Eastern Grass Court Championships 1948


General 1948-08-00 - 1948-08-15
Amateur
Grass
7
South Orange, NJ / Orange LTC
United States of America


Info Source: ALT



Media


Winner Frank Andrew Parker


Players
Ricardo Balbiers
James Brink
Harold Melville (Hal) Burrows jr
Earl Harry Cochell
Irvin (Irv) Sherrod Dorfman
Robert (Bob) Falkenburg
Herbert (Herb) Flam
Richard (Dick) Gaines
W.Eugene (Gene) Garrett
Jack Geller
Ricardo Alonso (Pancho) Gonzales
Richard (Bud) Hart
Donald S. Hawley
Robert (Bob) Kerdasha
Arthur David (Art) Larsen
Henry Edward (Harry) Likas jr
Colin Foster Long
William (Bill) Madamba
Samuel (Sam) Match
William (Bill) Mikulich
Edward (Eddie) Moylan
Gardnar Putnam Mulloy
Charles W. Oliver
Frank Andrew Parker
William Andrew (Andy) Paton Jr.
Jesse Edward (Budge) Patty
Vinicius Eugen (Vinny) Rurac
Arnold Saul
Richard (Dick) Savitt
Frederick Rudolph (Ted) Schroeder
Elias Victor (Vic) Seixas
Gilbert James (Gil) Shea
Francis Xavier (Frank) Shields
William Franklin (Billy) Talbert
Bruce Thomas
Jack Meredith Tuero
William T. (Bill) Vogt


Rounds
Round 1
Vic Seixas*
Robert (Bob) Kerdasha
6-2 6-4
Frank Parker*
Richard (Dick) Gaines
6-1 6-2
Earl Cochell*
Richard (Bud) Hart
6-3 6-3

Round 2
Ted Schroeder*
William (Bill) Madamba
6-3 6-4
Robert (Bob) Falkenburg*
William T. (Bill) Vogt
6-2 2-6 6-2
Vic Seixas*
Harold Melville (Hal) Burrows jr
6-3 6-3
Billy Talbert*
Jack Geller
6-3 6-4
Frank Parker*
Dick Savitt
9-7 6-2
Earl Cochell*
Gilbert James (Gil) Shea
6-2 6-2
Gardnar Mulloy*
William (Bill) Mikulich
6-0 6-1
Pancho Gonzales*
Donald S. Hawley
6-3 11-9
Herbert (Herb) Flam*
Samuel (Sam) Match
1-6 6-4 6-2

Round 3
Ted Schroeder*
Ricardo Balbiers
6-3 6-0
Robert (Bob) Falkenburg*
Bruce Thomas
6-4 6-4
Vic Seixas*
Arnold Saul
6-4 6-4
Billy Talbert*
William Andrew (Andy) Paton Jr.
6-4 7-5
Frank Parker*
W.Eugene (Gene) Garrett
6-3 6-3
Earl Cochell*
Frank Shields
6-4 6-1
Gardnar Mulloy*
Vinicius Eugen (Vinny) Rurac
7-5 10-8
Pancho Gonzales*
Charles W. Oliver
15-13 6-2
Herbert (Herb) Flam*
Budge Patty
6-1 6-2

Round 4
Ted Schroeder*
Irvin Dorfman
6-3 6-2
Robert (Bob) Falkenburg*
Jack Meredith Tuero
6-1 4-6 6-3
Vic Seixas*
Billy Talbert
13-11 4-6 6-2
James Brink*
Edward (Eddie) Moylan
7-5 6-2
Frank Parker*
Art Larsen
6-1 6-4
Earl Cochell*
Harry Likas
4-6 6-4 6-2
Gardnar Mulloy*
Pancho Gonzales
8-6 6-8 6-0
Herbert (Herb) Flam*
Colin Long
6-4 6-2

Quarterfinals
Ted Schroeder*
Robert (Bob) Falkenburg
12-10- 7-5
Vic Seixas*
James Brink
12-10 8-6
Frank Parker*
Earl Cochell
6-4 6-4
Gardnar Mulloy*
Herbert (Herb) Flam
6-3 3-6 6-3

Semifinals
Ted Schroeder*
Vic Seixas
6-2 11-9 8-6
Frank Parker*
Gardnar Mulloy
3-6 6-4 6-3 6-2

Final
Frank Parker*
Ted Schroeder
6-2 9-7 6-2


Tournament
Round 1
Frank Parker*
Richard (Dick) Gaines
Earl Cochell*
Richard (Bud) Hart
Vic Seixas*
Robert (Bob) Kerdasha
Round 2
Frank Parker*
Dick Savitt
Earl Cochell*
Gilbert James (Gil) Shea
Gardnar Mulloy*
William (Bill) Mikulich
Pancho Gonzales*
Donald S. Hawley
Herbert (Herb) Flam*
Samuel (Sam) Match
Ted Schroeder*
William (Bill) Madamba
Robert (Bob) Falkenburg*
William T. (Bill) Vogt
Vic Seixas*
Harold Melville (Hal) Burrows jr
Billy Talbert*
Jack Geller
Round 3
Frank Parker*
W.Eugene (Gene) Garrett
Earl Cochell*
Frank Shields
Gardnar Mulloy*
Vinicius Eugen (Vinny) Rurac
Pancho Gonzales*
Charles W. Oliver
Herbert (Herb) Flam*
Budge Patty
Ted Schroeder*
Ricardo Balbiers
Robert (Bob) Falkenburg*
Bruce Thomas
Vic Seixas*
Arnold Saul
Billy Talbert*
William Andrew (Andy) Paton Jr.
Round 4
Frank Parker*
Art Larsen
Earl Cochell*
Harry Likas
Gardnar Mulloy*
Pancho Gonzales
Herbert (Herb) Flam*
Colin Long
Ted Schroeder*
Irvin Dorfman
Robert (Bob) Falkenburg*
Jack Meredith Tuero
Vic Seixas*
Billy Talbert
James Brink*
Edward (Eddie) Moylan
Quarterfinals
Frank Parker*
Earl Cochell
Gardnar Mulloy*
Herbert (Herb) Flam
Ted Schroeder*
Robert (Bob) Falkenburg
Vic Seixas*
James Brink
Semifinals
Frank Parker*
Gardnar Mulloy
Ted Schroeder*
Vic Seixas
Final
Frank Parker*
Ted Schroeder