Metropolitan Grass Court Championships of Sydney 1902
General 1902-10-04 - 1902-10-18
Amateur / Challenge
Grass
5
Sydney, Strathfield Union Recreation Club Grounds
Australia
Source Sydney Morning Herald
Info Draw: 20
Media
Winner Dr Granville Gilbert Sharp
Players
Clarence Outram Anderson
Richard Outram Anderson
A.H. Bunting
W.A. Clark
Edward Bury (Teddy) Dewhurst
Stanley Norwood Doust
Dr Granville Gilbert Sharp
David Sutherland Edwards
Richard Outram Anderson
A.H. Bunting
W.A. Clark
Edward Bury (Teddy) Dewhurst
Stanley Norwood Doust
Dr Granville Gilbert Sharp
David Sutherland Edwards
Horace Michael Rice
Thomas Carlyle Irving
Sydney Toogood Jones
Francis Raymond Kelynack
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Bruce MacKenzie
Marcus Murchison MacKenzie
A.H. Maguire
Thomas Carlyle Irving
Sydney Toogood Jones
Francis Raymond Kelynack
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Bruce MacKenzie
Marcus Murchison MacKenzie
A.H. Maguire
C.H. Reading
Dr Granville Gilbert Sharp
Alfred John Skipper
B. Warren
Alfred Dudley (Dudley) Webb
Gordon William Hulme Wright
Dr Granville Gilbert Sharp
Alfred John Skipper
B. Warren
Alfred Dudley (Dudley) Webb
Gordon William Hulme Wright
Challenge round
Dr Granville Gilbert Sharp*
Horace Michael Rice
Horace Michael Rice
6-3
5-7
8-6
Rounds
Round 1
The remaining Players had a bye.
A.H. Maguire*
C.H. Reading
C.H. Reading
2-6
6-3
10-8
W.A. Clark*
Alfred John Skipper
Alfred John Skipper
6-2
7-5
Alfred Dudley (Dudley) Webb*
B. Warren
B. Warren
w.o.
Robert Matthew (Kiddie) Kidston*
Richard Outram Anderson
Richard Outram Anderson
6-3
6-2
Round 2
Dr Granville Gilbert Sharp*
Stanley Doust
Stanley Doust
6-1
5-7
6-1
Thomas Carlyle Irving*
Francis Raymond Kelynack
Francis Raymond Kelynack
6-2
6-4
Marcus Murchison MacKenzie*
Clarence Outram Anderson
Clarence Outram Anderson
6-2
6-4
W.A. Clark*
A.H. Maguire
A.H. Maguire
6-4
6-3
Alfred Dudley (Dudley) Webb*
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
7-5
11-9
Sydney Toogood Jones*
A.H. Bunting
A.H. Bunting
7-5
6-4
Edward Bury (Teddy) Dewhurst*
Gordon Wright
Gordon Wright
7-5
6-4
David Sutherland Edwards*
Bruce MacKenzie
Bruce MacKenzie
7-5
6-3
Quarterfinals
Dr Granville Gilbert Sharp*
Thomas Carlyle Irving
Thomas Carlyle Irving
6-4
3-6
6-3
W.A. Clark*
Marcus Murchison MacKenzie
Marcus Murchison MacKenzie
6-2
5-7
6-2
Alfred Dudley (Dudley) Webb*
Sydney Toogood Jones
Sydney Toogood Jones
6-0
6-0
David Sutherland Edwards*
Edward Bury (Teddy) Dewhurst
Edward Bury (Teddy) Dewhurst
6-3
6-0
Semifinals
Dr Granville Gilbert Sharp*
W.A. Clark
W.A. Clark
6-0
6-4
David Sutherland Edwards*
Alfred Dudley (Dudley) Webb
Alfred Dudley (Dudley) Webb
3-6
6-2
6-1
Final
Dr Granville Gilbert Sharp*
David Sutherland Edwards
David Sutherland Edwards
2-6
6-0
6-4
Tournament
Round 1
W.A. Clark*
Alfred John Skipper
Alfred John Skipper
A.H. Maguire*
C.H. Reading
C.H. Reading
Alfred Dudley (Dudley) Webb*
B. Warren
B. Warren
Robert Matthew (Kiddie) Kidston*
Richard Outram Anderson
Richard Outram Anderson
Round 2
Dr Granville Gilbert Sharp*
Stanley Doust
Stanley Doust
Thomas Carlyle Irving*
Francis Raymond Kelynack
Francis Raymond Kelynack
W.A. Clark*
A.H. Maguire
A.H. Maguire
Marcus Murchison MacKenzie*
Clarence Outram Anderson
Clarence Outram Anderson
David Sutherland Edwards*
Bruce MacKenzie
Bruce MacKenzie
Edward Bury (Teddy) Dewhurst*
Gordon Wright
Gordon Wright
Alfred Dudley (Dudley) Webb*
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Sydney Toogood Jones*
A.H. Bunting
A.H. Bunting
Quarterfinals
Dr Granville Gilbert Sharp*
Thomas Carlyle Irving
Thomas Carlyle Irving
W.A. Clark*
Marcus Murchison MacKenzie
Marcus Murchison MacKenzie
David Sutherland Edwards*
Edward Bury (Teddy) Dewhurst
Edward Bury (Teddy) Dewhurst
Alfred Dudley (Dudley) Webb*
Sydney Toogood Jones
Sydney Toogood Jones
Semifinals
Dr Granville Gilbert Sharp*
W.A. Clark
W.A. Clark
David Sutherland Edwards*
Alfred Dudley (Dudley) Webb
Alfred Dudley (Dudley) Webb
Final
Dr Granville Gilbert Sharp*
David Sutherland Edwards
David Sutherland Edwards