Kent Championships 1899
General 0000-00-00 - 0000-00-00
Open / Challenge
Grass
5
Beckenham
England
Source Lawn tennis, 14/6/1899
Media
Winner Harold Segerson Mahony
Players
Charles Gladstone Allen
Edward Roy (Roy) Allen
Alfred Leonard Bentley
E.G. Blades
R. Bruce-Smith
Bertram Dickinson Byfield
Frederick Russell Canning
F. Carter
Clement Haughton Langston Cazalet
Charles Percy Dixon
Francis Wordsworth (Frank) Donisthorpe
Edward Roy (Roy) Allen
Alfred Leonard Bentley
E.G. Blades
R. Bruce-Smith
Bertram Dickinson Byfield
Frederick Russell Canning
F. Carter
Clement Haughton Langston Cazalet
Charles Percy Dixon
Francis Wordsworth (Frank) Donisthorpe
Dr John Mason Flavelle
Arthur William Charles (Wentworth) Gore
Turketil George Pearson Greville
Gilbert Hough Grummitt
Harold Segerson Mahony
Clarence Hobart
H. Hollis
Sidney George Hough
Harold Segerson Mahony
B. Mason
Roderick James McNair
Arthur William Charles (Wentworth) Gore
Turketil George Pearson Greville
Gilbert Hough Grummitt
Harold Segerson Mahony
Clarence Hobart
H. Hollis
Sidney George Hough
Harold Segerson Mahony
B. Mason
Roderick James McNair
Sidney Wallis Newling
Francis Henry (Frank) Pearce
R.C. Phillips
E.A. Phillips
H.J. Phillips
Albert Davis Prebble
Major Josiah George Ritchie
Stanley Rivers
Wilberforce Vaughan Eaves
Edward Yatman
Francis Henry (Frank) Pearce
R.C. Phillips
E.A. Phillips
H.J. Phillips
Albert Davis Prebble
Major Josiah George Ritchie
Stanley Rivers
Wilberforce Vaughan Eaves
Edward Yatman
Challenge round
Harold Segerson Mahony*
Wilberforce Vaughan Eaves
Wilberforce Vaughan Eaves
6-1
6-1
6-8
3-6
8-6
Rounds
Round 1
B. Mason*
Charles Dixon
Charles Dixon
6-4
6-3
Major Josiah George Ritchie*
F. Carter
F. Carter
6-0
6-3
R. Bruce-Smith*
E.G. Blades
E.G. Blades
9-7
3-6
6-2
Harold Segerson Mahony*
H.J. Phillips
H.J. Phillips
6-4
7-5
Roderick McNair*
Albert Prebble
Albert Prebble
6-2
6-3
Edward Yatman*
Sidney George Hough
Sidney George Hough
6-2
6-3
Charles Gladstone Allen*
E.A. Phillips
E.A. Phillips
6-1
6-2
Gilbert Hough Grummitt*
Francis Henry (Frank) Pearce
Francis Henry (Frank) Pearce
7-5
8-10
6-1
Clement Cazalet*
Bertram Dickinson Byfield
Bertram Dickinson Byfield
6-1
6-4
Edward Roy (Roy) Allen*
R.C. Phillips
R.C. Phillips
6-0
6-2
Turketil George Pearson Greville*
Francis Wordsworth (Frank) Donisthorpe
Francis Wordsworth (Frank) Donisthorpe
6-1
6-3
John Flavelle*
H. Hollis
H. Hollis
w.o.
Frederick Russell Canning*
Alfred Leonard Bentley
Alfred Leonard Bentley
6-1
6-4
Sidney Wallis Newling*
Stanley Rivers
Stanley Rivers
6-4
6-1
Round 2
Clarence Hobart*
B. Mason
B. Mason
4-6
14-12
6-3
Major Josiah George Ritchie*
R. Bruce-Smith
R. Bruce-Smith
6-3
6-4
Harold Segerson Mahony*
Roderick McNair
Roderick McNair
8-6
6-4
Charles Gladstone Allen*
Edward Yatman
Edward Yatman
6-3
6-8
6-3
Clement Cazalet*
Gilbert Hough Grummitt
Gilbert Hough Grummitt
6-1
6-0
Edward Roy (Roy) Allen*
Sidney Wallis Newling
Sidney Wallis Newling
6-4
6-4
Turketil George Pearson Greville*
John Flavelle
John Flavelle
6-3
6-0
Arthur Gore*
Frederick Russell Canning
Frederick Russell Canning
8-6
7-5
Quarterfinals
Clarence Hobart*
Major Josiah George Ritchie
Major Josiah George Ritchie
6-4
6-4
Harold Segerson Mahony*
Charles Gladstone Allen
Charles Gladstone Allen
w.o.
Edward Roy (Roy) Allen*
Clement Cazalet
Clement Cazalet
6-4
6-4
Turketil George Pearson Greville*
Arthur Gore
Arthur Gore
6-1
6-4
Semifinals
Harold Segerson Mahony*
Clarence Hobart
Clarence Hobart
6-4
6-4
5-7
4-6
6-4
Edward Roy (Roy) Allen*
Turketil George Pearson Greville
Turketil George Pearson Greville
1-6
6-2
6-0
7-5
Final
Harold Segerson Mahony*
Edward Roy (Roy) Allen
Edward Roy (Roy) Allen
w.o.
Tournament
Round 1
Harold Segerson Mahony*
H.J. Phillips
H.J. Phillips
Roderick McNair*
Albert Prebble
Albert Prebble
Charles Gladstone Allen*
E.A. Phillips
E.A. Phillips
Edward Yatman*
Sidney George Hough
Sidney George Hough
B. Mason*
Charles Dixon
Charles Dixon
Major Josiah George Ritchie*
F. Carter
F. Carter
R. Bruce-Smith*
E.G. Blades
E.G. Blades
Edward Roy (Roy) Allen*
R.C. Phillips
R.C. Phillips
Sidney Wallis Newling*
Stanley Rivers
Stanley Rivers
Clement Cazalet*
Bertram Dickinson Byfield
Bertram Dickinson Byfield
Gilbert Hough Grummitt*
Francis Henry (Frank) Pearce
Francis Henry (Frank) Pearce
Turketil George Pearson Greville*
Francis Wordsworth (Frank) Donisthorpe
Francis Wordsworth (Frank) Donisthorpe
John Flavelle*
H. Hollis
H. Hollis
Frederick Russell Canning*
Alfred Leonard Bentley
Alfred Leonard Bentley
Round 2
Harold Segerson Mahony*
Roderick McNair
Roderick McNair
Charles Gladstone Allen*
Edward Yatman
Edward Yatman
Clarence Hobart*
B. Mason
B. Mason
Major Josiah George Ritchie*
R. Bruce-Smith
R. Bruce-Smith
Edward Roy (Roy) Allen*
Sidney Wallis Newling
Sidney Wallis Newling
Clement Cazalet*
Gilbert Hough Grummitt
Gilbert Hough Grummitt
Turketil George Pearson Greville*
John Flavelle
John Flavelle
Arthur Gore*
Frederick Russell Canning
Frederick Russell Canning
Quarterfinals
Harold Segerson Mahony*
Charles Gladstone Allen
Charles Gladstone Allen
Clarence Hobart*
Major Josiah George Ritchie
Major Josiah George Ritchie
Edward Roy (Roy) Allen*
Clement Cazalet
Clement Cazalet
Turketil George Pearson Greville*
Arthur Gore
Arthur Gore
Semifinals
Harold Segerson Mahony*
Clarence Hobart
Clarence Hobart
Edward Roy (Roy) Allen*
Turketil George Pearson Greville
Turketil George Pearson Greville
Final
Harold Segerson Mahony*
Edward Roy (Roy) Allen
Edward Roy (Roy) Allen