New South Wales Championships 1913
General 1913-03-21 - 1913-03-30
Amateur
Grass
4
Sydney, Double Bay Courts, Manning Road
Australia
Source The Sydney Morning Herald
Info Draw: 14
Media
Winner Arthur Holroyd O'Hara Wood
Players
Richard Outram Anderson
James Outram Anderson
Leonard Bonnington
Ashley de Vere Campbell
Harold Stuart Fox
Ralph Joseph Goodman
James Outram Anderson
Leonard Bonnington
Ashley de Vere Campbell
Harold Stuart Fox
Ralph Joseph Goodman
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Matthew Henry (Henry) Marsh
Patrick (Pat) O'Hara Wood
Arthur Holroyd O'Hara Wood
Harry Alabaster Parker
Alfred John Skipper
Matthew Henry (Henry) Marsh
Patrick (Pat) O'Hara Wood
Arthur Holroyd O'Hara Wood
Harry Alabaster Parker
Alfred John Skipper
Rounds
Round 1
Arthur O'Hara Wood*
Gordon Wright
Gordon Wright
8-6
ret.
Alfred John Skipper*
Richard Outram Anderson
Richard Outram Anderson
6-3
7-5
8-6
Ashley Campbell*
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
w.o.
Harry Alabaster Parker*
Harold Stuart Fox
Harold Stuart Fox
w.o.
Henry Marsh*
Pat O'Hara Wood
Pat O'Hara Wood
6-4
6-0
6-3
Harold Stewart (Barney) Utz*
Leonard Bonnington
Leonard Bonnington
2-6
2-6
6-2
6-0
ret.
Ralph Joseph Goodman*
bye
James Anderson*
bye
Quarterfinals
Arthur O'Hara Wood*
Ralph Joseph Goodman
Ralph Joseph Goodman
6-2
6-3
6-2
Ashley Campbell*
Alfred John Skipper
Alfred John Skipper
6-2
6-1
0-6
6-4
Harry Alabaster Parker*
Henry Marsh
Henry Marsh
7-5
6-3
6-3
James Anderson*
Harold Stewart (Barney) Utz
Harold Stewart (Barney) Utz
6-3
6-1
6-2
Semifinals
Arthur O'Hara Wood*
Ashley Campbell
Ashley Campbell
6-3
6-1
6-3
James Anderson*
Harry Alabaster Parker
Harry Alabaster Parker
6-4
1-6
1-6
6-4
6-1
Final
Arthur O'Hara Wood*
James Anderson
James Anderson
6-3
4-6
6-1
3-6
6-0
Tournament
Round 1
Arthur O'Hara Wood*
Gordon Wright
Gordon Wright
Ralph Joseph Goodman*
Ashley Campbell*
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Alfred John Skipper*
Richard Outram Anderson
Richard Outram Anderson
James Anderson*
Harold Stewart (Barney) Utz*
Leonard Bonnington
Leonard Bonnington
Harry Alabaster Parker*
Harold Stuart Fox
Harold Stuart Fox
Henry Marsh*
Pat O'Hara Wood
Pat O'Hara Wood
Quarterfinals
Arthur O'Hara Wood*
Ralph Joseph Goodman
Ralph Joseph Goodman
Ashley Campbell*
Alfred John Skipper
Alfred John Skipper
James Anderson*
Harold Stewart (Barney) Utz
Harold Stewart (Barney) Utz
Harry Alabaster Parker*
Henry Marsh
Henry Marsh
Semifinals
Arthur O'Hara Wood*
Ashley Campbell
Ashley Campbell
James Anderson*
Harry Alabaster Parker
Harry Alabaster Parker
Final
Arthur O'Hara Wood*
James Anderson
James Anderson