Southampton Invitation (Long Island) 1959


General 0000-00-00 - 1959-08-02
Amateur
Grass
6
Southampton, New York / Meadow Club
United States of America

Source World Tennis



Media


Winner Ian Clyde Vermaak


Players
Arthur (Art) Andrews
Reginald D. (Reg) Bennett
Robert S. (Bob) Bowditch
C. Clyde Buck
Ed (Ned) Chase
Chris L. Crawford
Dr. Edward Geiser (Ed) Dailey
Donald Lundy Dell
Luis Dominguez
Jon Aleander (Jack) Douglas
Al Driscole
Bradley C. (Brad) Drowne
Hans Estin
Thomas (Tom) Falkenburg
Ronald W. (Ronnie) Fisher
Allen E. Fox
Warren Gingras
Mike E. Green
David Greenslade
J. Gilbert (Gil) Hall
Fred Hammer
Victor G. Harris
David Harris
Dee Heather
Crawford I. Henry
Rudy Hernando
Harry Hoffmann Jr.
Ronald Edward Holmberg
Ed Kassatly
Steve Magowan
Charles Magowan
Charles Manger
Louis Marks
Charles F. Masterson
Swing Meyer
Lawrence H. (Larry) Nagler
Edgar A. III (Ned) Neely
David M. (Dave) Nelson
Alfonso Ochoa
Archie Oldham
Antonio R. (Tony) Palafox
John D. Powless
Donald E. (Don) Ralph
Alan Silverman Roberts
Stanley J. Rumbaugh
Donald (Don) Russell
Eugene Lytton (Gene) Scott
James E. (Jim) Shakespeare
John Sharpe
John C. Skogstad
David W. (Dave) Snyder
Rodney (Rod) Susman
Donald (Don) Thompson
Neil Unterseher
Ian Clyde Vermaak
Charles Waldner
Grenville Walker
Jim Watson
Raymond A. (Ray) Weedon
Roger S. Werksman
Mac White
Sidney Burr Wood III
Sidney Burr Wood Jr.
Roger Young


Rounds
Round 1
Archie Oldham*
James E. (Jim) Shakespeare
7-5 4-6 6-3
Roger S. Werksman*
Fred Hammer
6-0 6-2
David W. (Dave) Snyder*
Rudy Hernando
1-6 8-6 6-1
Edgar A. III (Ned) Neely*
Roger Young
6-1 6-4
Arthur (Art) Andrews*
C. Clyde Buck
6-0 6-2
Jon Aleander (Jack) Douglas*
Rodney (Rod) Susman
6-2 6-3
Thomas (Tom) Falkenburg*
David M. (Dave) Nelson
6-4 6-1?
Donald Dell*
Bradley C. (Brad) Drowne
w.o.
Alan Silverman Roberts*
Donald (Don) Thompson
6-2 4-6 6-2
Ian Vermaak*
J. Gilbert (Gil) Hall
w.o.
Reg Bennett*
Sidney Burr Wood III
6-2 6-1
Harry Hoffmann Jr.*
Charles Manger
6-1 6-0
Allen E. Fox*
Steve Magowan
6-2 6-0
Mac White*
Charles Magowan
6-0 6-0
Ronald W. (Ronnie) Fisher*
David Harris
6-0 6-2
Donald E. (Don) Ralph*
Swing Meyer
6-1 6-0
Al Driscole*
Luis Dominguez
6-2 6-3
Mike E. Green*
Stanley J. Rumbaugh
6-2 6-2
Dee Heather*
David Greenslade
6-4 2-6 7-5
Crawford I. Henry*
Warren Gingras
6-4 6-2
Neil Unterseher*
Charles Waldner
6-1 6-1
John D. Powless*
Hans Estin
6-1 6-0
Lawrence H. (Larry) Nagler*
Robert S. (Bob) Bowditch
5-7 6-4 8-6
Jim Watson*
Grenville Walker
6-1 6-1
Chris L. Crawford*
Ed (Ned) Chase
6-2 6-3
Donald (Don) Russell*
Sidney Wood jr.
6-3 6-3
John C. Skogstad*
Gene Scott
6-4 6-2
Ron Holmberg*
Ed Kassatly
6-2 6-4
Antonio R. (Tony) Palafox*
John Sharpe
7-5 6-3
Raymond A. (Ray) Weedon*
Victor G. Harris
6-2 7-5
Charles F. Masterson*
Louis Marks
6-0 6-2
Dr. Edward Geiser (Ed) Dailey*
Alfonso Ochoa
6-2 6-2

Round 2
Ronald W. (Ronnie) Fisher*
Mac White
5-2 ret.
Mike E. Green*
Dee Heather
6-1 6-2
Allen E. Fox*
Edgar A. III (Ned) Neely
6-4 6-0
Chris L. Crawford*
Donald (Don) Russell
7-5 6-2
Ian Vermaak*
Archie Oldham
6-4 6-0
Roger S. Werksman*
David W. (Dave) Snyder
10-8 2-6 6-2
Reg Bennett*
Arthur (Art) Andrews
9-7 6-1
Jon Aleander (Jack) Douglas*
Thomas (Tom) Falkenburg
6-4 6-2
Crawford I. Henry*
Charles F. Masterson
8-10 6-2 6-2
Donald Dell*
Neil Unterseher
10-8 6-3
Lawrence H. (Larry) Nagler*
John D. Powless
6-2 6-4
Antonio R. (Tony) Palafox*
Harry Hoffmann Jr.
5-7 6-4 7-5
Raymond A. (Ray) Weedon*
Donald E. (Don) Ralph
7-5 6-3
Ron Holmberg*
Jim Watson
6-3 6-4
John C. Skogstad*
Alan Silverman Roberts
6-3 6-2
Dr. Edward Geiser (Ed) Dailey*
Al Driscole
?

Round 3
Crawford I. Henry*
Mike E. Green
9-7 6-4
Donald Dell*
Lawrence H. (Larry) Nagler
6-4 6-4
Jon Aleander (Jack) Douglas*
John C. Skogstad
6-3 6-3
Ron Holmberg*
Allen E. Fox
9-7 6-4
Ian Vermaak*
Roger S. Werksman
6-3 4-6 6-4
Reg Bennett*
Chris L. Crawford
6-4 6-4
Antonio R. (Tony) Palafox*
Ronald W. (Ronnie) Fisher
6-1 9-7
Raymond A. (Ray) Weedon*
Dr. Edward Geiser (Ed) Dailey
10-8 4-6 6-4

Quarterfinals
Crawford I. Henry*
Donald Dell
6-4 6-2
Raymond A. (Ray) Weedon*
Antonio R. (Tony) Palafox
3-6 9-7 6-1
Reg Bennett*
Jon Aleander (Jack) Douglas
6-4 10-8
Ian Vermaak*
Ron Holmberg
2-6 14-12 6-4

Semifinals
Raymond A. (Ray) Weedon*
Crawford I. Henry
6-4 6-4 6-0
Ian Vermaak*
Reg Bennett
5-7 6-4 6-2 6-3

Final
Ian Vermaak*
Raymond A. (Ray) Weedon
6-1 4-6 6-1


Tournament
Round 1
Ian Vermaak*
J. Gilbert (Gil) Hall
Archie Oldham*
James E. (Jim) Shakespeare
Roger S. Werksman*
Fred Hammer
David W. (Dave) Snyder*
Rudy Hernando
Ron Holmberg*
Ed Kassatly
Jim Watson*
Grenville Walker
Allen E. Fox*
Steve Magowan
Edgar A. III (Ned) Neely*
Roger Young
Reg Bennett*
Sidney Burr Wood III
Arthur (Art) Andrews*
C. Clyde Buck
Chris L. Crawford*
Ed (Ned) Chase
Donald (Don) Russell*
Sidney Wood jr.
Jon Aleander (Jack) Douglas*
Rodney (Rod) Susman
Thomas (Tom) Falkenburg*
David M. (Dave) Nelson
John C. Skogstad*
Gene Scott
Alan Silverman Roberts*
Donald (Don) Thompson
Raymond A. (Ray) Weedon*
Victor G. Harris
Donald E. (Don) Ralph*
Swing Meyer
Dr. Edward Geiser (Ed) Dailey*
Alfonso Ochoa
Al Driscole*
Luis Dominguez
Antonio R. (Tony) Palafox*
John Sharpe
Harry Hoffmann Jr.*
Charles Manger
Ronald W. (Ronnie) Fisher*
David Harris
Mac White*
Charles Magowan
Crawford I. Henry*
Warren Gingras
Charles F. Masterson*
Louis Marks
Mike E. Green*
Stanley J. Rumbaugh
Dee Heather*
David Greenslade
Donald Dell*
Bradley C. (Brad) Drowne
Neil Unterseher*
Charles Waldner
Lawrence H. (Larry) Nagler*
Robert S. (Bob) Bowditch
John D. Powless*
Hans Estin
Round 2
Ian Vermaak*
Archie Oldham
Roger S. Werksman*
David W. (Dave) Snyder
Ron Holmberg*
Jim Watson
Allen E. Fox*
Edgar A. III (Ned) Neely
Reg Bennett*
Arthur (Art) Andrews
Chris L. Crawford*
Donald (Don) Russell
Jon Aleander (Jack) Douglas*
Thomas (Tom) Falkenburg
John C. Skogstad*
Alan Silverman Roberts
Raymond A. (Ray) Weedon*
Donald E. (Don) Ralph
Dr. Edward Geiser (Ed) Dailey*
Al Driscole
Antonio R. (Tony) Palafox*
Harry Hoffmann Jr.
Ronald W. (Ronnie) Fisher*
Mac White
Crawford I. Henry*
Charles F. Masterson
Mike E. Green*
Dee Heather
Donald Dell*
Neil Unterseher
Lawrence H. (Larry) Nagler*
John D. Powless
Round 3
Ian Vermaak*
Roger S. Werksman
Ron Holmberg*
Allen E. Fox
Reg Bennett*
Chris L. Crawford
Jon Aleander (Jack) Douglas*
John C. Skogstad
Raymond A. (Ray) Weedon*
Dr. Edward Geiser (Ed) Dailey
Antonio R. (Tony) Palafox*
Ronald W. (Ronnie) Fisher
Crawford I. Henry*
Mike E. Green
Donald Dell*
Lawrence H. (Larry) Nagler
Quarterfinals
Ian Vermaak*
Ron Holmberg
Reg Bennett*
Jon Aleander (Jack) Douglas
Raymond A. (Ray) Weedon*
Antonio R. (Tony) Palafox
Crawford I. Henry*
Donald Dell
Semifinals
Ian Vermaak*
Reg Bennett
Raymond A. (Ray) Weedon*
Crawford I. Henry
Final
Ian Vermaak*
Raymond A. (Ray) Weedon