Tennis Club de France 1936


General 1936-03-09 - 1936-03-15
Amateur
Indoor
6
Paris, Tennis Club de France
France



Media


Winner André Merlin


Players
Derek Redmard Bocquet
R. Bourdeix
Mr. Brouillard
Henri Catteau
Mr. Deldique
G. Delort
Roger Dessair
Roland Fabre
Paul Jean Adrien Feret (Féret)
R. Garnier
Alexandre Goldryn
Jacques Albert Jean Langanay
Pierre René Émile Lips

Mr. Aldebert
Mr. Beasse
Benjamin (Benny/Beni) Berthet
Andre Contet
Mr. Coquelin
Roger Luis Dubuc
René Gallepe (Gallèpe)
Mr. Groutchesky
Maxime Guillemot
E. Hoskier
G. Jouhans
F. Laurent
Jacques Marie André Lecointre
Mr. Marec
André Merlin
Eduardo Mestre
Jacques Michel
Mr. Mirkine
C. Offenbach
René Raphaël Patorni
A. Plas
Michel Robert Polès
J. Pollack
Jean Rimet
Paul Robert
Mr. Rousseau
Paul Roux
Mr. Ruel
Jacques André Émile Sanglier
M. Sollogoub
Jean Soule
L. Symours
P. Veeck
Jacques Weiss


Rounds
Round 1
André Merlin*
bye
Roland Fabre*
Jean Soule
4-6 6-4 7-5
Pierre Lips*
Paul Robert
7-5 6-2
Michel Robert Polès*
bye
Jacques Sanglier*
bye
Mr. Groutchesky*
Mr. Rousseau
6-4 6-0
R. Bourdeix*
Mr. Beasse
6-1 6-1
Jean Rimet*
bye
P. Veeck*
bye
E. Hoskier*
L. Symours
6-2 7-5
G. Jouhans*
C. Offenbach
6-3 6-3
Jacques Langanay*
bye
Paul Roux*
bye
A. Plas*
Mr. Ruel
7-5 6-1
Derek Redmard Bocquet*
Jacques Michel
7-5 3-6 6-4
Rene Gallepe*
bye
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
bye
G. Delort*
bye
Mr. Mirkine*
Andre Contet
6-4 6-3
René Raphaël Patorni*
bye
Alexandre Goldryn*
bye
Mr. Deldique*
J. Pollack
6-2 6-1
Roger Dubuc*
R. Garnier
6-8 6-1 6-2
Jacques Weiss*
bye
Maxime Guillemot*
bye
Mr. Marec*
F. Laurent
6-3 6-1
Henri Catteau*
Eduardo Mestre
6-1 6-3
Jacques Lecointre*
bye
M. Sollogoub*
bye
Mr. Brouillard*
Mr. Aldebert
6-3 7-5
Roger Dessair*
Mr. Coquelin
6-3 7-5
Paul Féret*
bye

Round 2
André Merlin*
Roland Fabre
7-5 6-3
Pierre Lips*
Michel Robert Polès
6-4 6-4
Jacques Sanglier*
Mr. Groutchesky
6-3 6-4
Jean Rimet*
R. Bourdeix
6-0 6-1
E. Hoskier*
P. Veeck
6-3 0-6 6-1
G. Jouhans*
Jacques Langanay
6-3 2-6 7-5
Paul Roux*
A. Plas
7-5 7-5
Rene Gallepe*
Derek Redmard Bocquet
6-2 6-3
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
G. Delort
6-3 6-1
René Raphaël Patorni*
Mr. Mirkine
6-4 6-3
Alexandre Goldryn*
Mr. Deldique
6-2 6-3
Jacques Weiss*
Roger Dubuc
6-2 10-8
Maxime Guillemot*
Mr. Marec
7-5 6-4
Jacques Lecointre*
Henri Catteau
6-4 3-6 6-1
M. Sollogoub*
Mr. Brouillard
2-6 6-1 7-5
Paul Féret*
Roger Dessair
6-2 6-1

Round 3
André Merlin*
Pierre Lips
6-2 6-3
Jean Rimet*
Jacques Sanglier
6-2 6-8 6-4
E. Hoskier*
G. Jouhans
6-3 6-3
Rene Gallepe*
Paul Roux
9-7 6-2
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
René Raphaël Patorni
6-3 6-3
Jacques Weiss*
Alexandre Goldryn
6-3 6-4
Maxime Guillemot*
Jacques Lecointre
7-5 6-2
Paul Féret*
M. Sollogoub
6-2 6-4

Quarterfinals
André Merlin*
Jean Rimet
6-3 5-7 6-1
Rene Gallepe*
E. Hoskier
9-7 6-3
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
Jacques Weiss
2-6 6-0 6-4
Paul Féret*
Maxime Guillemot
6-0 6-0

Semifinals
André Merlin*
Rene Gallepe
6-0 6-0
Paul Féret*
Benjamin (Benny/Beni) Berthet
6-4 6-2

Final
André Merlin*
Paul Féret
6-3 6-1 3-6 6-4


Tournament
Round 1
André Merlin*
Roland Fabre*
Jean Soule
Pierre Lips*
Paul Robert
Michel Robert Polès*
Jean Rimet*
R. Bourdeix*
Mr. Beasse
Jacques Sanglier*
Mr. Groutchesky*
Mr. Rousseau
Rene Gallepe*
Derek Redmard Bocquet*
Jacques Michel
Paul Roux*
A. Plas*
Mr. Ruel
E. Hoskier*
L. Symours
P. Veeck*
G. Jouhans*
C. Offenbach
Jacques Langanay*
Paul Féret*
Roger Dessair*
Mr. Coquelin
M. Sollogoub*
Mr. Brouillard*
Mr. Aldebert
Maxime Guillemot*
Mr. Marec*
F. Laurent
Jacques Lecointre*
Henri Catteau*
Eduardo Mestre
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
G. Delort*
René Raphaël Patorni*
Mr. Mirkine*
Andre Contet
Jacques Weiss*
Roger Dubuc*
R. Garnier
Alexandre Goldryn*
Mr. Deldique*
J. Pollack
Round 2
André Merlin*
Roland Fabre
Pierre Lips*
Michel Robert Polès
Jean Rimet*
R. Bourdeix
Jacques Sanglier*
Mr. Groutchesky
Rene Gallepe*
Derek Redmard Bocquet
Paul Roux*
A. Plas
E. Hoskier*
P. Veeck
G. Jouhans*
Jacques Langanay
Paul Féret*
Roger Dessair
M. Sollogoub*
Mr. Brouillard
Maxime Guillemot*
Mr. Marec
Jacques Lecointre*
Henri Catteau
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
G. Delort
René Raphaël Patorni*
Mr. Mirkine
Jacques Weiss*
Roger Dubuc
Alexandre Goldryn*
Mr. Deldique
Round 3
André Merlin*
Pierre Lips
Jean Rimet*
Jacques Sanglier
Rene Gallepe*
Paul Roux
E. Hoskier*
G. Jouhans
Paul Féret*
M. Sollogoub
Maxime Guillemot*
Jacques Lecointre
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
René Raphaël Patorni
Jacques Weiss*
Alexandre Goldryn
Quarterfinals
André Merlin*
Jean Rimet
Rene Gallepe*
E. Hoskier
Paul Féret*
Maxime Guillemot
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
Jacques Weiss
Semifinals
André Merlin*
Rene Gallepe
Paul Féret*
Benjamin (Benny/Beni) Berthet
Final
André Merlin*
Paul Féret