River Oaks Tournament 1967


General 0000-00-00 - 1967-04-23
WCT Circuit
Clay
7
Houston, Texas
United States of America

Source World tennis



Media


Winner John David Newcombe


Players
Elio (Lito) Alvarez
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
Ramiro Benavides
Fred Berli
Christopher Bovett
Alberto (Tico) Carrero
Frank Conner
Al Driscole
Mike Estep
Ronald W. (Ronnie) Fisher
Allen E. Fox
Željko Franulović
Juan M. Gisbert Sr
Eduardo Guell
Walter Timothy (Tim) Heckler
Al G. Hill Jr.
Ronald Edward Holmberg
R. Nicky (Nikolaos) Kalogeropoulos
Clive Kileff
Jorge Kon
Premjit J. Lall
Glenn Land
Pedro Langre
Chip Massey
Walton Miller
Terry Neudecker
John David Newcombe
Bodo Nitsche
Danny O'Bryant
Rafael Herrera Osuna
Nikola (Niki) Pilic
Hamilton Farrar (Ham) Richardson
Colin Robertson
Anthony Dalton (Tony) Roche
Lamar Roemer
Donald (Don) Russell
Richard Earl Schuette
George (Butch) Lansing Seewagen
Bob Shepherd
Sherwood Earl Stewart
Hugh West Sweeney
Roger Taylor
George Taylor
Edward (Ed) Turville
William (Bill) Tym
Modesto (Tito) Vazquez
Brian Wilkinson
Walter Williams
Vicente Zarazua


Rounds
Preliminary Round
Terry Neudecker*
Glenn Land
6-4 6-3
Edward (Ed) Turville*
Elio (Lito) Alvarez
4-6 7-5 6-4
Mike Estep*
Lamar Roemer
9-7 4-6 6-2
Hugh West Sweeney*
Bob Shepherd
5-7 7-5 6-0
Donald (Don) Russell*
Walton Miller
6-0 5-7 6-4

Round 1
Fred Berli*
Clive Kileff
6-3 6-3
Sherwood Stewart*
Terry Neudecker
6-4 6-2
Jorge Kon*
Edward (Ed) Turville
6-2 5-7 6-4
Ronald W. (Ronnie) Fisher*
Modesto (Tito) Vazquez
4-6 6-4 6-4
Bodo Nitsche*
Danny O'Bryant
9-7 7-5
Mike Estep*
Colin Robertson
4-6 6-2 6-4
Brian Wilkinson*
Chip Massey
6-4 2-6 6-3
Alberto (Tico) Carrero*
Eduardo Guell
6-3 7-5
Butch Seewagen*
Walter Timothy (Tim) Heckler
6-1 6-2
Donald (Don) Russell*
Walter Williams
6-2 6-0
Ramiro Benavides*
Richard Earl Schuette
10-8 6-0
George Taylor*
Pedro Langre
6-2 7-5

Round 2
Tony Roche*
Brian Wilkinson
6-2 6-0
Vicente Zarazua*
Jorge Kon
7-5 6-1
Juan M. Gisbert Sr*
Christopher Bovett
6-0 8-6
Rafael Osuna*
Al G. Hill Jr.
6-2 6-3
Roger Taylor*
Hugh West Sweeney
6-2 6-4
Ronald Winston (Ronnie) Barnes*
Ramiro Benavides
9-7 6-4
Nick Kalogeropoulos*
George Taylor
8-6 3-6 6-3
Ron Holmberg*
Al Driscole
6-0 6-1
Allen E. Fox*
Bodo Nitsche
6-3 6-0
William (Bill) Tym*
Ronald W. (Ronnie) Fisher
6-1 7-5
Ham Richardson*
Fred Berli
6-2 6-4
Nikola (Niki) Pilic*
Donald (Don) Russell
6-2 6-2
Mike Estep*
Željko Franulović
1-6 6-4 7-5
Butch Seewagen*
Premjit J. Lall
12-10 6-2
Frank Conner*
Sherwood Stewart
6-4 6-4
John Newcombe*
Alberto (Tico) Carrero
6-3 6-2

Round 3
Tony Roche*
Vicente Zarazua
6-1 6-2
Rafael Osuna*
Juan M. Gisbert Sr
3-6 6-3 9-7
Roger Taylor*
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
6-4 7-5
Nick Kalogeropoulos*
Ron Holmberg
6-4 7-5
Allen E. Fox*
William (Bill) Tym
6-0 6-1
Nikola (Niki) Pilic*
Ham Richardson
6-3 2-6 7-5
Butch Seewagen*
Mike Estep
7-5 6-0
John Newcombe*
Frank Conner
6-3 6-0

Quarterfinals
Tony Roche*
Rafael Osuna
4-6 4-6 6-3 7-5 6-2
Roger Taylor*
Nick Kalogeropoulos
6-4 6-1 3-6 8-6
Nikola (Niki) Pilic*
Allen E. Fox
6-1 6-2 6-3
John Newcombe*
Butch Seewagen
6-2 6-3 4-6 1-6 6-1

Semifinals
Tony Roche*
Roger Taylor
6-2 0-6 6-8 6-1 7-5
John Newcombe*
Nikola (Niki) Pilic
12-14 1-6 6-3 6-2 6-3

Final
John Newcombe*
Tony Roche
6-2 7-5 6-3


Tournament
Preliminary Round
Hugh West Sweeney*
Bob Shepherd
Terry Neudecker*
Glenn Land
Mike Estep*
Lamar Roemer
Donald (Don) Russell*
Walton Miller
Edward (Ed) Turville*
Elio (Lito) Alvarez
Round 1
Alberto (Tico) Carrero*
Eduardo Guell
Sherwood Stewart*
Terry Neudecker
Butch Seewagen*
Walter Timothy (Tim) Heckler
Mike Estep*
Colin Robertson
Donald (Don) Russell*
Walter Williams
Fred Berli*
Clive Kileff
Bodo Nitsche*
Danny O'Bryant
Ronald W. (Ronnie) Fisher*
Modesto (Tito) Vazquez
Brian Wilkinson*
Chip Massey
Jorge Kon*
Edward (Ed) Turville
Ramiro Benavides*
Richard Earl Schuette
George Taylor*
Pedro Langre
Round 2
John Newcombe*
Alberto (Tico) Carrero
Frank Conner*
Sherwood Stewart
Butch Seewagen*
Premjit J. Lall
Mike Estep*
Željko Franulović
Nikola (Niki) Pilic*
Donald (Don) Russell
Ham Richardson*
Fred Berli
Allen E. Fox*
Bodo Nitsche
William (Bill) Tym*
Ronald W. (Ronnie) Fisher
Tony Roche*
Brian Wilkinson
Vicente Zarazua*
Jorge Kon
Rafael Osuna*
Al G. Hill Jr.
Juan M. Gisbert Sr*
Christopher Bovett
Roger Taylor*
Hugh West Sweeney
Ronald Winston (Ronnie) Barnes*
Ramiro Benavides
Nick Kalogeropoulos*
George Taylor
Ron Holmberg*
Al Driscole
Round 3
John Newcombe*
Frank Conner
Butch Seewagen*
Mike Estep
Nikola (Niki) Pilic*
Ham Richardson
Allen E. Fox*
William (Bill) Tym
Tony Roche*
Vicente Zarazua
Rafael Osuna*
Juan M. Gisbert Sr
Roger Taylor*
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
Nick Kalogeropoulos*
Ron Holmberg
Quarterfinals
John Newcombe*
Butch Seewagen
Nikola (Niki) Pilic*
Allen E. Fox
Tony Roche*
Rafael Osuna
Roger Taylor*
Nick Kalogeropoulos
Semifinals
John Newcombe*
Nikola (Niki) Pilic
Tony Roche*
Roger Taylor
Final
John Newcombe*
Tony Roche