Critérium de France 1927


General 1927-06-20 - 1927-06-26
Amateur
Clay
6
Paris
France



Media


Winner Jacques Jean Georges Eugène Bonte


Players
Paul Barrelet de Ricou
Claude Barrelet de Ricou
J. Bellamy
A. Bergeon
Benjamin (Benny/Beni) Berthet
Mr. Binay

Jacques Charles Roger Arago
Jacques Jean Georges Eugène Bonte
Georges Édouard André (Édouard) Borotra
Eugène Broquedis
G. Brossy
E. Canton
Christian Castein
Mr. Chambreland
P. Chapoulard
Maxime (Max) Combemale
Maurice Cousin
J. Coutot
Jean De Macedo
Jacques Deniau
Emmanuel Du Plaix
André Ducreux
Roland Fabre
Mr. Falton
René Gallepe (Gallèpe)
C. Gentrel
Pierre Henri Goldschmidt
R. Gougoltz
Maxime Guillemot
Pierre Paul Marie Joba
Roland Raymond Marie Henri Paul Journu
Denis Laurent
Robert Le Blant
Édouard Armand David Leven
Nicolas Magaloff
Mr. Malterre
C. Morgue-d'Algue
Mr. Muchard
J. Perier
A. Persin
Hubert Paul Hippolyte Rigault
André Roche
Henri Roy
Jacques Sergeant
Al Stultz
Mr. Tihy
Jan van Minden
D. Vernier
R. Versigny


Rounds
Round 1
Maxime Guillemot*
bye
Mr. Malterre*
bye
Jan van Minden*
bye
Jacques Bonte*
C. Morgue-d'Algue
2-6 6-0 6-1
Eugène Broquedis*
Mr. Binay
7-5 6-8 6-2
Maxime (Max) Combemale*
J. Bellamy
5-7 6-4 6-4
E. Canton*
Roland Fabre
8-6 6-2
Hubert Rigault*
G. Brossy
6-2 4-6 6-1
Jacques Deniau*
C. Gentrel
6-3 6-4
André Ducreux*
P. Chapoulard
6-2 6-3
Paul Barrelet de Ricou*
D. Vernier
6-0 6-1
Henri Roy*
Nicolas Magaloff
6-1 6-1
Mr. Muchard*
R. Gougoltz
2-6 6-1 6-4
Pierre Joba*
bye
Robert Le Blant*
bye
Jacques Sergeant*
bye
Édouard Borotra*
bye
Denis Laurent*
bye
Christian Castein*
bye
Édouard Leven*
J. Coutot
5-7 6-1 6-4
Roland Journu*
R. Versigny
6-1 1-6 6-3
Claude Barrelet de Ricou*
Al Stultz
6-2 6-2
Emmanuel Du Plaix*
André Roche*
Benjamin (Benny/Beni) Berthet
6-1 7-5
Jean De Macedo*
Rene Gallepe*
J. Perier
7-9 6-4 6-1
Jacques Arago*
Pierre Henri Goldschmidt
3-6 6-2 7-5
Mr. Tihy*
Maurice Cousin
7-5 9-7
Mr. Falton*
Mr. Chambreland
6-8 6-4 7-5
A. Persin*
A. Bergeon
6-3 6-0

Round 2
Maxime Guillemot*
Mr. Malterre
6-3 6-2
Jan van Minden*
Jacques Bonte*
Eugène Broquedis
6-3 3-6 6-3
E. Canton*
Maxime (Max) Combemale
6-3 6-3
Hubert Rigault*
Jacques Deniau
6-2 6-3
Paul Barrelet de Ricou*
André Ducreux
6-2 6-4
Henri Roy*
Mr. Muchard
6-3 7-5
Robert Le Blant*
Pierre Joba
6-3 6-3
Jacques Sergeant*
Édouard Borotra
1-6 6-4 10-8
Denis Laurent*
Christian Castein*
Édouard Leven
w.o.
Claude Barrelet de Ricou*
Roland Journu
6-2 6-3
Emmanuel Du Plaix*
André Roche
4-6 6-3 6-2
Rene Gallepe*
Jean De Macedo
6-4 6-2
Jacques Arago*
Mr. Tihy
6-4 6-1
A. Persin*
Mr. Falton
6-1 6-1

Round 3
Maxime Guillemot*
Jan van Minden
6-4 6-0
Jacques Bonte*
E. Canton
6-4 7-5
Paul Barrelet de Ricou*
Hubert Rigault
6-0 6-0
Henri Roy*
Robert Le Blant
6-3 6-4
Jacques Sergeant*
Denis Laurent
7-5 6-4
Christian Castein*
Claude Barrelet de Ricou
6-1 6-4
Emmanuel Du Plaix*
Rene Gallepe
3-6 8-6 6-3
A. Persin*
Jacques Arago
5-7 6-1 6-3

Quarterfinals
Jacques Bonte*
Maxime Guillemot
1-6 7-5 6-3
Paul Barrelet de Ricou*
Henri Roy
6-4 9-7
Christian Castein*
Jacques Sergeant
4-6 10-8 6-0
A. Persin*
Emmanuel Du Plaix
7-5 7-5

Semifinals
Jacques Bonte*
Paul Barrelet de Ricou
8-6 6-2
A. Persin*
Christian Castein
6-1 6-3

Final
Jacques Bonte*
A. Persin
1-6 5-7 6-2 7-5 6-4


Tournament
Round 1
Jacques Bonte*
C. Morgue-d'Algue
Eugène Broquedis*
Mr. Binay
E. Canton*
Roland Fabre
Maxime (Max) Combemale*
J. Bellamy
Maxime Guillemot*
Mr. Malterre*
Jan van Minden*
Paul Barrelet de Ricou*
D. Vernier
André Ducreux*
P. Chapoulard
Hubert Rigault*
G. Brossy
Jacques Deniau*
C. Gentrel
Henri Roy*
Nicolas Magaloff
Mr. Muchard*
R. Gougoltz
Robert Le Blant*
Pierre Joba*
A. Persin*
A. Bergeon
Mr. Falton*
Mr. Chambreland
Jacques Arago*
Pierre Henri Goldschmidt
Mr. Tihy*
Maurice Cousin
Emmanuel Du Plaix*
André Roche*
Benjamin (Benny/Beni) Berthet
Rene Gallepe*
J. Perier
Jean De Macedo*
Christian Castein*
Édouard Leven*
J. Coutot
Claude Barrelet de Ricou*
Al Stultz
Roland Journu*
R. Versigny
Jacques Sergeant*
Édouard Borotra*
Denis Laurent*
Round 2
Jacques Bonte*
Eugène Broquedis
E. Canton*
Maxime (Max) Combemale
Maxime Guillemot*
Mr. Malterre
Jan van Minden*
Paul Barrelet de Ricou*
André Ducreux
Hubert Rigault*
Jacques Deniau
Henri Roy*
Mr. Muchard
Robert Le Blant*
Pierre Joba
A. Persin*
Mr. Falton
Jacques Arago*
Mr. Tihy
Emmanuel Du Plaix*
André Roche
Rene Gallepe*
Jean De Macedo
Christian Castein*
Édouard Leven
Claude Barrelet de Ricou*
Roland Journu
Jacques Sergeant*
Édouard Borotra
Denis Laurent*
Round 3
Jacques Bonte*
E. Canton
Maxime Guillemot*
Jan van Minden
Paul Barrelet de Ricou*
Hubert Rigault
Henri Roy*
Robert Le Blant
A. Persin*
Jacques Arago
Emmanuel Du Plaix*
Rene Gallepe
Christian Castein*
Claude Barrelet de Ricou
Jacques Sergeant*
Denis Laurent
Quarterfinals
Jacques Bonte*
Maxime Guillemot
Paul Barrelet de Ricou*
Henri Roy
A. Persin*
Emmanuel Du Plaix
Christian Castein*
Jacques Sergeant
Semifinals
Jacques Bonte*
Paul Barrelet de Ricou
A. Persin*
Christian Castein
Final
Jacques Bonte*
A. Persin