Queens Club Tournament 1905
General 1905-06-19 - 1905-06-24
ATP
Grass
6
London, Queens club, West Kensington
England
Source Lawn Tennis and Badminton
Media
Winner Holcombe Ward
Players
Sydney Harman Adams
Alfred Ernest Beamish
S. Bean
Norman Everard Brookes
J.R. Burton
William Jackson Clothier
Stanley Norwood Doust
Alfred Wallace Dunlop
Lionel Hunter Escombe
Dr John Mason Flavelle
Oswald Vernon Forbes
Benjamin Ward Frost
Francis John Childs (John) Ganzoni
Alfred Ernest Beamish
S. Bean
Norman Everard Brookes
J.R. Burton
William Jackson Clothier
Stanley Norwood Doust
Alfred Wallace Dunlop
Lionel Hunter Escombe
Dr John Mason Flavelle
Oswald Vernon Forbes
Benjamin Ward Frost
Francis John Childs (John) Ganzoni
S. Glen Walker
Arthur William Charles (Wentworth) Gore
Evan Gwynne-Evans
Cecil Stewart Hartley
Robert Baldwin Hough
C.E. Hunter
Kenneth James Eastmond Ingram
William Augustus (Bill) Larned
Francis Gordon Lowe
J.K. Mackay
A.J. Malcolm
Roderick James McNair
E. Morris Hall
Arthur William Charles (Wentworth) Gore
Evan Gwynne-Evans
Cecil Stewart Hartley
Robert Baldwin Hough
C.E. Hunter
Kenneth James Eastmond Ingram
William Augustus (Bill) Larned
Francis Gordon Lowe
J.K. Mackay
A.J. Malcolm
Roderick James McNair
E. Morris Hall
Brijlal Nehru
Harry Alabaster Parker
E.L. Phillips
Henry Pollard
A.H.L. Richter
Major Josiah George Ritchie
Herbert Bird Routledge
Edgar William Timmis
Holcombe Ward
Sydney J. Watts
Beals Coleman Wright
Colin Charles Wyllie
Harry Alabaster Parker
E.L. Phillips
Henry Pollard
A.H.L. Richter
Major Josiah George Ritchie
Herbert Bird Routledge
Edgar William Timmis
Holcombe Ward
Sydney J. Watts
Beals Coleman Wright
Colin Charles Wyllie
Rounds
Round 1
John Flavelle*
Brijlal Nehru
Brijlal Nehru
6-1
6-0
6-1
Oswald Vernon Forbes*
A.J. Malcolm
A.J. Malcolm
3-6
6-3
6-4
6-2
Norman Brookes*
C.E. Hunter
C.E. Hunter
6-2
6-3
6-0
Holcombe Ward*
Sydney J. Watts
Sydney J. Watts
w.o.
Harry Alabaster Parker*
Benjamin Ward Frost
Benjamin Ward Frost
6-2
6-0
6-1
Francis John Childs (John) Ganzoni*
Bill Larned
Bill Larned
w.o.
Round 2
A.H.L. Richter*
J.K. Mackay
J.K. Mackay
6-0
3-6
6-2
6-1
Roderick McNair*
Cecil Stewart Hartley
Cecil Stewart Hartley
6-1
6-4
6-2
Colin Charles Wyllie*
E.L. Phillips
E.L. Phillips
6-1
6-2
6-3
Beals Wright*
Henry Pollard
Henry Pollard
8-6
6-2
6-3
William Jackson Clothier*
Stanley Doust
Stanley Doust
w.o.
Alfred Dunlop*
Edgar William Timmis
Edgar William Timmis
w.o.
Oswald Vernon Forbes*
S. Bean
S. Bean
6-4
6-2
Norman Brookes*
John Flavelle
John Flavelle
6-0
6-0
6-0
Holcombe Ward*
Harry Alabaster Parker
Harry Alabaster Parker
6-2
6-3
6-2
Major Josiah George Ritchie*
Francis John Childs (John) Ganzoni
Francis John Childs (John) Ganzoni
6-2
6-0
6-1
E. Morris Hall*
S. Glen Walker
S. Glen Walker
10-8
6-1
4-6
6-1
Evan Gwynne-Evans*
Herbert Bird Routledge
Herbert Bird Routledge
6-4
6-2
7-5
Sydney Adams*
J.R. Burton
J.R. Burton
6-1
6-2
6-2
Arthur Gore*
Gordon Lowe
Gordon Lowe
6-0
6-0
ret.
Alfred Beamish*
Robert Hough
Robert Hough
6-4
6-2
6-1
Kenneth James Eastmond Ingram*
Lionel Escombe
Lionel Escombe
6-3
6-4
6-4
Round 3
Roderick McNair*
A.H.L. Richter
A.H.L. Richter
6-1
6-2
6-3
Beals Wright*
Colin Charles Wyllie
Colin Charles Wyllie
6-3
6-3
6-3
Alfred Dunlop*
William Jackson Clothier
William Jackson Clothier
6-4
3-6
6-1
6-1
Norman Brookes*
Oswald Vernon Forbes
Oswald Vernon Forbes
6-1
6-2
6-1
Holcombe Ward*
Major Josiah George Ritchie
Major Josiah George Ritchie
6-1
6-1
10-8
E. Morris Hall*
Evan Gwynne-Evans
Evan Gwynne-Evans
6-3
6-4
3-6
6-3
Arthur Gore*
Sydney Adams
Sydney Adams
6-2
8-6
5-7
6-2
Alfred Beamish*
Kenneth James Eastmond Ingram
Kenneth James Eastmond Ingram
6-3
6-2
6-4
Quarterfinals
Beals Wright*
Roderick McNair
Roderick McNair
6-1
6-3
6-2
Norman Brookes*
Alfred Dunlop
Alfred Dunlop
6-3
6-0
6-2
Holcombe Ward*
E. Morris Hall
E. Morris Hall
6-1
6-2
6-4
Arthur Gore*
Alfred Beamish
Alfred Beamish
6-1
6-3
6-1
Semifinals
Beals Wright*
Norman Brookes
Norman Brookes
3-6
4-6
6-4
6-4
6-1
Holcombe Ward*
Arthur Gore
Arthur Gore
6-1
6-8
6-4
2-6
6-4
Final
Holcombe Ward*
Beals Wright
Beals Wright
w.o.
Tournament
Round 1
Holcombe Ward*
Sydney J. Watts
Sydney J. Watts
Harry Alabaster Parker*
Benjamin Ward Frost
Benjamin Ward Frost
Francis John Childs (John) Ganzoni*
Bill Larned
Bill Larned
Norman Brookes*
C.E. Hunter
C.E. Hunter
John Flavelle*
Brijlal Nehru
Brijlal Nehru
Oswald Vernon Forbes*
A.J. Malcolm
A.J. Malcolm
Round 2
Holcombe Ward*
Harry Alabaster Parker
Harry Alabaster Parker
Major Josiah George Ritchie*
Francis John Childs (John) Ganzoni
Francis John Childs (John) Ganzoni
E. Morris Hall*
S. Glen Walker
S. Glen Walker
Evan Gwynne-Evans*
Herbert Bird Routledge
Herbert Bird Routledge
Arthur Gore*
Gordon Lowe
Gordon Lowe
Sydney Adams*
J.R. Burton
J.R. Burton
Alfred Beamish*
Robert Hough
Robert Hough
Kenneth James Eastmond Ingram*
Lionel Escombe
Lionel Escombe
Beals Wright*
Henry Pollard
Henry Pollard
Colin Charles Wyllie*
E.L. Phillips
E.L. Phillips
Roderick McNair*
Cecil Stewart Hartley
Cecil Stewart Hartley
A.H.L. Richter*
J.K. Mackay
J.K. Mackay
Norman Brookes*
John Flavelle
John Flavelle
Oswald Vernon Forbes*
S. Bean
S. Bean
Alfred Dunlop*
Edgar William Timmis
Edgar William Timmis
William Jackson Clothier*
Stanley Doust
Stanley Doust
Round 3
Holcombe Ward*
Major Josiah George Ritchie
Major Josiah George Ritchie
E. Morris Hall*
Evan Gwynne-Evans
Evan Gwynne-Evans
Arthur Gore*
Sydney Adams
Sydney Adams
Alfred Beamish*
Kenneth James Eastmond Ingram
Kenneth James Eastmond Ingram
Beals Wright*
Colin Charles Wyllie
Colin Charles Wyllie
Roderick McNair*
A.H.L. Richter
A.H.L. Richter
Norman Brookes*
Oswald Vernon Forbes
Oswald Vernon Forbes
Alfred Dunlop*
William Jackson Clothier
William Jackson Clothier
Quarterfinals
Holcombe Ward*
E. Morris Hall
E. Morris Hall
Arthur Gore*
Alfred Beamish
Alfred Beamish
Beals Wright*
Roderick McNair
Roderick McNair
Norman Brookes*
Alfred Dunlop
Alfred Dunlop
Semifinals
Holcombe Ward*
Arthur Gore
Arthur Gore
Beals Wright*
Norman Brookes
Norman Brookes
Final
Holcombe Ward*
Beals Wright
Beals Wright