Southampton Invitation (Long Island) 1946


General 1946-07-29 - 1946-08-04
Amateur
Grass
6
Southampton, New York/ Meadow Club
United States of America

Source American Lawn Tennis



Media


Winner Gardnar Putnam Mulloy


Players
Felicisimo Hermoso Ampon
Wendall Anderson
Linton Harrison Baldwin
Robert Ramsay Barnes
James Brink
Norman K. Brooks
Mark Brown
Noel Brown
Thomas Burke Jr.
Harry Campbell
William L. (Bill) Canning Jr.
Cesar Carmona
Clarence D. (Nick) Carter
Earl Harry Cochell
John (Jack) Cushingham
Dwight Davis Jr.
Raymundo Deyro
Irvin (Irv) Sherrod Dorfman
Robert (Bob) Falkenburg
Thomas (Tom) Falkenburg
William Ford
August (Gus) Ganzenmuller
Glenn Gardner
Jack Geller
Campbell Gillespie
Seymour Greenberg
J. Gilbert (Gil) Hall
Bryan Hamlin Sr
Gene Holbrook
Gayle Kellogg
Robert (Bob) Kimbrell
Frederick (Fred) Kovaleski
Gardner Elmer Larned
Morris Legendre
James Lichtman
Henry Edward (Harry) Likas jr
Alistair Bradley Martin
Charles F. Masterson
Samuel (Sam) Match
Tom Molloy
Edward (Eddie) Moylan
Gardnar Putnam Mulloy
Richard H. Odman
Robert H. (Bobby) Perez
George Pero
George E. Richards
Stanley J. Rumbaugh
Alejo Domingo Russell
Amado Sanchez
Joseph Schearer
James (Jim) Schnaars
Elias Victor (Vic) Seixas
Jan Staubo
Chauncey Depew Steele Jr.
Dan Sullivan
William Franklin (Billy) Talbert
Harral (Bud) Tenney
Jack Meredith Tuero
William Joseph (Bill) Tully
William T. (Bill) Vogt
Alan S. Watson
Sidney Burr Wood Jr.
William Townend Ylvisaker
Hollis Young


Rounds
Round 1
Billy Talbert*
John (Jack) Cushingham
6-4 7-5
Harry Likas*
William Joseph (Bill) Tully
6-4 6-1
Robert (Bob) Kimbrell*
Joseph Schearer
6-0 6-2
Samuel (Sam) Match*
Morris Legendre
6-1 6-3
Edward (Eddie) Moylan*
William Townend Ylvisaker
6-1 6-3
Mark Brown*
Harry Campbell
6-3 6-3
Gene Holbrook*
William Ford
6-3 6-2
Felicisimo Ampon*
Hollis Young
w.o.
Seymour Greenberg*
Alistair Bradley Martin
8-6 6-3
Gardner Larned*
George E. Richards
6-1 6-1
Raymundo Deyro*
Dwight Davis Jr.
6-1 6-1
Charles F. Masterson*
Wendall Anderson
6-0 6-2
William L. (Bill) Canning Jr.*
Stanley J. Rumbaugh
6-1 6-1
William T. (Bill) Vogt*
Chauncey Depew Steele Jr.
6-2 6-2
August (Gus) Ganzenmuller*
James Lichtman
6-2 6-3
Robert Barnes*
Harral (Bud) Tenney
6-1 8-6
Gardnar Mulloy*
Jan Staubo
10-8 6-2
Vic Seixas*
James Brink
7-5 4-6 6-2
George Pero*
Robert H. (Bobby) Perez
6-4 7-5
Glenn Gardner*
J. Gilbert (Gil) Hall
6-2 2-6 10-8
Irvin Dorfman*
Clarence D. (Nick) Carter
8-6 6-1
Cesar Carmona*
Richard H. Odman
13-11 6-1
Amado Sanchez*
Bryan Hamlin Sr
6-1 6-3
Sidney Wood jr.*
Alan S. Watson
6-2 6-1
Robert (Bob) Falkenburg*
Norman K. Brooks
6-3 8-6
Jack Meredith Tuero*
Tom Molloy
6-2 6-1
Dan Sullivan*
Jack Geller
6-1 6-0
Frederick (Fred) Kovaleski*
Noel Brown
6-4 8-6
Earl Cochell*
Gayle Kellogg
6-1 6-2
Thomas Burke Jr.*
Linton Harrison Baldwin
w.o.
Thomas (Tom) Falkenburg*
James (Jim) Schnaars
6-4 8-6
Alejo Russell*
Campbell Gillespie
6-4 6-0

Round 2
Billy Talbert*
Harry Likas
4-6 6-0 6-2
Samuel (Sam) Match*
Robert (Bob) Kimbrell
6-3 6-2
Edward (Eddie) Moylan*
Mark Brown
6-2 6-2
Felicisimo Ampon*
Gene Holbrook
6-2 6-2
Seymour Greenberg*
Gardner Larned
6-4 6-2
Charles F. Masterson*
Raymundo Deyro
4-6 6-2 6-3
William L. (Bill) Canning Jr.*
William T. (Bill) Vogt
6-4 6-4
Robert Barnes*
August (Gus) Ganzenmuller
6-2 6-4
Gardnar Mulloy*
Vic Seixas
7-5 6-2
George Pero*
Glenn Gardner
6-2 6-1
Irvin Dorfman*
Amado Sanchez
6-2 7-5
Sidney Wood jr.*
Cesar Carmona
6-3 6-1
Robert (Bob) Falkenburg*
Jack Meredith Tuero
4-6 6-3 6-4
Frederick (Fred) Kovaleski*
Dan Sullivan
6-2 6-4
Earl Cochell*
Thomas Burke Jr.
6-1 6-2
Alejo Russell*
Thomas (Tom) Falkenburg
6-4 10-8

Round 3
Billy Talbert*
Samuel (Sam) Match
8-6 6-3
Edward (Eddie) Moylan*
Felicisimo Ampon
6-4 4-6 6-2
Seymour Greenberg*
Charles F. Masterson
6-4 5-7 6-2
William L. (Bill) Canning Jr.*
Robert Barnes
7-5 6-2
Gardnar Mulloy*
George Pero
6-4 6-1
Sidney Wood jr.*
Irvin Dorfman
6-1 6-4
Frederick (Fred) Kovaleski*
Robert (Bob) Falkenburg
9-7 7-4
Alejo Russell*
Earl Cochell
0-6 6-4 14-12

Quarterfinals
Billy Talbert*
Edward (Eddie) Moylan
6-3 6-1
Seymour Greenberg*
William L. (Bill) Canning Jr.
6-4 6-3
Gardnar Mulloy*
Sidney Wood jr.
6-4 6-2
Alejo Russell*
Frederick (Fred) Kovaleski
9-11 6-1 6-4

Semifinals
Billy Talbert*
Seymour Greenberg
8-6 6-1 6-4
Gardnar Mulloy*
Alejo Russell
6-4 6-3 6-3

Final
Gardnar Mulloy*
Billy Talbert
8-6 6-0 3-6 2-6 10-8


Tournament
Round 1
Gardnar Mulloy*
Jan Staubo
Vic Seixas*
James Brink
George Pero*
Robert H. (Bobby) Perez
Glenn Gardner*
J. Gilbert (Gil) Hall
Sidney Wood jr.*
Alan S. Watson
Cesar Carmona*
Richard H. Odman
Irvin Dorfman*
Clarence D. (Nick) Carter
Amado Sanchez*
Bryan Hamlin Sr
Alejo Russell*
Campbell Gillespie
Thomas (Tom) Falkenburg*
James (Jim) Schnaars
Earl Cochell*
Gayle Kellogg
Thomas Burke Jr.*
Linton Harrison Baldwin
Frederick (Fred) Kovaleski*
Noel Brown
Dan Sullivan*
Jack Geller
Robert (Bob) Falkenburg*
Norman K. Brooks
Jack Meredith Tuero*
Tom Molloy
Billy Talbert*
John (Jack) Cushingham
Harry Likas*
William Joseph (Bill) Tully
Samuel (Sam) Match*
Morris Legendre
Robert (Bob) Kimbrell*
Joseph Schearer
Edward (Eddie) Moylan*
William Townend Ylvisaker
Mark Brown*
Harry Campbell
Felicisimo Ampon*
Hollis Young
Gene Holbrook*
William Ford
Seymour Greenberg*
Alistair Bradley Martin
Gardner Larned*
George E. Richards
Charles F. Masterson*
Wendall Anderson
Raymundo Deyro*
Dwight Davis Jr.
William L. (Bill) Canning Jr.*
Stanley J. Rumbaugh
William T. (Bill) Vogt*
Chauncey Depew Steele Jr.
Robert Barnes*
Harral (Bud) Tenney
August (Gus) Ganzenmuller*
James Lichtman
Round 2
Gardnar Mulloy*
Vic Seixas
George Pero*
Glenn Gardner
Sidney Wood jr.*
Cesar Carmona
Irvin Dorfman*
Amado Sanchez
Alejo Russell*
Thomas (Tom) Falkenburg
Earl Cochell*
Thomas Burke Jr.
Frederick (Fred) Kovaleski*
Dan Sullivan
Robert (Bob) Falkenburg*
Jack Meredith Tuero
Billy Talbert*
Harry Likas
Samuel (Sam) Match*
Robert (Bob) Kimbrell
Edward (Eddie) Moylan*
Mark Brown
Felicisimo Ampon*
Gene Holbrook
Seymour Greenberg*
Gardner Larned
Charles F. Masterson*
Raymundo Deyro
William L. (Bill) Canning Jr.*
William T. (Bill) Vogt
Robert Barnes*
August (Gus) Ganzenmuller
Round 3
Gardnar Mulloy*
George Pero
Sidney Wood jr.*
Irvin Dorfman
Alejo Russell*
Earl Cochell
Frederick (Fred) Kovaleski*
Robert (Bob) Falkenburg
Billy Talbert*
Samuel (Sam) Match
Edward (Eddie) Moylan*
Felicisimo Ampon
Seymour Greenberg*
Charles F. Masterson
William L. (Bill) Canning Jr.*
Robert Barnes
Quarterfinals
Gardnar Mulloy*
Sidney Wood jr.
Alejo Russell*
Frederick (Fred) Kovaleski
Billy Talbert*
Edward (Eddie) Moylan
Seymour Greenberg*
William L. (Bill) Canning Jr.
Semifinals
Gardnar Mulloy*
Alejo Russell
Billy Talbert*
Seymour Greenberg
Final
Gardnar Mulloy*
Billy Talbert