County of Cumberland 1914
General 1914-04-11 - 1914-04-18
Amateur
Hardcourt
5
Sydney, Burwood, New South Wales,The Appian Way
Australia
Source The Sydney Morning Herald
Media
Winner Alfred Booth Jones
Players
Elias Outram Anderson
Richard Outram Anderson
Dalgairns Outram Anderson
James Outram Anderson
Leonard Bonnington
A.B. Farquhar
Harold Stuart Fox
John Guy Lancelot Gillett
Richard Outram Anderson
Dalgairns Outram Anderson
James Outram Anderson
Leonard Bonnington
A.B. Farquhar
Harold Stuart Fox
John Guy Lancelot Gillett
Ralph Joseph Goodman
Alfred Booth Jones
Matthew Henry (Henry) Marsh
Alfred Norman (Norman) Peach
Henry Francis Anderson (Frank) Peach
John Playoust
Dr. Eric Olbasditon Pockley
R. Preston AUS
Alfred Booth Jones
Matthew Henry (Henry) Marsh
Alfred Norman (Norman) Peach
Henry Francis Anderson (Frank) Peach
John Playoust
Dr. Eric Olbasditon Pockley
R. Preston AUS
Rounds
Round 1
Henry Marsh*
Frank Peach
Frank Peach
6-0
6-1
Norman Peach*
M. Van den Driche
M. Van den Driche
6-4
6-2
Gordon Wright*
John Guy Lancelot Gillett
John Guy Lancelot Gillett
6-0
6-1
Harold Stuart Fox*
L.G. Smith
L.G. Smith
w.o.
James Anderson*
Ralph Joseph Goodman
Ralph Joseph Goodman
6-1
6-1
Round 2
Alfred Jones*
Leonard Bonnington
Leonard Bonnington
3-6
6-3
6-3
Gordon Wright*
Norman Peach
Norman Peach
6-4
6-4
Henry Marsh*
Lindsay Todd
Lindsay Todd
3-6
6-3
6-4
Horace Rice*
Eric Pockley
Eric Pockley
6-2
6-2
Elias Outram Anderson*
A.B. Farquhar
A.B. Farquhar
6-2
6-3
Richard Outram Anderson*
R. Preston AUS
R. Preston AUS
w.o.
Dalgairns Outram Anderson*
John Playoust
John Playoust
6-1
6-3
James Anderson*
Harold Stuart Fox
Harold Stuart Fox
6-4
6-4
Quarterfinals
James Anderson*
Richard Outram Anderson
Richard Outram Anderson
6-2
6-0
Horace Rice*
Elias Outram Anderson
Elias Outram Anderson
6-1
6-4
Henry Marsh*
Gordon Wright
Gordon Wright
1-6
7-5
6-2
Alfred Jones*
Dalgairns Outram Anderson
Dalgairns Outram Anderson
6-0
6-0
Semifinals
James Anderson*
Horace Rice
Horace Rice
6-4
6-2
Alfred Jones*
Henry Marsh
Henry Marsh
6-3
6-4
Final
Alfred Jones*
James Anderson
James Anderson
6-3
3-6
6-4
Tournament
Round 1
Henry Marsh*
Frank Peach
Frank Peach
Gordon Wright*
John Guy Lancelot Gillett
John Guy Lancelot Gillett
Norman Peach*
M. Van den Driche
M. Van den Driche
James Anderson*
Ralph Joseph Goodman
Ralph Joseph Goodman
Harold Stuart Fox*
L.G. Smith
L.G. Smith
Round 2
Alfred Jones*
Leonard Bonnington
Leonard Bonnington
Dalgairns Outram Anderson*
John Playoust
John Playoust
Henry Marsh*
Lindsay Todd
Lindsay Todd
Gordon Wright*
Norman Peach
Norman Peach
James Anderson*
Harold Stuart Fox
Harold Stuart Fox
Richard Outram Anderson*
R. Preston AUS
R. Preston AUS
Horace Rice*
Eric Pockley
Eric Pockley
Elias Outram Anderson*
A.B. Farquhar
A.B. Farquhar
Quarterfinals
Alfred Jones*
Dalgairns Outram Anderson
Dalgairns Outram Anderson
Henry Marsh*
Gordon Wright
Gordon Wright
James Anderson*
Richard Outram Anderson
Richard Outram Anderson
Horace Rice*
Elias Outram Anderson
Elias Outram Anderson
Semifinals
Alfred Jones*
Henry Marsh
Henry Marsh
James Anderson*
Horace Rice
Horace Rice
Final
Alfred Jones*
James Anderson
James Anderson