Eastern Grass Court Championships 1949


General 1949-08-01 - 1949-08-07
Amateur
Grass
6
South Orange, NJ / Orange LTC
United States of America

Source American Lawn Tennis



Media


Winner Gardnar Putnam Mulloy


Players
Felicisimo Hermoso Ampon
Thomas (Tommy) Boys
James Brink
L. Straight Clark
Earl Harry Cochell
Herbert (Herb) Flam
Richard (Dick) Gaines
Jack Geller
J. Gilbert (Gil) Hall
Julius D. Heldman
Gilbert A. Hunt
Eugene Judson
Arthur David (Art) Larsen
Alistair Bradley Martin
Samuel (Sam) Match
G. Diehl Mateer
Gardnar Putnam Mulloy
Richard (Dick) Savitt
Sidney (Sid) Schwartz
Elias Victor (Vic) Seixas
Gilbert James (Gil) Shea
Hugh W. Stewart
Eric William Sturgess
William Franklin (Billy) Talbert
Marion Anthony (Tony) Trabert
Jack Meredith Tuero
Baron Dr Henry H. Von Kohorn
Sidney Burr Wood Jr.


Rounds
Round 1
Billy Talbert*
Gilbert James (Gil) Shea
6-3 6-4
Gardnar Mulloy*
L. Straight Clark
6-2 6-3
Art Larsen*
J. Gilbert (Gil) Hall
6-2 6-4
Samuel (Sam) Match*
G. Diehl Mateer
11-9 6-3
Eric Sturgess*
Alistair Bradley Martin
6-0 6-2

Round 2
Billy Talbert*
Tony Trabert
6-4 6-1
Herbert (Herb) Flam*
Jack Geller
6-3 6-3
Gardnar Mulloy*
Baron Dr Henry H. Von Kohorn
6-1 6-3
Art Larsen*
Sidney Wood jr.
10-8 6-4
Earl Cochell*
Eugene Judson
6-2 6-3
Vic Seixas*
Thomas (Tommy) Boys
6-1 7-5
Samuel (Sam) Match*
Richard (Dick) Gaines
6-2 6-1
Eric Sturgess*
Gilbert A. Hunt
6-4 6-3

Round 3
Billy Talbert*
Jack Meredith Tuero
3-6 6-1 6-2
Herbert (Herb) Flam*
Julius D. Heldman
6-2 6-1
Gardnar Mulloy*
Hugh W. Stewart
21-19 6-1
Art Larsen*
James Brink
6-4 11-9
Earl Cochell*
Dick Savitt
10-12 6-4 7-5
Felicisimo Ampon*
Vic Seixas
3-6 6-1 6-4
Eric Sturgess*
Samuel (Sam) Match
6-3 6-3

Quarterfinals
Billy Talbert*
Herbert (Herb) Flam
6-2 7-5
Gardnar Mulloy*
Sidney (Sid) Schwartz
5-7 6-4 6-3
Art Larsen*
Earl Cochell
6-4 6-1
Felicisimo Ampon*
Eric Sturgess
4-6 6-0 7-5

Semifinals
Gardnar Mulloy*
Billy Talbert
3-6 6-3 6-2 6-4
Art Larsen*
Felicisimo Ampon
10-8 5-7 1-6 6-3 6-1

Final
Gardnar Mulloy*
Art Larsen
5-7 1-6 6-2 6-3 6-2


Tournament
Round 1
Gardnar Mulloy*
L. Straight Clark
Billy Talbert*
Gilbert James (Gil) Shea
Art Larsen*
J. Gilbert (Gil) Hall
Eric Sturgess*
Alistair Bradley Martin
Samuel (Sam) Match*
G. Diehl Mateer
Round 2
Gardnar Mulloy*
Baron Dr Henry H. Von Kohorn
Billy Talbert*
Tony Trabert
Herbert (Herb) Flam*
Jack Geller
Art Larsen*
Sidney Wood jr.
Earl Cochell*
Eugene Judson
Vic Seixas*
Thomas (Tommy) Boys
Eric Sturgess*
Gilbert A. Hunt
Samuel (Sam) Match*
Richard (Dick) Gaines
Round 3
Gardnar Mulloy*
Hugh W. Stewart
Billy Talbert*
Jack Meredith Tuero
Herbert (Herb) Flam*
Julius D. Heldman
Art Larsen*
James Brink
Earl Cochell*
Dick Savitt
Felicisimo Ampon*
Vic Seixas
Eric Sturgess*
Samuel (Sam) Match
Quarterfinals
Gardnar Mulloy*
Sidney (Sid) Schwartz
Billy Talbert*
Herbert (Herb) Flam
Art Larsen*
Earl Cochell
Felicisimo Ampon*
Eric Sturgess
Semifinals
Gardnar Mulloy*
Billy Talbert
Art Larsen*
Felicisimo Ampon
Final
Gardnar Mulloy*
Art Larsen