Tasmanian Championships 1932
General 1932-03-26 - 1932-03-29
Amateur
Grass
5
Hobart, New Town Association Courts, Creek Road
Australia
Source The Mercury
Info Draw: 32
Media
Winner Sir Allan Walton Knight
Players
K.M. Archer
R.L. Bell
Robert Harold Berriman
R.K. Birch
E.H. Boyd
T. Burke
Andrew Morland Bush
J.C. Catamore
J. Derham
Harry Desmond (Peter) Fysh
H.A. Gatenby
R.L. Bell
Robert Harold Berriman
R.K. Birch
E.H. Boyd
T. Burke
Andrew Morland Bush
J.C. Catamore
J. Derham
Harry Desmond (Peter) Fysh
H.A. Gatenby
E. Gellie
Lieutenant Stanley Houghton Gifford
Eric William Merlin Huxley
Roy Lionel Hyland
Abel Alexander (Abe) Kay
Sir Allan Walton Knight
Norman Edgar Little
L.T. Little
H.R. Lovegrove
Jack R. Lovett
Francis Murray McCracken
Lieutenant Stanley Houghton Gifford
Eric William Merlin Huxley
Roy Lionel Hyland
Abel Alexander (Abe) Kay
Sir Allan Walton Knight
Norman Edgar Little
L.T. Little
H.R. Lovegrove
Jack R. Lovett
Francis Murray McCracken
L.H. Murdoch
Norman Henry Mussen
C.A. Page
A.McL. Robinson
E.R. Seager
William Joseph (Bill) Sheehan
A.S.G. Stevens
Eric Arthur Stewart
N.H. Wilcox
J.A. Woods
Norman Henry Mussen
C.A. Page
A.McL. Robinson
E.R. Seager
William Joseph (Bill) Sheehan
A.S.G. Stevens
Eric Arthur Stewart
N.H. Wilcox
J.A. Woods
Rounds
Round 1
E.H. Boyd*
J.C. Catamore
J.C. Catamore
w.o.
E. Gellie *
A.S.G. Stevens
A.S.G. Stevens
6-2
6-1
C.A. Page*
R.L. Bell
R.L. Bell
6-1
6-4
Andrew Morland Bush*
Jack R. Lovett
Jack R. Lovett
6-3
6-8
6-2
Harry Desmond (Peter) Fysh*
Abel Kay
Abel Kay
w.o.
Robert Harold Berriman*
T. Burke
T. Burke
8-6
3-6
6-4
K.M. Archer*
R.K. Birch
R.K. Birch
6-3
6-3
Sir Allan Walton Knight*
A.McL. Robinson
A.McL. Robinson
w.o.
Norman Edgar Little*
Eric Arthur Stewart
Eric Arthur Stewart
6-1
6-1
L.T. Little*
J.A. Woods
J.A. Woods
6-3
6-2
Lieutenant Stanley Houghton Gifford*
L.H. Murdoch
L.H. Murdoch
6-3
6-3
E.R. Seager*
H.A. Gatenby
H.A. Gatenby
6-4
6-2
Roy Lionel Hyland*
H.R. Lovegrove
H.R. Lovegrove
10-8
6-3
William Joseph (Bill) Sheehan*
Francis Murray McCracken
Francis Murray McCracken
w.o.
N.H. Wilcox*
J. Derham
J. Derham
w.o.
Eric William Merlin Huxley*
Norman Henry Mussen
Norman Henry Mussen
w.o.
Round 2
E.H. Boyd*
E. Gellie
E. Gellie
3-6
6-4
6-3
Andrew Morland Bush*
C.A. Page
C.A. Page
6-4
8-6
Robert Harold Berriman*
Harry Desmond (Peter) Fysh
Harry Desmond (Peter) Fysh
6-3
8-6
Sir Allan Walton Knight*
K.M. Archer
K.M. Archer
6-1
6-4
Norman Edgar Little*
L.T. Little
L.T. Little
4-6
6-4
6-2
Lieutenant Stanley Houghton Gifford*
E.R. Seager
E.R. Seager
7-5
7-5
William Joseph (Bill) Sheehan*
Roy Lionel Hyland
Roy Lionel Hyland
6-3
6-0
Eric William Merlin Huxley*
N.H. Wilcox
N.H. Wilcox
6-2
7-5
Quarterfinals
Andrew Morland Bush*
E.H. Boyd
E.H. Boyd
6-2
9-11
6-1
Sir Allan Walton Knight*
Robert Harold Berriman
Robert Harold Berriman
6-3
7-5
Norman Edgar Little*
Lieutenant Stanley Houghton Gifford
Lieutenant Stanley Houghton Gifford
6-2
6-3
William Joseph (Bill) Sheehan*
Eric William Merlin Huxley
Eric William Merlin Huxley
0-6
6-1
6-3
Semifinals
Sir Allan Walton Knight*
Andrew Morland Bush
Andrew Morland Bush
6-3
3-6
6-2
Norman Edgar Little*
William Joseph (Bill) Sheehan
William Joseph (Bill) Sheehan
6-3
6-3
Final
Sir Allan Walton Knight*
Norman Edgar Little
Norman Edgar Little
6-0
6-4
6-0
Tournament
Round 1
Sir Allan Walton Knight*
A.McL. Robinson
A.McL. Robinson
K.M. Archer*
R.K. Birch
R.K. Birch
Robert Harold Berriman*
T. Burke
T. Burke
Harry Desmond (Peter) Fysh*
Abel Kay
Abel Kay
Andrew Morland Bush*
Jack R. Lovett
Jack R. Lovett
C.A. Page*
R.L. Bell
R.L. Bell
E.H. Boyd*
J.C. Catamore
J.C. Catamore
E. Gellie *
A.S.G. Stevens
A.S.G. Stevens
Norman Edgar Little*
Eric Arthur Stewart
Eric Arthur Stewart
L.T. Little*
J.A. Woods
J.A. Woods
Lieutenant Stanley Houghton Gifford*
L.H. Murdoch
L.H. Murdoch
E.R. Seager*
H.A. Gatenby
H.A. Gatenby
William Joseph (Bill) Sheehan*
Francis Murray McCracken
Francis Murray McCracken
Roy Lionel Hyland*
H.R. Lovegrove
H.R. Lovegrove
Eric William Merlin Huxley*
Norman Henry Mussen
Norman Henry Mussen
N.H. Wilcox*
J. Derham
J. Derham
Round 2
Sir Allan Walton Knight*
K.M. Archer
K.M. Archer
Robert Harold Berriman*
Harry Desmond (Peter) Fysh
Harry Desmond (Peter) Fysh
Andrew Morland Bush*
C.A. Page
C.A. Page
E.H. Boyd*
E. Gellie
E. Gellie
Norman Edgar Little*
L.T. Little
L.T. Little
Lieutenant Stanley Houghton Gifford*
E.R. Seager
E.R. Seager
William Joseph (Bill) Sheehan*
Roy Lionel Hyland
Roy Lionel Hyland
Eric William Merlin Huxley*
N.H. Wilcox
N.H. Wilcox
Quarterfinals
Sir Allan Walton Knight*
Robert Harold Berriman
Robert Harold Berriman
Andrew Morland Bush*
E.H. Boyd
E.H. Boyd
Norman Edgar Little*
Lieutenant Stanley Houghton Gifford
Lieutenant Stanley Houghton Gifford
William Joseph (Bill) Sheehan*
Eric William Merlin Huxley
Eric William Merlin Huxley
Semifinals
Sir Allan Walton Knight*
Andrew Morland Bush
Andrew Morland Bush
Norman Edgar Little*
William Joseph (Bill) Sheehan
William Joseph (Bill) Sheehan
Final
Sir Allan Walton Knight*
Norman Edgar Little
Norman Edgar Little