US International Indoor Championships 1953


General 1953-02-00 - 1953-02-23
Amateur
Indoor
6

United States of America

Source Racquet



Media


Winner Arthur David (Art) Larsen


Players
Morris Adelsberg
Gerald A. Alleyne
Theodore C. (Ted) Backe
Ricardo Balbiers
George A. Ball
Henry Hall Bassford Jr
Richard Berkeley Bell
Frank Joseph Bowden
Noel Brown
Carl A. Bruhns
Ken Carter
Igor Aleksandrovich Cassini
Jack E. Cook
Tim Coss
William M. (Bill) Cranston
Edward G. (Ed) Dailey
Michael Debaney
Irvin (Irv) Sherrod Dorfman
Pablo S. Eisenberg
Richard (Dick) Fine
Robert J. (Bob) Freedman
W.Eugene (Gene) Garrett
Jack Geller
Grant Golden
J. Gilbert (Gil) Hall
R. Phil Hanna
Julius David Heldman
Lester Hirschfield
Alvin L. (Al) Hollander Jr.
Oscar Johnson
Axel Kaufmann
Robert (Bob) Kerdasha
Edward (Ed) Kilgus
Frederick V. (Fred) Krais Jr.
Arthur David (Art) Larsen
William (Bill) Long
William (Bill) Lurie
Brendan Hubert (Bren) Macken
Lorne Garnet Main
Desmond Willoughby (Des) Margetson
Charles F. Masterson
Kurt Nielsen
Harry Pagel Jr.
William Andrew (Andy) Paton Jr.
Franklin W. Pierce
Richard (Dick) Raskind
Ted Rogers
Nils Ingvar Rohlsson
Frank Salichs
James (Jim) Schnaars
Earl J. Schulze
Walter E. Schwab
Richard C. (Dick) Sorlein
Chauncey Depew Steele Jr.
Andrew J. (Andy) Stern
George Stewart
William R. Stuckl
Irving H. Suntag
William Franklin (Billy) Talbert
Richard B. Thompson
William Joseph (Bill) Tully
King Van Nostrand
Ubert C. Vincent
Reginald Storum (Reggie) Weir


Rounds
Round 1
Billy Talbert*
R. Phil Hanna
6-1 6-2
King Van Nostrand*
Frank Salichs
6-1 6-4
Jack E. Cook*
Walter E. Schwab
6-4 6-3
Edward G. (Ed) Dailey*
Chauncey Depew Steele Jr.
6-4 6-4
W.Eugene (Gene) Garrett*
Andrew J. (Andy) Stern
6-4 7-5
Morris Adelsberg*
Ubert C. Vincent
7-5 6-2
William (Bill) Lurie*
Edward (Ed) Kilgus
w.o.
Noel Brown*
Julius David Heldman
w.o.
Alvin L. (Al) Hollander Jr.*
Lester Hirschfield
6-2 6-2
Gerald A. Alleyne*
Oscar Johnson
w.o.
Desmond Willoughby (Des) Margetson*
Igor Aleksandrovich Cassini
6-4 6-4
Charles F. Masterson*
Robert J. (Bob) Freedman
6-3 6-4
William Joseph (Bill) Tully*
Earl J. Schulze
6-3 3-6 6-2
Carl A. Bruhns*
Harry Pagel Jr.
4-6 6-3 6-3
Art Larsen*
J. Gilbert (Gil) Hall
6-4 6-2
Richard B. Thompson*
Irving H. Suntag
8-6 6-2
George Stewart*
William R. Stuckl
7-5 6-2
Ricardo Balbiers*
Tim Coss
6-1 6-2
Richard C. (Dick) Sorlein*
Frederick V. (Fred) Krais Jr.
6-2 5-7 6-1
James (Jim) Schnaars*
Frank Joseph Bowden
4-6 6-3 6-2
George A. Ball*
William (Bill) Long
6-4 6-2
Nils Rohlsson*
Berkeley Bell
6-2 6-3
Grant Golden*
Henry Hall Bassford Jr
6-1 6-0
Theodore C. (Ted) Backe*
William Andrew (Andy) Paton Jr.
6-2 6-2
Michael Debaney*
Reginald Storum (Reggie) Weir
w.o.
Pablo S. Eisenberg*
Axel Kaufmann
6-2 6-4
Irvin Dorfman*
Franklin W. Pierce
2-6 6-4 6-3
Jack Geller*
Robert (Bob) Kerdasha
8-6 6-1
Richard (Dick) Fine*
Richard (Dick) Raskind
3-6 6-3 15-13
Lorne Main*
Ted Rogers
w.o.
Brendan Hubert (Bren) Macken*
William M. (Bill) Cranston
15-13 6-3
Kurt Nielsen*
Ken Carter
6-1 6-2

Round 2
Billy Talbert*
King Van Nostrand
6-1 6-0
Edward G. (Ed) Dailey*
Jack E. Cook
6-1 3-6 6-3
W.Eugene (Gene) Garrett*
Morris Adelsberg
6-3 6-2
Brendan Hubert (Bren) Macken*
William (Bill) Lurie
8-6 4-6 6-1
Noel Brown*
Alvin L. (Al) Hollander Jr.
6-1 6-1
Desmond Willoughby (Des) Margetson*
Gerald A. Alleyne
4-6 6-1 6-3
Charles F. Masterson*
William Joseph (Bill) Tully
6-3 6-3
Kurt Nielsen*
Carl A. Bruhns
6-2 6-3
Art Larsen*
Richard B. Thompson
6-3 6-0
Ricardo Balbiers*
George Stewart
6-3 6-0
Richard C. (Dick) Sorlein*
James (Jim) Schnaars
14-12 7-5
George A. Ball*
Nils Rohlsson
8-6 4-6 6-3
Grant Golden*
Theodore C. (Ted) Backe
6-3 6-1
Pablo S. Eisenberg*
Michael Debaney
6-0 6-1
Irvin Dorfman*
Jack Geller
10-8 6-3
Lorne Main*
Richard (Dick) Fine
6-3 8-6

Round 3
Billy Talbert*
Edward G. (Ed) Dailey
6-1 6-1
Noel Brown*
Desmond Willoughby (Des) Margetson
6-1 6-1
Kurt Nielsen*
Charles F. Masterson
6-4 6-4
Art Larsen*
Ricardo Balbiers
6-1 6-3
Richard C. (Dick) Sorlein*
George A. Ball
?
Grant Golden*
Pablo S. Eisenberg
?
Lorne Main*
Irvin Dorfman
6-4 6-3
W.Eugene (Gene) Garrett*
Brendan Hubert (Bren) Macken
6-4 6-1

Quarterfinals
Kurt Nielsen*
Noel Brown
6-3 6-4 6-4
Art Larsen*
Richard C. (Dick) Sorlein
6-1 6-0 6-1
Grant Golden*
Lorne Main
6-4 6-3 6-4
Billy Talbert*
W.Eugene (Gene) Garrett
6-2 6-1 6-4

Semifinals
Art Larsen*
Grant Golden
6-4 3-6 6-1 3-6 6-4
Kurt Nielsen*
Billy Talbert
6-4 8-6 1-6 7-5

Final
Art Larsen*
Kurt Nielsen
5-7 6-4 6-3 6-3


Tournament
Round 1
Art Larsen*
J. Gilbert (Gil) Hall
Richard B. Thompson*
Irving H. Suntag
Ricardo Balbiers*
Tim Coss
George Stewart*
William R. Stuckl
Richard C. (Dick) Sorlein*
Frederick V. (Fred) Krais Jr.
James (Jim) Schnaars*
Frank Joseph Bowden
George A. Ball*
William (Bill) Long
Nils Rohlsson*
Berkeley Bell
Grant Golden*
Henry Hall Bassford Jr
Theodore C. (Ted) Backe*
William Andrew (Andy) Paton Jr.
Pablo S. Eisenberg*
Axel Kaufmann
Michael Debaney*
Reginald Storum (Reggie) Weir
Lorne Main*
Ted Rogers
Richard (Dick) Fine*
Richard (Dick) Raskind
Irvin Dorfman*
Franklin W. Pierce
Jack Geller*
Robert (Bob) Kerdasha
Kurt Nielsen*
Ken Carter
Carl A. Bruhns*
Harry Pagel Jr.
Charles F. Masterson*
Robert J. (Bob) Freedman
William Joseph (Bill) Tully*
Earl J. Schulze
Noel Brown*
Julius David Heldman
Alvin L. (Al) Hollander Jr.*
Lester Hirschfield
Desmond Willoughby (Des) Margetson*
Igor Aleksandrovich Cassini
Gerald A. Alleyne*
Oscar Johnson
Billy Talbert*
R. Phil Hanna
King Van Nostrand*
Frank Salichs
Edward G. (Ed) Dailey*
Chauncey Depew Steele Jr.
Jack E. Cook*
Walter E. Schwab
W.Eugene (Gene) Garrett*
Andrew J. (Andy) Stern
Morris Adelsberg*
Ubert C. Vincent
Brendan Hubert (Bren) Macken*
William M. (Bill) Cranston
William (Bill) Lurie*
Edward (Ed) Kilgus
Round 2
Art Larsen*
Richard B. Thompson
Ricardo Balbiers*
George Stewart
Richard C. (Dick) Sorlein*
James (Jim) Schnaars
George A. Ball*
Nils Rohlsson
Grant Golden*
Theodore C. (Ted) Backe
Pablo S. Eisenberg*
Michael Debaney
Lorne Main*
Richard (Dick) Fine
Irvin Dorfman*
Jack Geller
Kurt Nielsen*
Carl A. Bruhns
Charles F. Masterson*
William Joseph (Bill) Tully
Noel Brown*
Alvin L. (Al) Hollander Jr.
Desmond Willoughby (Des) Margetson*
Gerald A. Alleyne
Billy Talbert*
King Van Nostrand
Edward G. (Ed) Dailey*
Jack E. Cook
W.Eugene (Gene) Garrett*
Morris Adelsberg
Brendan Hubert (Bren) Macken*
William (Bill) Lurie
Round 3
Art Larsen*
Ricardo Balbiers
Richard C. (Dick) Sorlein*
George A. Ball
Grant Golden*
Pablo S. Eisenberg
Lorne Main*
Irvin Dorfman
Kurt Nielsen*
Charles F. Masterson
Noel Brown*
Desmond Willoughby (Des) Margetson
Billy Talbert*
Edward G. (Ed) Dailey
W.Eugene (Gene) Garrett*
Brendan Hubert (Bren) Macken
Quarterfinals
Art Larsen*
Richard C. (Dick) Sorlein
Grant Golden*
Lorne Main
Kurt Nielsen*
Noel Brown
Billy Talbert*
W.Eugene (Gene) Garrett
Semifinals
Art Larsen*
Grant Golden
Kurt Nielsen*
Billy Talbert
Final
Art Larsen*
Kurt Nielsen