Cannes New Courts Club 1930


General 1930-01-20 - 1930-01-26
Amateur
Clay
6
Cannes, New courts club
France

Source Ayres 1931


Report Mens doubles final: Tilden/Kingsley - Rogers 6–1 6–2 6–1



Media


Winner William Tatem (Bill) Tilden II


Players
Charles Frederick Aeschlimann
Jacques Charles Roger Arago
Herman W. Artens
Paul Barrelet de Ricou
Benjamin (Benny/Beni) Berthet
George Horatio Charles Cholmondeley (Rocksavage)
Alfred Stackpole Dabney jr
Giorgio De Stefani
Emmanuel Du Plaix
Maximilian S. (Max) Ellmer
Hector Cosmo Fisher
Placido Gaslini
Alain Jacques Georges Marie Gerbault
Arne Wilhelm Grahn
Leslie J. Hill
Brame Hillyard
Alfred C. Hunter
Charles Herbert Kingsley
F.C. Lewis
U. Lushinger
George E. Lyttleton-Rogers
J. Desmond Morris
Georgios Nikolaides
A. Renard
Georg Friedrich Siedhoff
William Tatem (Bill) Tilden II
Kay Warden
J.N.H. Wilson

G. Treadle
Erik Jean-Louis Worm


Rounds
Round 1
Bill Tilden*
George Cholmondeley
6-1 7-5
Alfred C. Hunter*
Brame Hillyard*
bye
Placido Gaslini*
bye
J. Desmond Morris*
bye
Georg Friedrich Siedhoff*
bye
Georgios Nikolaides*
bye
Arne Grahn*
bye
Hector Cosmo Fisher*
bye
Paul Barrelet de Ricou*
bye
J.N.H. Wilson*
bye
Alain Gerbault*
bye
Charles Aeschlimann*
bye
Leslie J. Hill*
bye
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
bye
Herman W. Artens*
bye
Kay Warden*
bye
Alfred Stackpole Dabney jr*
bye
Charles Kingsley*
bye
G. Treadle*
bye
Emmanuel Du Plaix*
bye
George E. Lyttleton-Rogers*
bye
Jacques Arago*
bye
Maximilian S. (Max) Ellmer*
bye
Erik Worm*
bye
A. Renard*
bye
U. Lushinger*
bye
F.C. Lewis*
Giorgio De Stefani*

Round 2
Bill Tilden*
Alfred C. Hunter
6-0 6-1
Brame Hillyard*
Placido Gaslini
6-2 6-1
Georg Friedrich Siedhoff*
J. Desmond Morris
6-4 3-6 7-5
Arne Grahn*
Georgios Nikolaides
6-2 6-0
Paul Barrelet de Ricou*
Hector Cosmo Fisher
6-1 6-3
Alain Gerbault*
J.N.H. Wilson
6-1 6-1
Charles Aeschlimann*
Leslie J. Hill
6-0 4-6 6-4
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
Herman W. Artens*
Alfred Stackpole Dabney jr
6-3 6-1
Charles Kingsley*
Kay Warden
7-5 4-6 6-2
G. Treadle*
Emmanuel Du Plaix*
George E. Lyttleton-Rogers*
Jacques Arago
6-0 6-1
Erik Worm*
Maximilian S. (Max) Ellmer
6-2 6-0
A. Renard*
U. Lushinger
6-4 10-8
Giorgio De Stefani*
F.C. Lewis
6-3 6-2

Round 3
Bill Tilden*
Brame Hillyard
6-3 6-4
Arne Grahn*
Georg Friedrich Siedhoff
6-2 6-0
Paul Barrelet de Ricou*
Alain Gerbault
6-3 1-1 ret.
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
Charles Aeschlimann
6-3 4-6 7-5
Herman W. Artens*
Charles Kingsley
7-5 6-3
Emmanuel Du Plaix*
G. Treadle
6-2 6-1
George E. Lyttleton-Rogers*
Erik Worm
6-1 6-8 6-3
Giorgio De Stefani*
A. Renard
6-4 5-7 6-3

Quarterfinals
Bill Tilden*
Arne Grahn
7-5 6-1
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
Paul Barrelet de Ricou
6-3 8-6
Herman W. Artens*
Emmanuel Du Plaix
6-3 9-7
Giorgio De Stefani*
George E. Lyttleton-Rogers
6-2 8-6

Semifinals
Bill Tilden*
Benjamin (Benny/Beni) Berthet
6-2 6-1 6-2
Giorgio De Stefani*
Herman W. Artens
6-0 4-6 6-1 6-3

Final
Bill Tilden*
Giorgio De Stefani
6-1 6-4 6-1


Tournament
Round 1
Bill Tilden*
George Cholmondeley
Alfred C. Hunter*
Brame Hillyard*
Placido Gaslini*
Arne Grahn*
Georgios Nikolaides*
Georg Friedrich Siedhoff*
J. Desmond Morris*
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
Charles Aeschlimann*
Leslie J. Hill*
Paul Barrelet de Ricou*
Hector Cosmo Fisher*
Alain Gerbault*
J.N.H. Wilson*
Giorgio De Stefani*
F.C. Lewis*
A. Renard*
U. Lushinger*
George E. Lyttleton-Rogers*
Jacques Arago*
Erik Worm*
Maximilian S. (Max) Ellmer*
Herman W. Artens*
Alfred Stackpole Dabney jr*
Charles Kingsley*
Kay Warden*
Emmanuel Du Plaix*
G. Treadle*
Round 2
Bill Tilden*
Alfred C. Hunter
Brame Hillyard*
Placido Gaslini
Arne Grahn*
Georgios Nikolaides
Georg Friedrich Siedhoff*
J. Desmond Morris
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
Charles Aeschlimann*
Leslie J. Hill
Paul Barrelet de Ricou*
Hector Cosmo Fisher
Alain Gerbault*
J.N.H. Wilson
Giorgio De Stefani*
F.C. Lewis
A. Renard*
U. Lushinger
George E. Lyttleton-Rogers*
Jacques Arago
Erik Worm*
Maximilian S. (Max) Ellmer
Herman W. Artens*
Alfred Stackpole Dabney jr
Charles Kingsley*
Kay Warden
Emmanuel Du Plaix*
G. Treadle*
Round 3
Bill Tilden*
Brame Hillyard
Arne Grahn*
Georg Friedrich Siedhoff
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
Charles Aeschlimann
Paul Barrelet de Ricou*
Alain Gerbault
Giorgio De Stefani*
A. Renard
George E. Lyttleton-Rogers*
Erik Worm
Herman W. Artens*
Charles Kingsley
Emmanuel Du Plaix*
G. Treadle
Quarterfinals
Bill Tilden*
Arne Grahn
Benjamin (Benny/Beni) Berthet*
Paul Barrelet de Ricou
Giorgio De Stefani*
George E. Lyttleton-Rogers
Herman W. Artens*
Emmanuel Du Plaix
Semifinals
Bill Tilden*
Benjamin (Benny/Beni) Berthet
Giorgio De Stefani*
Herman W. Artens
Final
Bill Tilden*
Giorgio De Stefani