Cumberland Hard Courts 1969
General 0000-00-00 - 1969-04-26
Amateur
Clay
7
London
England
Source World tennis
Media
Winner Robert Keith (Bobby) Wilson
Players
Paul Ambrus
Brian Anstey
Anthony (Tony) Bardsley
Felix Bautista Jr. (aka Boratisa, Pichet)
Mike L. Belkin
Geoff C. Bluett
Richard (Rich) Bray
A. Burrows
Max Byrne
Jeremy Cameron
A.G. Chapman
John Graham Clifton
B. Clive
Derek Robert Collins
Michael W. (Mike) Collins
Peter M. Doerner
J. Downey
R.A.R. Emmett
Harry E. Fauquier
Brian Anstey
Anthony (Tony) Bardsley
Felix Bautista Jr. (aka Boratisa, Pichet)
Mike L. Belkin
Geoff C. Bluett
Richard (Rich) Bray
A. Burrows
Max Byrne
Jeremy Cameron
A.G. Chapman
John Graham Clifton
B. Clive
Derek Robert Collins
Michael W. (Mike) Collins
Peter M. Doerner
J. Downey
R.A.R. Emmett
Harry E. Fauquier
Ian G. Fletcher
Alvin R. Gardiner
M. Gedge
B. Gray
Anthony (Tony) Hammond
Mike Hayes
D.P. Howorth
Paul Raymond Hutchins
Clay Iles
Stephen Jones
Eustace Kigongo
David Alan Lloyd
Stanley John Matthews
Allan J. McDonald
John Roderick McDonald
Jim L. (Jimmy) Moore
Graeme Notman
Simon J. Partridge
I. Petelin
Alvin R. Gardiner
M. Gedge
B. Gray
Anthony (Tony) Hammond
Mike Hayes
D.P. Howorth
Paul Raymond Hutchins
Clay Iles
Stephen Jones
Eustace Kigongo
David Alan Lloyd
Stanley John Matthews
Allan J. McDonald
John Roderick McDonald
Jim L. (Jimmy) Moore
Graeme Notman
Simon J. Partridge
I. Petelin
Timothy Dewe (Tim) Phillips
Alan G. Purnell
Robert (Bob) Rheinberger
D.(R.) Rick
T. Rodbard
G. Rogger
Max Senior
Philip Siviter
R.C. Smith
Keith Frederic Spurgeon
George Szakacs
McAdam Walker
Robin (Rob) Wallace
Stephen Anthony Warboys
Robert Keith (Bobby) Wilson
Keith E. Wooldridge
Alan G. Purnell
Robert (Bob) Rheinberger
D.(R.) Rick
T. Rodbard
G. Rogger
Max Senior
Philip Siviter
R.C. Smith
Keith Frederic Spurgeon
George Szakacs
McAdam Walker
Robin (Rob) Wallace
Stephen Anthony Warboys
Robert Keith (Bobby) Wilson
Keith E. Wooldridge
Rounds
Round 1
Felix Bautista Jr.*
Jim L. (Jimmy) Moore
Jim L. (Jimmy) Moore
6-4
6-3
Timothy Dewe (Tim) Phillips*
Tony Bardsley
Tony Bardsley
7-5
3-6
6-4
Geoff C. Bluett*
Stephen Warboys
Stephen Warboys
0-6
7-5
6-2
Round 2
Max Senior*
Alvin R. Gardiner
Alvin R. Gardiner
6-3
6-4
Ian G. Fletcher*
Keith Frederic Spurgeon
Keith Frederic Spurgeon
6-2
4-6
6-1
John Roderick McDonald*
Clay Iles
Clay Iles
6-4
6-4
Mike L. Belkin*
Eustace Kigongo
Eustace Kigongo
6-3
6-1
Felix Bautista Jr.*
R.A.R. Emmett
R.A.R. Emmett
6-0
6-4
Derek Robert Collins*
R.C. Smith
R.C. Smith
6-1
6-2
Peter M. Doerner*
Robin (Rob) Wallace
Robin (Rob) Wallace
6-2
6-2
Brian Anstey*
J. Downey
J. Downey
6-1
7-5
Alan G. Purnell*
D.(R.) Rick
D.(R.) Rick
6-1
6-0
B. Clive*
M. Gedge
M. Gedge
8-6
1-6
6-2
Robert (Bob) Rheinberger*
George Szakacs
George Szakacs
6-4
1-6
6-2
Simon J. Partridge*
Stephen Jones
Stephen Jones
6-1
6-0
Geoff C. Bluett*
B. Gray
B. Gray
7-5
6-2
A. Burrows*
Jeremy Cameron
Jeremy Cameron
6-0
6-4
John Clifton*
Mike Collins
Mike Collins
6-1
6-3
Stanley Matthews*
Max Byrne
Max Byrne
6-0
6-0
Allan J. McDonald*
A.G. Chapman
A.G. Chapman
6-1
6-1
Richard (Rich) Bray*
D.P. Howorth
D.P. Howorth
6-3
6-3
Timothy Dewe (Tim) Phillips*
T. Rodbard
T. Rodbard
6-1
6-1
Graeme Notman*
I. Petelin
I. Petelin
6-1
6-2
Anthony (Tony) Hammond*
McAdam Walker
McAdam Walker
6-1
6-0
Keith E. Wooldridge*
G. Rogger
G. Rogger
6-3
6-0
Round 3
Harry E. Fauquier*
Felix Bautista Jr.
Felix Bautista Jr.
3-6
6-3
6-1
Max Senior*
Ian G. Fletcher
Ian G. Fletcher
6-2
7-5
David Lloyd*
Brian Anstey
Brian Anstey
8-6
6-3
Keith E. Wooldridge*
Anthony (Tony) Hammond
Anthony (Tony) Hammond
6-2
6-2
Graeme Notman*
John Roderick McDonald
John Roderick McDonald
7-5
3-6
ret.
Stanley Matthews*
John Clifton
John Clifton
1-6
6-4
6-4
Bobby Wilson*
Philip Siviter
Philip Siviter
6-2
6-1
Peter M. Doerner*
Derek Robert Collins
Derek Robert Collins
6-3
6-3
B. Clive*
Alan G. Purnell
Alan G. Purnell
6-3
6-3
Simon J. Partridge*
Robert (Bob) Rheinberger
Robert (Bob) Rheinberger
6-4
2-6
7-6
Mike L. Belkin*
Mike Hayes
Mike Hayes
6-4
6-1
Geoff C. Bluett*
A. Burrows
A. Burrows
w.o.
Timothy Dewe (Tim) Phillips*
Richard (Rich) Bray
Richard (Rich) Bray
6-3
6-2
Round 4
Peter M. Doerner*
Harry E. Fauquier
Harry E. Fauquier
6-4
6-4
Simon J. Partridge*
Max Senior
Max Senior
9-7
6-2
David Lloyd*
B. Clive
B. Clive
6-2
7-5
Keith E. Wooldridge*
Graeme Notman
Graeme Notman
6-0
6-2
Allan J. McDonald*
Timothy Dewe (Tim) Phillips
Timothy Dewe (Tim) Phillips
6-2
6-2
Stanley Matthews*
Geoff C. Bluett
Geoff C. Bluett
6-2
7-5
Mike L. Belkin*
Paul Ambrus
Paul Ambrus
7-5
6-4
Bobby Wilson*
Paul Raymond Hutchins
Paul Raymond Hutchins
?
Quarterfinals
Bobby Wilson*
Peter M. Doerner
Peter M. Doerner
6-3
8-10
6-0
Simon J. Partridge*
David Lloyd
David Lloyd
6-4
6-3
Keith E. Wooldridge*
Allan J. McDonald
Allan J. McDonald
6-4
6-2
Mike L. Belkin*
Stanley Matthews
Stanley Matthews
6-4
5-7
6-4
Semifinals
Bobby Wilson*
Simon J. Partridge
Simon J. Partridge
6-0
6-2
Keith E. Wooldridge*
Mike L. Belkin
Mike L. Belkin
6-4
6-4
Final
Bobby Wilson*
Keith E. Wooldridge
Keith E. Wooldridge
6-3
6-1
Tournament
Round 1
Felix Bautista Jr.*
Jim L. (Jimmy) Moore
Jim L. (Jimmy) Moore
Timothy Dewe (Tim) Phillips*
Tony Bardsley
Tony Bardsley
Geoff C. Bluett*
Stephen Warboys
Stephen Warboys
Round 2
Allan J. McDonald*
A.G. Chapman
A.G. Chapman
Peter M. Doerner*
Robin (Rob) Wallace
Robin (Rob) Wallace
Derek Robert Collins*
R.C. Smith
R.C. Smith
Felix Bautista Jr.*
R.A.R. Emmett
R.A.R. Emmett
Simon J. Partridge*
Stephen Jones
Stephen Jones
Robert (Bob) Rheinberger*
George Szakacs
George Szakacs
Max Senior*
Alvin R. Gardiner
Alvin R. Gardiner
Ian G. Fletcher*
Keith Frederic Spurgeon
Keith Frederic Spurgeon
Brian Anstey*
J. Downey
J. Downey
B. Clive*
M. Gedge
M. Gedge
Alan G. Purnell*
D.(R.) Rick
D.(R.) Rick
Keith E. Wooldridge*
G. Rogger
G. Rogger
Anthony (Tony) Hammond*
McAdam Walker
McAdam Walker
Graeme Notman*
I. Petelin
I. Petelin
John Roderick McDonald*
Clay Iles
Clay Iles
Timothy Dewe (Tim) Phillips*
T. Rodbard
T. Rodbard
Richard (Rich) Bray*
D.P. Howorth
D.P. Howorth
Mike L. Belkin*
Eustace Kigongo
Eustace Kigongo
Stanley Matthews*
Max Byrne
Max Byrne
John Clifton*
Mike Collins
Mike Collins
Geoff C. Bluett*
B. Gray
B. Gray
A. Burrows*
Jeremy Cameron
Jeremy Cameron
Round 3
Bobby Wilson*
Philip Siviter
Philip Siviter
Peter M. Doerner*
Derek Robert Collins
Derek Robert Collins
Harry E. Fauquier*
Felix Bautista Jr.
Felix Bautista Jr.
Simon J. Partridge*
Robert (Bob) Rheinberger
Robert (Bob) Rheinberger
Max Senior*
Ian G. Fletcher
Ian G. Fletcher
David Lloyd*
Brian Anstey
Brian Anstey
B. Clive*
Alan G. Purnell
Alan G. Purnell
Keith E. Wooldridge*
Anthony (Tony) Hammond
Anthony (Tony) Hammond
Graeme Notman*
John Roderick McDonald
John Roderick McDonald
Timothy Dewe (Tim) Phillips*
Richard (Rich) Bray
Richard (Rich) Bray
Mike L. Belkin*
Mike Hayes
Mike Hayes
Stanley Matthews*
John Clifton
John Clifton
Geoff C. Bluett*
A. Burrows
A. Burrows
Round 4
Bobby Wilson*
Paul Raymond Hutchins
Paul Raymond Hutchins
Peter M. Doerner*
Harry E. Fauquier
Harry E. Fauquier
Simon J. Partridge*
Max Senior
Max Senior
David Lloyd*
B. Clive
B. Clive
Keith E. Wooldridge*
Graeme Notman
Graeme Notman
Allan J. McDonald*
Timothy Dewe (Tim) Phillips
Timothy Dewe (Tim) Phillips
Mike L. Belkin*
Paul Ambrus
Paul Ambrus
Stanley Matthews*
Geoff C. Bluett
Geoff C. Bluett
Quarterfinals
Bobby Wilson*
Peter M. Doerner
Peter M. Doerner
Simon J. Partridge*
David Lloyd
David Lloyd
Keith E. Wooldridge*
Allan J. McDonald
Allan J. McDonald
Mike L. Belkin*
Stanley Matthews
Stanley Matthews
Semifinals
Bobby Wilson*
Simon J. Partridge
Simon J. Partridge
Keith E. Wooldridge*
Mike L. Belkin
Mike L. Belkin
Final
Bobby Wilson*
Keith E. Wooldridge
Keith E. Wooldridge