North of England Championships 1908
General 1908-08-17 - 1908-08-22
Amateur
Grass
6
Scarborough
England
Source Spalding's Athletic library, Mc Donald
Report Mens doubles final (Draw: 24): Doherty/Doherty def. Charlton/Crawley 6-2 6-4 6-2
Mixed doubles final (Draw: 28): Gladys Lamplough/Laurie Doherty def. Ruth Winch/Reggie Doherty 6-2 4-6 6-1
Media
Winner Hugh Lawrence (Laurie) Doherty
Players
C.J. Adams
S.M. Asher
Harold Bower
Col. Charles J. Brierley
W.E. Brierley
A.C. Brock
Frederick William Charlton
Samuel Ernest (Ernest) Charlton
P. Chignell
C.H. Close
Walter Cecil Crawley
Neville Gard Deed
Reginald Frank (Reggie) Doherty
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty
Wilberforce Vaughan Eaves
G.L. Grey
S.M. Asher
Harold Bower
Col. Charles J. Brierley
W.E. Brierley
A.C. Brock
Frederick William Charlton
Samuel Ernest (Ernest) Charlton
P. Chignell
C.H. Close
Walter Cecil Crawley
Neville Gard Deed
Reginald Frank (Reggie) Doherty
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty
Wilberforce Vaughan Eaves
G.L. Grey
Augustus Mark Hendricks
Mark Day Hick
George Whiteside Hillyard
Noel Lockwood Hood
W.W. Hunt
Frank Taylor Iveson
Captain James Henry Iveson
T. Ivor Jones
Dr Wharram Henry Lamplough
Francis Gordon Lowe
Arthur Holden Lowe
Gilbert Mahon
B. McCraith
John Percival Medley
Edgar Middleton
John Francis Moss
Mark Day Hick
George Whiteside Hillyard
Noel Lockwood Hood
W.W. Hunt
Frank Taylor Iveson
Captain James Henry Iveson
T. Ivor Jones
Dr Wharram Henry Lamplough
Francis Gordon Lowe
Arthur Holden Lowe
Gilbert Mahon
B. McCraith
John Percival Medley
Edgar Middleton
John Francis Moss
Percy King Padday
Owen Beaumont Pease
J. Richardson
G.A. Rose
H.C. Smedley
H.W. Smith
Alec Smith
H.C. Sydney
G.R.T. Taylor
Edgar William Timmis
William Seymour Verrill
Sidney Watson
Ernest Watson
Percy M. White
S.B. Wright
Owen Beaumont Pease
J. Richardson
G.A. Rose
H.C. Smedley
H.W. Smith
Alec Smith
H.C. Sydney
G.R.T. Taylor
Edgar William Timmis
William Seymour Verrill
Sidney Watson
Ernest Watson
Percy M. White
S.B. Wright
Rounds
Round 1
Edgar Middleton*
Dr Wharram Henry Lamplough
Dr Wharram Henry Lamplough
6-0
6-0
John Francis Moss*
W.E. Brierley
W.E. Brierley
6-4
6-2
Wilberforce Eaves*
Samuel Ernest (Ernest) Charlton
Samuel Ernest (Ernest) Charlton
6-3
6-2
G.R.T. Taylor*
S.M. Asher
S.M. Asher
w.o.
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty *
Frank Taylor Iveson
Frank Taylor Iveson
6-0
6-1
T. Ivor Jones*
Alec Smith
Alec Smith
2-6
6-2
8-6
John Percival Medley*
P. Chignell
P. Chignell
6-4
6-4
J. Richardson*
Gilbert Mahon
Gilbert Mahon
6-3
6-0
George Hillyard*
Gordon Lowe
Gordon Lowe
6-2
6-1
Harold Bower*
A.C. Brock
A.C. Brock
6-1
6-3
C.J. Adams*
G.L. Grey
G.L. Grey
6-0
6-3
Sidney Watson*
C.H. Close
C.H. Close
6-3
6-1
Arthur Lowe*
Augustus Mark Hendricks
Augustus Mark Hendricks
6-0
6-2
Neville Deed*
Owen Beaumont Pease
Owen Beaumont Pease
w.o.
Edgar William Timmis*
William Seymour Verrill
William Seymour Verrill
6-3
6-0
Round 2
Frederick William Charlton*
Reginald Frank (Reggie) Doherty
Reginald Frank (Reggie) Doherty
w.o.
W.W. Hunt*
G.A. Rose
G.A. Rose
6-2
6-4
Percy King Padday*
Captain James Henry Iveson
Captain James Henry Iveson
6-1
8-6
Mark Hick*
H.C. Sydney
H.C. Sydney
6-0
6-1
John Francis Moss*
Edgar Middleton
Edgar Middleton
6-4
8-6
Wilberforce Eaves*
G.R.T. Taylor
G.R.T. Taylor
6-1
6-2
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty *
T. Ivor Jones
T. Ivor Jones
6-0
6-1
J. Richardson*
John Percival Medley
John Percival Medley
6-2
6-0
George Hillyard*
Harold Bower
Harold Bower
6-3
6-1
Sidney Watson*
C.J. Adams
C.J. Adams
6-1
6-0
Arthur Lowe*
Neville Deed
Neville Deed
6-1
6-1
Ernest Watson*
Edgar William Timmis
Edgar William Timmis
6-4
6-4
Col. Charles J. Brierley*
Noel Lockwood Hood
Noel Lockwood Hood
6-2
6-3
Walter Cecil Crawley*
H.C. Smedley
H.C. Smedley
7-5
6-3
H.W. Smith*
S.B. Wright
S.B. Wright
6-2
6-3
Percy M. White*
B. McCraith
B. McCraith
6-0
6-3
Round 3
W.W. Hunt*
Frederick William Charlton
Frederick William Charlton
3-6
6-0
7-5
Percy King Padday*
Mark Hick
Mark Hick
6-3
10-8
Wilberforce Eaves*
John Francis Moss
John Francis Moss
6-4
7-5
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty *
J. Richardson
J. Richardson
6-4
6-1
George Hillyard*
Sidney Watson
Sidney Watson
6-3
6-3
Arthur Lowe*
Ernest Watson
Ernest Watson
6-2
6-4
Walter Cecil Crawley*
Col. Charles J. Brierley
Col. Charles J. Brierley
6-3
8-6
Percy M. White*
H.W. Smith
H.W. Smith
6-1
6-8
7-5
Quarterfinals
W.W. Hunt*
Percy King Padday
Percy King Padday
6-1
7-5
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty *
Wilberforce Eaves
Wilberforce Eaves
6-2
6-2
George Hillyard*
Arthur Lowe
Arthur Lowe
6-3
6-1
Walter Cecil Crawley*
Percy M. White
Percy M. White
6-3
6-1
Semifinals
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty *
W.W. Hunt
W.W. Hunt
6-1
6-0
George Hillyard*
Walter Cecil Crawley
Walter Cecil Crawley
1-6
6-4
6-4
Final
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty *
George Hillyard
George Hillyard
6-1
6-4
6-2
Tournament
Round 1
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty *
Frank Taylor Iveson
Frank Taylor Iveson
T. Ivor Jones*
Alec Smith
Alec Smith
J. Richardson*
Gilbert Mahon
Gilbert Mahon
John Percival Medley*
P. Chignell
P. Chignell
Wilberforce Eaves*
Samuel Ernest (Ernest) Charlton
Samuel Ernest (Ernest) Charlton
G.R.T. Taylor*
S.M. Asher
S.M. Asher
John Francis Moss*
W.E. Brierley
W.E. Brierley
Edgar Middleton*
Dr Wharram Henry Lamplough
Dr Wharram Henry Lamplough
George Hillyard*
Gordon Lowe
Gordon Lowe
Harold Bower*
A.C. Brock
A.C. Brock
Sidney Watson*
C.H. Close
C.H. Close
C.J. Adams*
G.L. Grey
G.L. Grey
Arthur Lowe*
Augustus Mark Hendricks
Augustus Mark Hendricks
Neville Deed*
Owen Beaumont Pease
Owen Beaumont Pease
Edgar William Timmis*
William Seymour Verrill
William Seymour Verrill
Round 2
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty *
T. Ivor Jones
T. Ivor Jones
J. Richardson*
John Percival Medley
John Percival Medley
Wilberforce Eaves*
G.R.T. Taylor
G.R.T. Taylor
John Francis Moss*
Edgar Middleton
Edgar Middleton
W.W. Hunt*
G.A. Rose
G.A. Rose
Frederick William Charlton*
Reginald Frank (Reggie) Doherty
Reginald Frank (Reggie) Doherty
Percy King Padday*
Captain James Henry Iveson
Captain James Henry Iveson
Mark Hick*
H.C. Sydney
H.C. Sydney
George Hillyard*
Harold Bower
Harold Bower
Sidney Watson*
C.J. Adams
C.J. Adams
Arthur Lowe*
Neville Deed
Neville Deed
Ernest Watson*
Edgar William Timmis
Edgar William Timmis
Walter Cecil Crawley*
H.C. Smedley
H.C. Smedley
Col. Charles J. Brierley*
Noel Lockwood Hood
Noel Lockwood Hood
Percy M. White*
B. McCraith
B. McCraith
H.W. Smith*
S.B. Wright
S.B. Wright
Round 3
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty *
J. Richardson
J. Richardson
Wilberforce Eaves*
John Francis Moss
John Francis Moss
W.W. Hunt*
Frederick William Charlton
Frederick William Charlton
Percy King Padday*
Mark Hick
Mark Hick
George Hillyard*
Sidney Watson
Sidney Watson
Arthur Lowe*
Ernest Watson
Ernest Watson
Walter Cecil Crawley*
Col. Charles J. Brierley
Col. Charles J. Brierley
Percy M. White*
H.W. Smith
H.W. Smith
Quarterfinals
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty *
Wilberforce Eaves
Wilberforce Eaves
W.W. Hunt*
Percy King Padday
Percy King Padday
George Hillyard*
Arthur Lowe
Arthur Lowe
Walter Cecil Crawley*
Percy M. White
Percy M. White
Semifinals
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty *
W.W. Hunt
W.W. Hunt
George Hillyard*
Walter Cecil Crawley
Walter Cecil Crawley
Final
Hugh Lawrence (Laurie) Doherty *
George Hillyard
George Hillyard