Pennsylvania Lawn Tennis Championship 1909


General 1909-05-31 - 1909-06-08
Amateur / Challenge
Grass
6
Haverford ,PA, Merion Cricket Club
United States of America

Source Spalding's Official Lawn Tennis Annual 1910 pages 108 & 109 / Wright & Ditson's Lawn Tennis Guide for 1909 page 257, TennisForum


Info Draw: 39


Report Mens doubles CR: Carpenter/Dewhurst def. Johnson/Rendall def. 6-4 4-6 6-3 6-4

Mixed doubles CR: Marion Fenno/George Wrenn (holders) def. Eleanora Sears/Bill Clothier 9-7 3-6 6-3 6-1



Media


Winner Wallace Ford Johnson jr


Players
F.S. Bain
Craig Biddle
Joseph Roberts Carpenter Jr.
Richard J. Crozier
Edward Bury (Teddy) Dewhurst
Allen Evans jr
John W. Forney
Paul Wellington Gibbons
F.H. Gibbs
E.H. Gilchrist
Myron L. Harris
Philip Bovier Hawk
A.L. Hoskins
Robert L. James
Wallace Ford Johnson jr
Norman G. Johnson
L.E. Jones
Lucius Scott Landreth jr
William Linton Landreth
Donald M. Lay sr
C.P. Mills
M.A. Phillips jr
Henry Bartol Register sr
Reverend H.J. Rendall
Charles Stanley Rogers
M.H. Rosenthal
A.P. Simmonds
Ewing Stille
Edmund H. Thayer
McLeod Thompson
Samuel Garver Thompson
Herbert Marmaduke Tilden
W. Morris Tilden
H.C. Townsend Jr.
Stockton Townsend
William H. Trotter Sr.
C.C. Van Horn
Albert Randell van Orden
Wallace Ford Johnson jr
Peter L. Weimer
Joshua Morris Wistar


Challenge round
Wallace Ford Johnson jr*
Edward Bury (Teddy) Dewhurst
w.o.


Rounds
Preliminary Round

The remaining players had a bye.

Peter L. Weimer*
M.H. Rosenthal
6-1 6-2
C.C. Van Horn*
Myron L. Harris
6-2 7-5
Joseph Roberts Carpenter Jr.*
William H. Trotter Sr.
6-2 7-5
Richard J. Crozier*
Joshua Morris Wistar
3-6 6-3 6-2
Herbert Marmaduke Tilden*
Allen Evans jr
6-4 6-1
Lucius Scott Landreth jr*
Ewing Stille
3-6 6-3 6-4
Albert Randell van Orden*
E.H. Gilchrist
3-6 8-6 6-4

Round 1
H.C. Townsend Jr.*
A.P. Simmonds
w.o.
Samuel Garver Thompson*
F.H. Gibbs
6-1 6-1
Reverend H.J. Rendall*
Edmund H. Thayer
6-0 7-5
Charles Stanley Rogers*
A.L. Hoskins
4-6 6-4 6-3
Henry Bartol Register sr*
Paul Wellington Gibbons
6-0 6-2
F.S. Bain*
C.P. Mills
6-1 6-1
Stockton Townsend*
Peter L. Weimer
6-3 6-1
Joseph Roberts Carpenter Jr.*
C.C. Van Horn
6-4 6-2
Herbert Marmaduke Tilden*
Richard J. Crozier
6-3 6-2
Albert Randell van Orden*
Lucius Scott Landreth jr
6-0 6-4
Wallace Johnson*
Craig Biddle
8-6 4-6 6-4
Philip Bovier Hawk*
L.E. Jones
w.o.
McLeod Thompson*
John W. Forney
6-1 6-4
M.A. Phillips jr*
Donald M. Lay sr
6-1 6-2
Norman G. Johnson*
Robert L. James
w.o.
W. Morris Tilden*
William Linton Landreth
11-9 6-2

Round 2
H.C. Townsend Jr.*
Samuel Garver Thompson
6-1 6-2 6-4
Reverend H.J. Rendall*
Charles Stanley Rogers
4-6 6-1 6-3
Henry Bartol Register sr*
F.S. Bain
6-8 6-2 6-3
Joseph Roberts Carpenter Jr.*
Stockton Townsend
w.o.
Herbert Marmaduke Tilden*
Albert Randell van Orden
6-2 6-2
Wallace Johnson*
Philip Bovier Hawk
6-3 6-0
McLeod Thompson*
M.A. Phillips jr
8-6 6-3
W. Morris Tilden*
Norman G. Johnson
7-5 6-3

Quarterfinals
Reverend H.J. Rendall*
H.C. Townsend Jr.
7-5 6-1
Joseph Roberts Carpenter Jr.*
Henry Bartol Register sr
6-2 7-5
Wallace Johnson*
Herbert Marmaduke Tilden
7-5 6-3
W. Morris Tilden*
McLeod Thompson
8-6 6-3

Semifinals
Reverend H.J. Rendall*
Joseph Roberts Carpenter Jr.
6-3 3-6 6-4
Wallace Johnson*
W. Morris Tilden
6-4 6-2

Final
Wallace Johnson*
Reverend H.J. Rendall
6-4 6-3 8-6


Tournament
Preliminary Round
Herbert Marmaduke Tilden*
Allen Evans jr
Richard J. Crozier*
Joshua Morris Wistar
Albert Randell van Orden*
E.H. Gilchrist
Lucius Scott Landreth jr*
Ewing Stille
Joseph Roberts Carpenter Jr.*
William H. Trotter Sr.
C.C. Van Horn*
Myron L. Harris
Peter L. Weimer*
M.H. Rosenthal
Round 1
Wallace Johnson*
Craig Biddle
Philip Bovier Hawk*
L.E. Jones
Herbert Marmaduke Tilden*
Richard J. Crozier
Albert Randell van Orden*
Lucius Scott Landreth jr
W. Morris Tilden*
William Linton Landreth
Norman G. Johnson*
Robert L. James
McLeod Thompson*
John W. Forney
M.A. Phillips jr*
Donald M. Lay sr
Reverend H.J. Rendall*
Edmund H. Thayer
Charles Stanley Rogers*
A.L. Hoskins
H.C. Townsend Jr.*
A.P. Simmonds
Samuel Garver Thompson*
F.H. Gibbs
Joseph Roberts Carpenter Jr.*
C.C. Van Horn
Stockton Townsend*
Peter L. Weimer
Henry Bartol Register sr*
Paul Wellington Gibbons
F.S. Bain*
C.P. Mills
Round 2
Wallace Johnson*
Philip Bovier Hawk
Herbert Marmaduke Tilden*
Albert Randell van Orden
W. Morris Tilden*
Norman G. Johnson
McLeod Thompson*
M.A. Phillips jr
Reverend H.J. Rendall*
Charles Stanley Rogers
H.C. Townsend Jr.*
Samuel Garver Thompson
Joseph Roberts Carpenter Jr.*
Stockton Townsend
Henry Bartol Register sr*
F.S. Bain
Quarterfinals
Wallace Johnson*
Herbert Marmaduke Tilden
W. Morris Tilden*
McLeod Thompson
Reverend H.J. Rendall*
H.C. Townsend Jr.
Joseph Roberts Carpenter Jr.*
Henry Bartol Register sr
Semifinals
Wallace Johnson*
W. Morris Tilden
Reverend H.J. Rendall*
Joseph Roberts Carpenter Jr.
Final
Wallace Johnson*
Reverend H.J. Rendall