Cannes Métropole 1914


General 1914-03-31 - 1914-04-05
Amateur
Clay
5
Cannes, Hôtel Métropole
France



Media


Winner Norman Everard Brookes


Players
Craig Biddle
Ferdinand Boelling (Bölling)
Norman Everard Brookes
Georges Cozon
M. de Tchihatchef
A. de Tchihatchef
Maxime Omer Mathieu (Max) Decugis (Décugis)
Pierre Du Pasquier
R. Dunkerley
Alfred Wallace Dunlop
Francis John Childs (John) Ganzoni
Georges Jacques Charles Gault
G.A. Greig
Lord Charles Melbourne Hope
Alfred C. Hunter
N. Katkoff
Serge Lippmann
Francis Gordon Lowe
H. Pentland
Henri Armand (Yorrick) Resuge
Allen Roper
Georges Ruhl
Ludwig Albrecht Constantin Maria Count von Salm Hoogstraeten
M. Todd
Ferdinand Christian Karl Uhl
R. von Parpart


Rounds
Round 1
Pierre Du Pasquier*
H. Pentland
w.o.
Francis John Childs (John) Ganzoni*
Serge Lippmann
6-2 6-2
Georges Cozon*
Alfred C. Hunter
7-5 6-4
Charles Hope*
A. de Tchihatchef
w.o.
Max Decugis*
Alfred Dunlop
2-6 6-3 6-1
G.A. Greig*
M. Todd
6-3 5-7 6-3
Norman Brookes*
Ferdinand Boelling (Bölling)
6-2 6-1
Ferdinand Uhl*
Ludwig von Salm
3-6 6-2 6-1
Georges Gault*
Georges Ruhl
6-4 6-4
Henri Armand (Yorrick) Resuge*
M. de Tchihatchef
6-1 6-1

Round 2
R. Dunkerley*
Allen Roper
6-4 6-3
Gordon Lowe*
Pierre Du Pasquier
6-3 6-1
Georges Cozon*
Francis John Childs (John) Ganzoni
1-6 6-4 6-1
Max Decugis*
Charles Hope
6-0 6-0
Norman Brookes*
G.A. Greig
6-2 6-1
Ferdinand Uhl*
Georges Gault
6-3 6-1
Henri Armand (Yorrick) Resuge*
N. Katkoff
6-2 6-0
Craig Biddle*
R. von Parpart
w.o.

Quarterfinals
Gordon Lowe*
R. Dunkerley
w.o.
Max Decugis*
Georges Cozon
6-3 6-1
Norman Brookes*
Ferdinand Uhl
6-1 6-3
Craig Biddle*
Henri Armand (Yorrick) Resuge
6-0 6-3

Semifinals
Max Decugis*
Gordon Lowe
6-1 7-5
Norman Brookes*
Craig Biddle
6-4 6-1

Final
Norman Brookes*
Max Decugis
4-6 6-1 6-2 6-1


Tournament
Round 1
Norman Brookes*
Ferdinand Boelling (Bölling)
G.A. Greig*
M. Todd
Ferdinand Uhl*
Ludwig von Salm
Georges Gault*
Georges Ruhl
Henri Armand (Yorrick) Resuge*
M. de Tchihatchef
Max Decugis*
Alfred Dunlop
Charles Hope*
A. de Tchihatchef
Georges Cozon*
Alfred C. Hunter
Francis John Childs (John) Ganzoni*
Serge Lippmann
Pierre Du Pasquier*
H. Pentland
Round 2
Norman Brookes*
G.A. Greig
Ferdinand Uhl*
Georges Gault
Craig Biddle*
R. von Parpart
Henri Armand (Yorrick) Resuge*
N. Katkoff
Max Decugis*
Charles Hope
Georges Cozon*
Francis John Childs (John) Ganzoni
Gordon Lowe*
Pierre Du Pasquier
R. Dunkerley*
Allen Roper
Quarterfinals
Norman Brookes*
Ferdinand Uhl
Craig Biddle*
Henri Armand (Yorrick) Resuge
Max Decugis*
Georges Cozon
Gordon Lowe*
R. Dunkerley
Semifinals
Norman Brookes*
Craig Biddle
Max Decugis*
Gordon Lowe
Final
Norman Brookes*
Max Decugis