6-2
6-4
Garton Hone*
Leslie Edward (Les) Baker
Leslie Edward (Les) Baker
8-6
6-2
7-5
Dudley Bremer Bullough*
Robert Harold Berriman
Robert Harold Berriman
6-4
6-2
4-6
8-6
Charles Vincent Caldwell*
Charles Raymond (Ray) Dunlop
Charles Raymond (Ray) Dunlop
6-4
6-4
6-4
James Anderson*
Clinton Beresford Moon
Clinton Beresford Moon
6-0
6-0
6-0
Sydney Aubrey Willard*
A. Bulcock
A. Bulcock
6-4
6-1
6-2
Alexander C. (Alec) Carmichael*
L.A. Gibson
L.A. Gibson
8-6
6-4
6-3
Henry Marsh*
bye
Cecil Herbert Lamb*
bye
Frank Macansh Blaxland*
bye
Robert Genge (Bob) Spencer*
bye
Julius William Harold Moxon*
bye
Round 2
Gerald Patterson*
Ralph Joseph Goodman
Ralph Joseph Goodman
6-0
6-2
6-4
Ewart Kingsley Roberts*
Henry Marsh
Henry Marsh
w.o.
Jim Willard*
Jack Cummings
Jack Cummings
6-4
6-3
6-3
Sydney Aubrey Willard*
Norman D. McDougall
Norman D. McDougall
8-10
6-1
2-6
6-1
6-2
Frank Macansh Blaxland*
Herbert Coram
Herbert Coram
6-2
10-8
7-5
Norman Peach*
Henry Morris-Smith
Henry Morris-Smith
6-1
6-2
6-2
Alexander C. (Alec) Carmichael*
Cecil Herbert Lamb
Cecil Herbert Lamb
6-4
6-1
6-3
Richard Schlesinger*
Guy Rex Williams
Guy Rex Williams
6-3
6-1
6-2
Paul Albrecht Haege*
Robert Genge (Bob) Spencer
Robert Genge (Bob) Spencer
4-6
6-2
6-8
6-2
6-4
Fred Kalms*
Alan Murray Treloar
Alan Murray Treloar
6-2
ret.
Dr Clifford Stirling Colvin*
Keith Lloyd Thredkeld Poulton
Keith Lloyd Thredkeld Poulton
6-4
6-4
6-4
Pat O'Hara Wood*
Rice Gemmell
Rice Gemmell
6-1
4-6
4-6
7-5
6-2
Edgar Moon*
J.T. Garvin
J.T. Garvin
6-3
6-1
6-0
Garton Hone*
James Fitzgerald
James Fitzgerald
6-2
2-6
6-3
4-6
9-7
Dudley Bremer Bullough*
Julius William Harold Moxon
Julius William Harold Moxon
6-3
6-1
6-3
James Anderson*
Charles Vincent Caldwell
Charles Vincent Caldwell
6-2
6-2
6-4
Round 3
Gerald Patterson*
Ewart Kingsley Roberts
Ewart Kingsley Roberts
6-3
6-3
6-2
Sydney Aubrey Willard*
Jim Willard
Jim Willard
w.o.
Norman Peach*
Frank Macansh Blaxland
Frank Macansh Blaxland
6-3
6-3
6-2
Richard Schlesinger*
Alexander C. (Alec) Carmichael
Alexander C. (Alec) Carmichael
6-4
6-1
6-3
Fred Kalms*
Paul Albrecht Haege
Paul Albrecht Haege
7-5
2-1
ret.
Pat O'Hara Wood*
Dr Clifford Stirling Colvin
Dr Clifford Stirling Colvin
6-3
6-0
6-0
Garton Hone*
Edgar Moon
Edgar Moon
6-4
6-0
6-3
James Anderson*
Dudley Bremer Bullough
Dudley Bremer Bullough
6-0
6-1
7-5
Quarterfinals
Gerald Patterson*
Sydney Aubrey Willard
Sydney Aubrey Willard
6-0
6-2
9-7
Richard Schlesinger*
Norman Peach
Norman Peach
6-3
6-2
6-2
Pat O'Hara Wood*
Fred Kalms
Fred Kalms
6-3
6-2
6-3
James Anderson*
Garton Hone
Garton Hone
6-2
6-0
8-6
Semifinals
Gerald Patterson*
Richard Schlesinger
Richard Schlesinger
6-4
4-6
6-4
6-4
James Anderson*
Pat O'Hara Wood
Pat O'Hara Wood
6-2
6-3
6-3
Final
James Anderson*
Gerald Patterson
Gerald Patterson
11-9
2-6
6-2
6-3
Tournament
Round 1
James Anderson*
Clinton Beresford Moon
Clinton Beresford Moon
Charles Vincent Caldwell*
Charles Raymond (Ray) Dunlop
Charles Raymond (Ray) Dunlop
Dudley Bremer Bullough*
Robert Harold Berriman
Robert Harold Berriman
Julius William Harold Moxon*
Garton Hone*
Leslie Edward (Les) Baker
Leslie Edward (Les) Baker
James Fitzgerald*
Frank Peach
Frank Peach
Edgar Moon*
Ernest Malcolm Ladyman
Ernest Malcolm Ladyman
J.T. Garvin*
Alexander Hamilton (Alec) Berckelman
Alexander Hamilton (Alec) Berckelman
Pat O'Hara Wood*
Arthur Garfield H. Illingworth
Arthur Garfield H. Illingworth
Rice Gemmell*
Harold Alan Ernest (Tiny) Coldham
Harold Alan Ernest (Tiny) Coldham
Dr Clifford Stirling Colvin*
D.Bevan Reid
D.Bevan Reid
Keith Lloyd Thredkeld Poulton*
Jack B. Turner
Jack B. Turner
Fred Kalms*
Rupert Wertheim
Rupert Wertheim
Alan Murray Treloar*
Walter Francis Medcalf
Walter Francis Medcalf
Paul Albrecht Haege*
Vincent John Cornell
Vincent John Cornell
Robert Genge (Bob) Spencer*
Gerald Patterson*
Alfred Cecil Chave
Alfred Cecil Chave
Ralph Joseph Goodman*
E.A. Hatherley
E.A. Hatherley
Ewart Kingsley Roberts*
Victor Trounce
Victor Trounce
Henry Marsh*
Sydney Aubrey Willard*
A. Bulcock
A. Bulcock
Norman D. McDougall*
Basil Shaw Fitchett
Basil Shaw Fitchett
Jim Willard*
Lionel Emmanuel Oxenham
Lionel Emmanuel Oxenham
Jack Cummings*
Eric John Ashcroft
Eric John Ashcroft
Richard Schlesinger*
Harry Gibbes
Harry Gibbes
Guy Rex Williams*
Bertram Benjamin (Bertie) Loel
Bertram Benjamin (Bertie) Loel
Alexander C. (Alec) Carmichael*
L.A. Gibson
L.A. Gibson
Cecil Herbert Lamb*
Norman Peach*
Leonard Maxwell Cryle
Leonard Maxwell Cryle
Henry Morris-Smith*
William James Baldock
William James Baldock
Frank Macansh Blaxland*
Herbert Coram*
Dr. William R. (Jogger) James
Dr. William R. (Jogger) James
Round 2
James Anderson*
Charles Vincent Caldwell
Charles Vincent Caldwell
Dudley Bremer Bullough*
Julius William Harold Moxon
Julius William Harold Moxon
Garton Hone*
James Fitzgerald
James Fitzgerald
Edgar Moon*
J.T. Garvin
J.T. Garvin
Pat O'Hara Wood*
Rice Gemmell
Rice Gemmell
Dr Clifford Stirling Colvin*
Keith Lloyd Thredkeld Poulton
Keith Lloyd Thredkeld Poulton
Fred Kalms*
Alan Murray Treloar
Alan Murray Treloar
Paul Albrecht Haege*
Robert Genge (Bob) Spencer
Robert Genge (Bob) Spencer
Gerald Patterson*
Ralph Joseph Goodman
Ralph Joseph Goodman
Ewart Kingsley Roberts*
Henry Marsh
Henry Marsh
Sydney Aubrey Willard*
Norman D. McDougall
Norman D. McDougall
Jim Willard*
Jack Cummings
Jack Cummings
Richard Schlesinger*
Guy Rex Williams
Guy Rex Williams
Alexander C. (Alec) Carmichael*
Cecil Herbert Lamb
Cecil Herbert Lamb
Norman Peach*
Henry Morris-Smith
Henry Morris-Smith
Frank Macansh Blaxland*
Herbert Coram
Herbert Coram
Round 3
James Anderson*
Dudley Bremer Bullough
Dudley Bremer Bullough
Garton Hone*
Edgar Moon
Edgar Moon
Pat O'Hara Wood*
Dr Clifford Stirling Colvin
Dr Clifford Stirling Colvin
Fred Kalms*
Paul Albrecht Haege
Paul Albrecht Haege
Gerald Patterson*
Ewart Kingsley Roberts
Ewart Kingsley Roberts
Sydney Aubrey Willard*
Jim Willard
Jim Willard
Richard Schlesinger*
Alexander C. (Alec) Carmichael
Alexander C. (Alec) Carmichael
Norman Peach*
Frank Macansh Blaxland
Frank Macansh Blaxland
Quarterfinals
James Anderson*
Garton Hone
Garton Hone
Pat O'Hara Wood*
Fred Kalms
Fred Kalms
Gerald Patterson*
Sydney Aubrey Willard
Sydney Aubrey Willard
Richard Schlesinger*
Norman Peach
Norman Peach
Semifinals
James Anderson*
Pat O'Hara Wood
Pat O'Hara Wood
Gerald Patterson*
Richard Schlesinger
Richard Schlesinger
Final
James Anderson*
Gerald Patterson
Gerald Patterson