Polish National Championships 1930
General 1930-08-27 - 1930-09-03
Amateur
Clay
6
Warszawa (Warsaw), Warszawski Lawn-Tennis Klub
Poland
Source Pzt.pl
Info Draw: 36
Report Mens doubles final: Jerzy Stolarow/Maksymilian Stolarow – Włodzimierz Marszewski/Przemysław Warmiński 6-3 4-6 4-6 6-3 6-0
Mixed doubles final: Jadwiga Jędrzejowska/Przemysław Warmiński – Gertruda Volkmer/Maksymilian Stolarow 3-6 6-1 6-4
Media
Winner Ignacy Hanislaw Tloczynski (Tloczyński)
Players
Karol Altschüller
Włodzimierz Andrzejewski
Jan Budzyński (Budzynski)
Mr. Cuny
Zygmunt Czyżowski
Jan Drewnowski
Alfons Foerster
Bronisław Goldstein
Józef Hebda
Witold (Wiktor) Horain
Antoni Jurczynski
Jan Kloszek
Stefan Kołcz (Kolcz)
Włodzimierz Andrzejewski
Jan Budzyński (Budzynski)
Mr. Cuny
Zygmunt Czyżowski
Jan Drewnowski
Alfons Foerster
Bronisław Goldstein
Józef Hebda
Witold (Wiktor) Horain
Antoni Jurczynski
Jan Kloszek
Stefan Kołcz (Kolcz)
Ryszard Konopka
Wladyslaw Jan Kuchar
Dawid Lantner
Jan Loth
Otto Liebling
Aleksander Lisowski
Jan Małcużyński (Malcuzynski)
Wlodzimierz Marszewski
Zygmunt Nawratil
Stefan Pohorylles
Ludomir Popławski (Poplawski)
Maciel Popiel
Wladyslaw Jan Kuchar
Dawid Lantner
Jan Loth
Otto Liebling
Aleksander Lisowski
Jan Małcużyński (Malcuzynski)
Wlodzimierz Marszewski
Zygmunt Nawratil
Stefan Pohorylles
Ludomir Popławski (Poplawski)
Maciel Popiel
Michał Potulicki
Tadeusz Prochowski
Zdzislaw Stahl
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow
Maksymiljan (Max) Stolarow
Andrzej Tarnowski
Ignacy Hanislaw Tloczynski (Tloczyński)
Przemysław Warminski (Warmiński)
Józef Wielowieyski
Ernest Wittman
Ksawery Zachar
Tadeusz Prochowski
Zdzislaw Stahl
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow
Maksymiljan (Max) Stolarow
Andrzej Tarnowski
Ignacy Hanislaw Tloczynski (Tloczyński)
Przemysław Warminski (Warmiński)
Józef Wielowieyski
Ernest Wittman
Ksawery Zachar
Rounds
Round 1
Maksymiljan (Max) Stolarow*
bye
Maciel Popiel*
bye
Ksawery Zachar*
bye
Dawid Lantner*
bye
Ludomir Popławski (Poplawski)*
bye
Witold (Wiktor) Horain*
bye
Włodzimierz Andrzejewski*
bye
Ryszard Konopka*
bye
Ernest Wittman*
bye
Zygmunt Czyżowski*
bye
Zdzislaw Stahl*
bye
Jan Kloszek*
bye
Przemyslaw Warminski*
bye
Zygmunt Nawratil*
bye
Bronisław Goldstein*
Stefan Kołcz (Kolcz)
Stefan Kołcz (Kolcz)
6-2
6-2
7-5
Karol Altschüller*
Aleksander Lisowski
Aleksander Lisowski
6-2
6-1
6-3
Ignacy Tloczynski*
Otto Liebling
Otto Liebling
7-9
6-3
6-1
6-3
Jan Loth*
Jan Małcużyński (Malcuzynski)
Jan Małcużyński (Malcuzynski)
7-5
6-2
6-4
Jan Budzyński (Budzynski)*
bye
Mr. Cuny*
bye
Józef Hebda*
bye
Tadeusz Prochowski*
bye
Józef Wielowieyski*
bye
Antoni Jurczynski*
bye
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow*
Jan Drewnowski*
bye
Alfons Foerster*
bye
Stefan Pohorylles*
bye
Wlodzimierz Marszewski*
bye
Wladyslaw Jan Kuchar*
bye
Andrzej Tarnowski*
bye
Michał Potulicki*
bye
Round 2
Maksymiljan (Max) Stolarow*
Maciel Popiel
Maciel Popiel
w.o.
Dawid Lantner*
Ksawery Zachar
Ksawery Zachar
w.o.
Ludomir Popławski (Poplawski)*
Witold (Wiktor) Horain
Witold (Wiktor) Horain
3-6
6-2
6-1
6-3
Włodzimierz Andrzejewski*
Ryszard Konopka
Ryszard Konopka
6-1
6-1
6-0
Ernest Wittman*
Zygmunt Czyżowski
Zygmunt Czyżowski
6-0
6-1
6-1
Jan Kloszek*
Zdzislaw Stahl
Zdzislaw Stahl
w.o.
Przemyslaw Warminski*
Zygmunt Nawratil
Zygmunt Nawratil
6-2
6-2
6-2
Bronisław Goldstein*
Karol Altschüller
Karol Altschüller
2-6
6-3
6-3
7-5
Ignacy Tloczynski*
Jan Loth
Jan Loth
6-2
6-4
6-2
Mr. Cuny*
Jan Budzyński (Budzynski)
Jan Budzyński (Budzynski)
w.o.
Józef Hebda*
Tadeusz Prochowski
Tadeusz Prochowski
6-3
6-3
2-6
6-3
Antoni Jurczynski*
Józef Wielowieyski
Józef Wielowieyski
6-0
6-1
6-0
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow*
Jan Drewnowski
Jan Drewnowski
6-1
4-6
6-1
6-0
Alfons Foerster*
Stefan Pohorylles
Stefan Pohorylles
8-6
6-2
6-4
Wlodzimierz Marszewski*
Wladyslaw Jan Kuchar
Wladyslaw Jan Kuchar
6-3
6-8
7-5
6-2
Andrzej Tarnowski*
Michał Potulicki
Michał Potulicki
w.o.
Round 3
Maksymiljan (Max) Stolarow*
Dawid Lantner
Dawid Lantner
6-0
6-0
6-0
Włodzimierz Andrzejewski*
Ludomir Popławski (Poplawski)
Ludomir Popławski (Poplawski)
1-6
7-5
1-6
7-5
6-1
Ernest Wittman*
Jan Kloszek
Jan Kloszek
6-1
6-3
6-0
Przemyslaw Warminski*
Bronisław Goldstein
Bronisław Goldstein
6-1
6-1
6-4
Ignacy Tloczynski*
Mr. Cuny
Mr. Cuny
3-6
6-4
6-4
6-2
Józef Hebda*
Antoni Jurczynski
Antoni Jurczynski
5-7
4-6
6-0
6-4
6-3
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow*
Alfons Foerster
Alfons Foerster
6-3
6-1
6-4
Wlodzimierz Marszewski*
Andrzej Tarnowski
Andrzej Tarnowski
w.o.
Quarterfinals
Maksymiljan (Max) Stolarow*
Włodzimierz Andrzejewski
Włodzimierz Andrzejewski
6-2
4-6
7-5
11-9
Przemyslaw Warminski*
Ernest Wittman
Ernest Wittman
6-4
6-4
8-6
Ignacy Tloczynski*
Józef Hebda
Józef Hebda
3-6
6-4
6-4
6-2
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow*
Wlodzimierz Marszewski
Wlodzimierz Marszewski
6-1
6-2
6-2
Semifinals
Maksymiljan (Max) Stolarow*
Przemyslaw Warminski
Przemyslaw Warminski
6-2
6-3
6-3
Ignacy Tloczynski*
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow
3-6
6-3
6-3
6-3
Final
Ignacy Tloczynski*
Maksymiljan (Max) Stolarow
Maksymiljan (Max) Stolarow
5-7
7-5
0-6
8-6
6-4
Tournament
Round 1
Ignacy Tloczynski*
Otto Liebling
Otto Liebling
Jan Loth*
Jan Małcużyński (Malcuzynski)
Jan Małcużyński (Malcuzynski)
Mr. Cuny*
Jan Budzyński (Budzynski)*
Józef Hebda*
Tadeusz Prochowski*
Antoni Jurczynski*
Józef Wielowieyski*
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow*
Jan Drewnowski*
Alfons Foerster*
Stefan Pohorylles*
Wlodzimierz Marszewski*
Wladyslaw Jan Kuchar*
Andrzej Tarnowski*
Michał Potulicki*
Maksymiljan (Max) Stolarow*
Maciel Popiel*
Dawid Lantner*
Ksawery Zachar*
Włodzimierz Andrzejewski*
Ryszard Konopka*
Ludomir Popławski (Poplawski)*
Witold (Wiktor) Horain*
Przemyslaw Warminski*
Zygmunt Nawratil*
Bronisław Goldstein*
Stefan Kołcz (Kolcz)
Stefan Kołcz (Kolcz)
Karol Altschüller*
Aleksander Lisowski
Aleksander Lisowski
Ernest Wittman*
Zygmunt Czyżowski*
Jan Kloszek*
Zdzislaw Stahl*
Round 2
Ignacy Tloczynski*
Jan Loth
Jan Loth
Mr. Cuny*
Jan Budzyński (Budzynski)
Jan Budzyński (Budzynski)
Józef Hebda*
Tadeusz Prochowski
Tadeusz Prochowski
Antoni Jurczynski*
Józef Wielowieyski
Józef Wielowieyski
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow*
Jan Drewnowski
Jan Drewnowski
Alfons Foerster*
Stefan Pohorylles
Stefan Pohorylles
Wlodzimierz Marszewski*
Wladyslaw Jan Kuchar
Wladyslaw Jan Kuchar
Andrzej Tarnowski*
Michał Potulicki
Michał Potulicki
Maksymiljan (Max) Stolarow*
Maciel Popiel
Maciel Popiel
Dawid Lantner*
Ksawery Zachar
Ksawery Zachar
Włodzimierz Andrzejewski*
Ryszard Konopka
Ryszard Konopka
Ludomir Popławski (Poplawski)*
Witold (Wiktor) Horain
Witold (Wiktor) Horain
Przemyslaw Warminski*
Zygmunt Nawratil
Zygmunt Nawratil
Bronisław Goldstein*
Karol Altschüller
Karol Altschüller
Ernest Wittman*
Zygmunt Czyżowski
Zygmunt Czyżowski
Jan Kloszek*
Zdzislaw Stahl
Zdzislaw Stahl
Round 3
Ignacy Tloczynski*
Mr. Cuny
Mr. Cuny
Józef Hebda*
Antoni Jurczynski
Antoni Jurczynski
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow*
Alfons Foerster
Alfons Foerster
Wlodzimierz Marszewski*
Andrzej Tarnowski
Andrzej Tarnowski
Maksymiljan (Max) Stolarow*
Dawid Lantner
Dawid Lantner
Włodzimierz Andrzejewski*
Ludomir Popławski (Poplawski)
Ludomir Popławski (Poplawski)
Przemyslaw Warminski*
Bronisław Goldstein
Bronisław Goldstein
Ernest Wittman*
Jan Kloszek
Jan Kloszek
Quarterfinals
Ignacy Tloczynski*
Józef Hebda
Józef Hebda
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow*
Wlodzimierz Marszewski
Wlodzimierz Marszewski
Maksymiljan (Max) Stolarow*
Włodzimierz Andrzejewski
Włodzimierz Andrzejewski
Przemyslaw Warminski*
Ernest Wittman
Ernest Wittman
Semifinals
Ignacy Tloczynski*
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow
Jerzy (Georgy Alexandrovny) Stolarow
Maksymiljan (Max) Stolarow*
Przemyslaw Warminski
Przemyslaw Warminski
Final
Ignacy Tloczynski*
Maksymiljan (Max) Stolarow
Maksymiljan (Max) Stolarow