USSR International Championships 1970


General 1970-08-10 - 1970-08-17
Open
Unknown
6
Moscow
USSR

Source World Tennis, Tennis Italiano


Info 13th edition.



Media


Winner Alexander Irakleivich Metreveli


Players
Mr. Abovian
Yemisi Allan
Mr. Baranov
Roy R. Barth
Aleksandr Bogomolov Sr.
Boris Valentinovich Borisov
Mr. Brende
Juan-Manuel Brito
Humberto Camarotti
Sever Dron
Vyacheslav Vladimirovich Egorov
Mike Estep
Nikolai Filev
Wieslaw Gasiorek
Oleg Gavrilov
Ljuben Genov
Mr. Grekov
Sergi Gusev
Mr. Hoks
Pavel Hutka (Huťka)
Mr. Illarionov
Aleksandr Mikhailovich Ivanov
Teimuraz Irakleivich Kakuliya
Mr. Kashirin
Mr. Khokhlov
Vladimir Viktorovich Korotkov
Peeter Lamp
Guergui Lazarov
Toomas Karlovich Lejus
Sergei Likhachev

B. Lunin
Witold Meres
Alexander Irakleivich Metreveli
Mr. Oremule
Vladimir Karlovich Palman
Y. Pavlov
Valeri Borissowitsch Peschanko
Karl Heinz Philipp
Mr. Pozdniakov
A. Samuelov
Mr. Sanguliia
George (Butch) Lansing Seewagen
Khendrick Sepp
Schamil Anvyarovich Tarpishchev
Anatoli Filippowitsch Volkov
Mr. Zhukov


Rounds
Round 1
Nikolai Filev*
Mr. Baranov
6-1 6-1 6-2
Mr. Sanguliia*
Mr. Zhukov
6-3 6-2 6-4
A. Samuelov*
Karl Heinz Philipp
6-1 6-0 6-1
Valeri Peschanko*
Mr. Abovian
6-4 6-1 6-1
Peeter Lamp*
Juan-Manuel Brito
6-3 6-3 6-2
Mike Estep*
Boris Valentinovich Borisov
6-2 6-0 6-0
Khendrick Sepp*
Witold Meres
6-4 6-0 6-0
Anatoli Volkov*
Mr. Kashirin
6-3 6-2 6-0
Aleksandr Mikhailovich Ivanov*
Mr. Oremule
6-1 6-0 6-1
Butch Seewagen*
Aleksandr Bogomolov Sr.
6-2 6-0 6-2
Guergui Lazarov*
Yemisi Allan
3-6 5-7 6-0 6-2 6-0
Mr. Khokhlov*
Mr. Illarionov
6-2 7-5 6-1
Oleg Gavrilov*
Mr. Brende
6-2 6-1 6-0
Mr. Pozdniakov*
Humberto Camarotti
6-1 6-2 6-2
Sergi Gusev*
Mr. Grekov
6-2 6-4 6-1

Round 2
Butch Seewagen*
Vladimir Karlovich Palman
5-7 6-1 9-7 ret.
Roy R. Barth*
Sergi Gusev
6-4 6-3 6-2
Anatoli Volkov*
Mr. Hoks
6-3 7-5 9-7
Mike Estep*
B. Lunin
6-1 6-3 6-2
Peeter Lamp*
Sergei Likhachev
6-4 6-3 6-0
Valeri Peschanko*
Sever Dron
6-3 6-2 6-2
Alex Metreveli*
Nikolai Filev
6-2 6-2
Ljuben Genov*
Mr. Sanguliia
8-6 6-0 6-1
Khendrick Sepp*
Schamil Tarpishchev
6-4 7-5 6-1
Wieslaw Gasiorek*
Aleksandr Mikhailovich Ivanov
6-1 8-6 3-6 7-5
Teimuraz Kakuliya*
Guergui Lazarov
9-7 6-1 8-6
Toomas Lejus*
Mr. Khokhlov
6-8 6-4 6-2 6-2
Vladimir Korotkov*
Oleg Gavrilov
6-1 6-2 6-0
Pavel Hutka (Huťka)*
Y. Pavlov
10-8 6-2 6-1
Vyacheslav Egorov*
Mr. Pozdniakov
2-6 6-3 6-0 6-2
A. Samuelov*

Round 3
Toomas Lejus*
Teimuraz Kakuliya
6-4 8-6 6-2
Wieslaw Gasiorek*
Butch Seewagen
6-3 9-7 7-9 6-3
Vyacheslav Egorov*
Roy R. Barth
6-4 5-7 6-4 2-6 6-2
Vladimir Korotkov*
Pavel Hutka (Huťka)
6-8 6-3 6-2 3-6 6-3
Anatoli Volkov*
Khendrick Sepp
7-5 6-3 8-6
Mike Estep*
Peeter Lamp
6-2 3-6 1-6 6-4 6-3
Valeri Peschanko*
A. Samuelov
6-3 7-5 8-6
Alex Metreveli*
Ljuben Genov
6-4 6-3 6-3

Quarterfinals
Wieslaw Gasiorek*
Toomas Lejus
4-6 6-4 6-0 6-1
Vyacheslav Egorov*
Vladimir Korotkov
6-2 4-6 3-6 0-6 6-4
Mike Estep*
Anatoli Volkov
6-3 7-9 1-6 6-1 7-5
Alex Metreveli*
Valeri Peschanko
6-3 6-2 3-6 6-3

Semifinals
Wieslaw Gasiorek*
Vyacheslav Egorov
6-3 6-2 6-3
Alex Metreveli*
Mike Estep
6-2 6-0 6-1

Final
Alex Metreveli*
Wieslaw Gasiorek
6-3 6-2 6-2


Tournament
Round 1
Nikolai Filev*
Mr. Baranov
Mr. Sanguliia*
Mr. Zhukov
Valeri Peschanko*
Mr. Abovian
A. Samuelov*
Karl Heinz Philipp
Mike Estep*
Boris Valentinovich Borisov
Peeter Lamp*
Juan-Manuel Brito
Anatoli Volkov*
Mr. Kashirin
Khendrick Sepp*
Witold Meres
Aleksandr Mikhailovich Ivanov*
Mr. Oremule
Butch Seewagen*
Aleksandr Bogomolov Sr.
Mr. Khokhlov*
Mr. Illarionov
Guergui Lazarov*
Yemisi Allan
Mr. Pozdniakov*
Humberto Camarotti
Sergi Gusev*
Mr. Grekov
Oleg Gavrilov*
Mr. Brende
Round 2
Alex Metreveli*
Nikolai Filev
Ljuben Genov*
Mr. Sanguliia
Valeri Peschanko*
Sever Dron
A. Samuelov*
Mike Estep*
B. Lunin
Peeter Lamp*
Sergei Likhachev
Anatoli Volkov*
Mr. Hoks
Khendrick Sepp*
Schamil Tarpishchev
Wieslaw Gasiorek*
Aleksandr Mikhailovich Ivanov
Butch Seewagen*
Vladimir Karlovich Palman
Toomas Lejus*
Mr. Khokhlov
Teimuraz Kakuliya*
Guergui Lazarov
Vyacheslav Egorov*
Mr. Pozdniakov
Roy R. Barth*
Sergi Gusev
Vladimir Korotkov*
Oleg Gavrilov
Pavel Hutka (Huťka)*
Y. Pavlov
Round 3
Alex Metreveli*
Ljuben Genov
Valeri Peschanko*
A. Samuelov
Mike Estep*
Peeter Lamp
Anatoli Volkov*
Khendrick Sepp
Wieslaw Gasiorek*
Butch Seewagen
Toomas Lejus*
Teimuraz Kakuliya
Vyacheslav Egorov*
Roy R. Barth
Vladimir Korotkov*
Pavel Hutka (Huťka)
Quarterfinals
Alex Metreveli*
Valeri Peschanko
Mike Estep*
Anatoli Volkov
Wieslaw Gasiorek*
Toomas Lejus
Vyacheslav Egorov*
Vladimir Korotkov
Semifinals
Alex Metreveli*
Mike Estep
Wieslaw Gasiorek*
Vyacheslav Egorov
Final
Alex Metreveli*
Wieslaw Gasiorek