US International Indoor Championships 1959
General 0000-00-00 - 1959-02-23
Amateur
Indoor
5
New York
United States of America
Source World Tennis
Media
Winner Alejandro Rodriquez (Alex) Olmedo
Players
Arthur (Art) Andrews
Robert M. (Bob) Barker
Earl Henry (Butch) Buchholz
Louis Straight Clark
Paul L. Cranis
Wilbert Randolph (Bill) Davis
Donald Lundy Dell
Jaroslav Drobny
Pablo S. Eisenberg
Birger Folke
Myron Jay (Mike) Franks
Robert M. (Bob) Barker
Earl Henry (Butch) Buchholz
Louis Straight Clark
Paul L. Cranis
Wilbert Randolph (Bill) Davis
Donald Lundy Dell
Jaroslav Drobny
Pablo S. Eisenberg
Birger Folke
Myron Jay (Mike) Franks
Tom Freiberg
John W. (Jack) Frost
Grant Golden
Julius David Heldman
G. Dever Hobbs
Henry (Hank) Jungle
Kosei Kamo
Barry Bruce MacKay
John F. Mangan
Charles F. Masterson
Gardnar Putnam Mulloy
John W. (Jack) Frost
Grant Golden
Julius David Heldman
G. Dever Hobbs
Henry (Hank) Jungle
Kosei Kamo
Barry Bruce MacKay
John F. Mangan
Charles F. Masterson
Gardnar Putnam Mulloy
Alejandro Rodriquez (Alex) Olmedo
Alan Silverman Roberts
Donald (Don) Rubell
Richard (Dick) Savitt
Sidney (Sid) Schwartz
Richard C. (Dick) Sorlein
Hugh W. Stewart
Donald (Don) Thompson
Anthony (Tony) Vincent
Warren W. Woodcock
Alan Silverman Roberts
Donald (Don) Rubell
Richard (Dick) Savitt
Sidney (Sid) Schwartz
Richard C. (Dick) Sorlein
Hugh W. Stewart
Donald (Don) Thompson
Anthony (Tony) Vincent
Warren W. Woodcock
Rounds
Round 1
Alex Olmedo*
Henry (Hank) Jungle
Henry (Hank) Jungle
6-4
6-3
Julius David Heldman*
Kosei Kamo
Kosei Kamo
6-2
6-3
Sidney (Sid) Schwartz*
Tom Freiberg
Tom Freiberg
6-3
6-1
Hugh W. Stewart*
John F. Mangan
John F. Mangan
6-2
6-2
Barry MacKay*
Myron Jay (Mike) Franks
Myron Jay (Mike) Franks
24-22
4-6
6-3
Birger Folke*
Paul L. Cranis
Paul L. Cranis
6-3
6-8
6-2
Anthony (Tony) Vincent*
Alan Silverman Roberts
Alan Silverman Roberts
6-4
6-2
Jaroslav Drobny*
Grant Golden
Grant Golden
10-12
6-4
7-5
Dick Savitt*
Wilbert Randolph (Bill) Davis
Wilbert Randolph (Bill) Davis
6-1
6-1
Straight Clark*
G. Dever Hobbs
G. Dever Hobbs
6-2
4-6
6-4
John W. (Jack) Frost*
Pablo S. Eisenberg
Pablo S. Eisenberg
6-2
7-5
Donald (Don) Rubell*
Donald (Don) Thompson
Donald (Don) Thompson
6-1
4-6
6-3
Earl Butch Buchholz*
Arthur (Art) Andrews
Arthur (Art) Andrews
6-3
6-2
Gardnar Mulloy*
Richard C. (Dick) Sorlein
Richard C. (Dick) Sorlein
6-4
6-3
Donald Dell*
Robert M. (Bob) Barker
Robert M. (Bob) Barker
6-1
6-1
Warren W. Woodcock*
Charles F. Masterson
Charles F. Masterson
2-6
6-3
6-4
Round 2
Alex Olmedo*
Julius David Heldman
Julius David Heldman
6-3
6-2
Hugh W. Stewart*
Sidney (Sid) Schwartz
Sidney (Sid) Schwartz
8-6
9-7
Barry MacKay*
Birger Folke
Birger Folke
?-6
6-1
6-2
Jaroslav Drobny*
Anthony (Tony) Vincent
Anthony (Tony) Vincent
6-3
6-1
Dick Savitt*
Straight Clark
Straight Clark
6-4
6-3
John W. (Jack) Frost*
Donald (Don) Rubell
Donald (Don) Rubell
6-1
6-2
Earl Butch Buchholz*
Gardnar Mulloy
Gardnar Mulloy
6-3
6-2
Donald Dell*
Warren W. Woodcock
Warren W. Woodcock
6-2
6-8?
6-2
Quarterfinals
Alex Olmedo*
Hugh W. Stewart
Hugh W. Stewart
7-5
6-3
Barry MacKay*
Jaroslav Drobny
Jaroslav Drobny
4-6
6-4
6-1
Dick Savitt*
John W. (Jack) Frost
John W. (Jack) Frost
6-0
?-?
Earl Butch Buchholz*
Donald Dell
Donald Dell
10-8
6-3
Semifinals
Alex Olmedo*
Barry MacKay
Barry MacKay
6-2
8-6
6-4
Dick Savitt*
Earl Butch Buchholz
Earl Butch Buchholz
6-4
6-4
6-3
Final
Alex Olmedo*
Dick Savitt
Dick Savitt
7-9
6-3
6-4
5-7
12-10
Tournament
Round 1
Alex Olmedo*
Henry (Hank) Jungle
Henry (Hank) Jungle
Julius David Heldman*
Kosei Kamo
Kosei Kamo
Hugh W. Stewart*
John F. Mangan
John F. Mangan
Sidney (Sid) Schwartz*
Tom Freiberg
Tom Freiberg
Barry MacKay*
Myron Jay (Mike) Franks
Myron Jay (Mike) Franks
Birger Folke*
Paul L. Cranis
Paul L. Cranis
Jaroslav Drobny*
Grant Golden
Grant Golden
Anthony (Tony) Vincent*
Alan Silverman Roberts
Alan Silverman Roberts
Dick Savitt*
Wilbert Randolph (Bill) Davis
Wilbert Randolph (Bill) Davis
Straight Clark*
G. Dever Hobbs
G. Dever Hobbs
John W. (Jack) Frost*
Pablo S. Eisenberg
Pablo S. Eisenberg
Donald (Don) Rubell*
Donald (Don) Thompson
Donald (Don) Thompson
Earl Butch Buchholz*
Arthur (Art) Andrews
Arthur (Art) Andrews
Gardnar Mulloy*
Richard C. (Dick) Sorlein
Richard C. (Dick) Sorlein
Donald Dell*
Robert M. (Bob) Barker
Robert M. (Bob) Barker
Warren W. Woodcock*
Charles F. Masterson
Charles F. Masterson
Round 2
Alex Olmedo*
Julius David Heldman
Julius David Heldman
Hugh W. Stewart*
Sidney (Sid) Schwartz
Sidney (Sid) Schwartz
Barry MacKay*
Birger Folke
Birger Folke
Jaroslav Drobny*
Anthony (Tony) Vincent
Anthony (Tony) Vincent
Dick Savitt*
Straight Clark
Straight Clark
John W. (Jack) Frost*
Donald (Don) Rubell
Donald (Don) Rubell
Earl Butch Buchholz*
Gardnar Mulloy
Gardnar Mulloy
Donald Dell*
Warren W. Woodcock
Warren W. Woodcock
Quarterfinals
Alex Olmedo*
Hugh W. Stewart
Hugh W. Stewart
Barry MacKay*
Jaroslav Drobny
Jaroslav Drobny
Dick Savitt*
John W. (Jack) Frost
John W. (Jack) Frost
Earl Butch Buchholz*
Donald Dell
Donald Dell
Semifinals
Alex Olmedo*
Barry MacKay
Barry MacKay
Dick Savitt*
Earl Butch Buchholz
Earl Butch Buchholz
Final
Alex Olmedo*
Dick Savitt
Dick Savitt