Cannes Carlton 1922
General 1922-02-13 - 1922-02-19
Amateur
Clay
6
Cannes, Carlton
France
Source Lawn Tennis and Badminton
Media
Winner Charles Frederick Aeschlimann
Players
Charles Frederick Aeschlimann
G. Akroyd
Sir A. Baillie
Mr. Dannigel
M.C. Dizer
P. Henriet
Lord John Hope
F.B. Jacob
P. Joseph
F. Jouvensel
G. Kingsland
Peter Latouche
A. Malinet
G. Akroyd
Sir A. Baillie
Mr. Dannigel
M.C. Dizer
P. Henriet
Lord John Hope
F.B. Jacob
P. Joseph
F. Jouvensel
G. Kingsland
Peter Latouche
A. Malinet
P. Mallet
P. Marsden
Ernest Morton Nance
Pierre Saint-Omer-Roy
Reeve Schley
George Horatio Charles Cholmondeley (Rocksavage)
J. Crewe Wood
R. Dunkerley
Alain Jacques Georges Marie Gerbault
B.M. Gibbs
A.P. Graves
Lord Charles Melbourne Hope
P. Marsden
Ernest Morton Nance
Pierre Saint-Omer-Roy
Reeve Schley
George Horatio Charles Cholmondeley (Rocksavage)
J. Crewe Wood
R. Dunkerley
Alain Jacques Georges Marie Gerbault
B.M. Gibbs
A.P. Graves
Lord Charles Melbourne Hope
G. de Iszkowski
Ernest Talbot Thomas Lamb
D.L. Morgan
Arthur Wallis Myers
Henri Armand (Yorrick) Resuge
Rowley Fielding Scovell
R.E. Soher
Sir Albert Stern
E. Stocq
F.A. Ward
C.B. Waterlow
Ernest Talbot Thomas Lamb
D.L. Morgan
Arthur Wallis Myers
Henri Armand (Yorrick) Resuge
Rowley Fielding Scovell
R.E. Soher
Sir Albert Stern
E. Stocq
F.A. Ward
C.B. Waterlow
Rounds
Round 1
The remaining players had a bye.
R.E. Soher*
B.M. Gibbs
B.M. Gibbs
6-1
6-2
Charles Hope*
M.C. Dizer
M.C. Dizer
6-3
6-1
C.B. Waterlow*
P. Joseph
P. Joseph
6-3
8-6
Arthur Wallis Myers*
F.B. Jacob
F.B. Jacob
6-1
6-1
Ernest Morton Nance*
Peter Latouche
Peter Latouche
4-6
6-3
7-5
R. Dunkerley*
F. Jouvensel
F. Jouvensel
6-4
6-2
Sir Albert Stern*
G. Akroyd
G. Akroyd
6-3
9-7
Round 2
Alain Gerbault*
P. Marsden
P. Marsden
6-4
5-7
6-1
A.P. Graves*
A. Malinet
A. Malinet
6-2
6-1
Charles Aeschlimann*
bye
Ernest Lamb*
Mr. Dannigel
Mr. Dannigel
6-1
6-2
G. de Iszkowski*
P. Mallet
P. Mallet
6-1
7-5
George Cholmondeley*
G. Kingsland
G. Kingsland
w.o.
Rowley Fielding Scovell*
R.E. Soher
R.E. Soher
w.o.
Charles Hope*
P. Henriet
P. Henriet
6-1
6-1
C.B. Waterlow*
Reeve Schley
Reeve Schley
6-1
6-3
Arthur Wallis Myers*
Ernest Morton Nance
Ernest Morton Nance
6-4
6-1
R. Dunkerley*
Lord John Hope
Lord John Hope
6-3
6-3
J. Crewe Wood*
Sir Albert Stern
Sir Albert Stern
6-3
6-2
Henri Armand (Yorrick) Resuge*
bye
E. Stocq*
Pierre Saint-Omer-Roy
Pierre Saint-Omer-Roy
6-4
8-6
F.A. Ward*
Sir A. Baillie
Sir A. Baillie
6-1
6-1
D.L. Morgan*
bye
Round 3
Alain Gerbault*
A.P. Graves
A.P. Graves
6-1
6-3
Charles Aeschlimann*
Ernest Lamb
Ernest Lamb
3-6
8-6
6-2
George Cholmondeley*
G. de Iszkowski
G. de Iszkowski
3-6
6-1
6-2
Rowley Fielding Scovell*
Charles Hope
Charles Hope
6-3
6-1
Arthur Wallis Myers*
C.B. Waterlow
C.B. Waterlow
6-3
6-2
J. Crewe Wood*
R. Dunkerley
R. Dunkerley
6-4
2-6
6-2
Henri Armand (Yorrick) Resuge*
E. Stocq
E. Stocq
3-6
6-3
6-0
D.L. Morgan*
F.A. Ward
F.A. Ward
6-1
6-1
Quarterfinals
Charles Aeschlimann*
Alain Gerbault
Alain Gerbault
10-8
6-4
Arthur Wallis Myers*
J. Crewe Wood
J. Crewe Wood
6-4
ret.
D.L. Morgan*
Henri Armand (Yorrick) Resuge
Henri Armand (Yorrick) Resuge
6-4
6-3
George Cholmondeley*
Rowley Fielding Scovell
Rowley Fielding Scovell
6-2
6-0
Semifinals
Arthur Wallis Myers*
D.L. Morgan
D.L. Morgan
w.o.
Charles Aeschlimann*
George Cholmondeley
George Cholmondeley
4-6
6-3
6-3
Final
Charles Aeschlimann*
Arthur Wallis Myers
Arthur Wallis Myers
3-6
10-8
6-1
6-3
Tournament
Round 1
R.E. Soher*
B.M. Gibbs
B.M. Gibbs
Charles Hope*
M.C. Dizer
M.C. Dizer
Arthur Wallis Myers*
F.B. Jacob
F.B. Jacob
Ernest Morton Nance*
Peter Latouche
Peter Latouche
C.B. Waterlow*
P. Joseph
P. Joseph
Sir Albert Stern*
G. Akroyd
G. Akroyd
R. Dunkerley*
F. Jouvensel
F. Jouvensel
Round 2
Charles Aeschlimann*
Ernest Lamb*
Mr. Dannigel
Mr. Dannigel
Alain Gerbault*
P. Marsden
P. Marsden
A.P. Graves*
A. Malinet
A. Malinet
George Cholmondeley*
G. Kingsland
G. Kingsland
G. de Iszkowski*
P. Mallet
P. Mallet
Rowley Fielding Scovell*
R.E. Soher
R.E. Soher
Charles Hope*
P. Henriet
P. Henriet
Arthur Wallis Myers*
Ernest Morton Nance
Ernest Morton Nance
C.B. Waterlow*
Reeve Schley
Reeve Schley
J. Crewe Wood*
Sir Albert Stern
Sir Albert Stern
R. Dunkerley*
Lord John Hope
Lord John Hope
D.L. Morgan*
F.A. Ward*
Sir A. Baillie
Sir A. Baillie
Henri Armand (Yorrick) Resuge*
E. Stocq*
Pierre Saint-Omer-Roy
Pierre Saint-Omer-Roy
Round 3
Charles Aeschlimann*
Ernest Lamb
Ernest Lamb
Alain Gerbault*
A.P. Graves
A.P. Graves
George Cholmondeley*
G. de Iszkowski
G. de Iszkowski
Rowley Fielding Scovell*
Charles Hope
Charles Hope
Arthur Wallis Myers*
C.B. Waterlow
C.B. Waterlow
J. Crewe Wood*
R. Dunkerley
R. Dunkerley
D.L. Morgan*
F.A. Ward
F.A. Ward
Henri Armand (Yorrick) Resuge*
E. Stocq
E. Stocq
Quarterfinals
Charles Aeschlimann*
Alain Gerbault
Alain Gerbault
George Cholmondeley*
Rowley Fielding Scovell
Rowley Fielding Scovell
Arthur Wallis Myers*
J. Crewe Wood
J. Crewe Wood
D.L. Morgan*
Henri Armand (Yorrick) Resuge
Henri Armand (Yorrick) Resuge
Semifinals
Charles Aeschlimann*
George Cholmondeley
George Cholmondeley
Arthur Wallis Myers*
D.L. Morgan
D.L. Morgan
Final
Charles Aeschlimann*
Arthur Wallis Myers
Arthur Wallis Myers