South of England Championships 1899
General 1899-09-11 - 1899-09-16
Amateur / Challenge
Grass
6
Eastbourne, Devonshire park
England
Source Lawn Tennis and Croquet
Media
Winner Sidney Howard Smith
Players
Charles Gladstone Allen
Edward Roy (Roy) Allen
George Courtenay Ball Greene
Alfred Leonard Bentley
A.H. Brooking
Clement Haughton Langston Cazalet
Samuel Ernest Chesterman
Henry Adair Curteis
Hon. A. Davey
George Algernon Draffen
W.H. Drummond
A.H. Greening
Edward Roy (Roy) Allen
George Courtenay Ball Greene
Alfred Leonard Bentley
A.H. Brooking
Clement Haughton Langston Cazalet
Samuel Ernest Chesterman
Henry Adair Curteis
Hon. A. Davey
George Algernon Draffen
W.H. Drummond
A.H. Greening
R.C. Hall
Harold Segerson Mahony
George Whiteside Hillyard
W.H. Jackson
J.E. Kingsley
Harold Segerson Mahony
Archibald John McNair
Roderick James McNair
O.N.E. Moore
Raymond Culver Mott
George Lawrence Orme
A.N. Other
Harold Segerson Mahony
George Whiteside Hillyard
W.H. Jackson
J.E. Kingsley
Harold Segerson Mahony
Archibald John McNair
Roderick James McNair
O.N.E. Moore
Raymond Culver Mott
George Lawrence Orme
A.N. Other
Frederick William Payn
Frederick James Wade Plaskitt
Leonard Edwin Pretty
Arthur Short
Sidney Howard Smith
E.J. Solomon
E.A. Wallinger
Clement Burnett Weir
R.J. West
R.B. Wright
Edward Yatman
Frederick James Wade Plaskitt
Leonard Edwin Pretty
Arthur Short
Sidney Howard Smith
E.J. Solomon
E.A. Wallinger
Clement Burnett Weir
R.J. West
R.B. Wright
Edward Yatman
Challenge round
Sidney Howard Smith*
Harold Segerson Mahony
Harold Segerson Mahony
6-0
6-3
6-4
Rounds
Round 1
J.E. Kingsley*
Archibald John McNair
Archibald John McNair
6-2
6-1
Charles Gladstone Allen*
O.N.E. Moore
O.N.E. Moore
w.o.
Round 2
Henry Adair Curteis*
Samuel Ernest Chesterman
Samuel Ernest Chesterman
6-2
6-3
R.B. Wright*
Raymond Culver Mott
Raymond Culver Mott
7-5
6-4
Alfred Leonard Bentley*
E.A. Wallinger
E.A. Wallinger
6-3
6-3
George Ball Greene*
W.H. Drummond
W.H. Drummond
6-2
6-1
Edward Yatman*
Hon. A. Davey
Hon. A. Davey
6-3
6-1
R.J. West*
R.C. Hall
R.C. Hall
6-1
6-3
Frederick William Payn*
J.E. Kingsley
J.E. Kingsley
6-4
6-3
George Hillyard*
Charles Gladstone Allen
Charles Gladstone Allen
6-3
6-0
Roderick McNair*
Frederick James Wade Plaskitt
Frederick James Wade Plaskitt
7-5
6-2
A.H. Brooking*
A.N. Other
A.N. Other
w.o.
Edward Roy (Roy) Allen*
George Lawrence Orme
George Lawrence Orme
4-6
6-3
6-1
E.J. Solomon*
George Algernon Draffen
George Algernon Draffen
8-6
6-0
Harold Segerson Mahony*
A.H. Greening
A.H. Greening
4-6
6-1
6-2
Arthur Short*
Clement Burnett Weir
Clement Burnett Weir
6-2
5-7
7-5
W.H. Jackson*
Leonard Edwin Pretty
Leonard Edwin Pretty
6-4
6-1
Round 3
Henry Adair Curteis*
R.B. Wright
R.B. Wright
6-3
6-2
W.H. Jackson*
Alfred Leonard Bentley
Alfred Leonard Bentley
6-3
6-4
George Ball Greene*
Edward Yatman
Edward Yatman
7-5
6-2
Frederick William Payn*
R.J. West
R.J. West
6-1
6-2
George Hillyard*
Roderick McNair
Roderick McNair
6-4
6-1
Edward Roy (Roy) Allen*
A.H. Brooking
A.H. Brooking
6-4
6-3
Clement Cazalet*
E.J. Solomon
E.J. Solomon
6-2
6-2
Harold Segerson Mahony*
Arthur Short
Arthur Short
8-6
ret.
Quarterfinals
W.H. Jackson*
Henry Adair Curteis
Henry Adair Curteis
6-2
6-2
George Ball Greene*
Frederick William Payn
Frederick William Payn
6-1
6-3
George Hillyard*
Edward Roy (Roy) Allen
Edward Roy (Roy) Allen
6-3
2-6
8-6
Harold Segerson Mahony*
Clement Cazalet
Clement Cazalet
6-2
11-9
Semifinals
George Ball Greene*
W.H. Jackson
W.H. Jackson
6-0
6-4
Harold Segerson Mahony*
George Hillyard
George Hillyard
7-5
6-4
Final
Harold Segerson Mahony*
George Ball Greene
George Ball Greene
8-6
6-1
6-3
Tournament
Round 1
Charles Gladstone Allen*
O.N.E. Moore
O.N.E. Moore
J.E. Kingsley*
Archibald John McNair
Archibald John McNair
Round 2
Harold Segerson Mahony*
A.H. Greening
A.H. Greening
Arthur Short*
Clement Burnett Weir
Clement Burnett Weir
E.J. Solomon*
George Algernon Draffen
George Algernon Draffen
George Hillyard*
Charles Gladstone Allen
Charles Gladstone Allen
Roderick McNair*
Frederick James Wade Plaskitt
Frederick James Wade Plaskitt
Edward Roy (Roy) Allen*
George Lawrence Orme
George Lawrence Orme
A.H. Brooking*
A.N. Other
A.N. Other
George Ball Greene*
W.H. Drummond
W.H. Drummond
Edward Yatman*
Hon. A. Davey
Hon. A. Davey
Frederick William Payn*
J.E. Kingsley
J.E. Kingsley
R.J. West*
R.C. Hall
R.C. Hall
W.H. Jackson*
Leonard Edwin Pretty
Leonard Edwin Pretty
Alfred Leonard Bentley*
E.A. Wallinger
E.A. Wallinger
Henry Adair Curteis*
Samuel Ernest Chesterman
Samuel Ernest Chesterman
R.B. Wright*
Raymond Culver Mott
Raymond Culver Mott
Round 3
Harold Segerson Mahony*
Arthur Short
Arthur Short
Clement Cazalet*
E.J. Solomon
E.J. Solomon
George Hillyard*
Roderick McNair
Roderick McNair
Edward Roy (Roy) Allen*
A.H. Brooking
A.H. Brooking
George Ball Greene*
Edward Yatman
Edward Yatman
Frederick William Payn*
R.J. West
R.J. West
W.H. Jackson*
Alfred Leonard Bentley
Alfred Leonard Bentley
Henry Adair Curteis*
R.B. Wright
R.B. Wright
Quarterfinals
Harold Segerson Mahony*
Clement Cazalet
Clement Cazalet
George Hillyard*
Edward Roy (Roy) Allen
Edward Roy (Roy) Allen
George Ball Greene*
Frederick William Payn
Frederick William Payn
W.H. Jackson*
Henry Adair Curteis
Henry Adair Curteis
Semifinals
Harold Segerson Mahony*
George Hillyard
George Hillyard
George Ball Greene*
W.H. Jackson
W.H. Jackson
Final
Harold Segerson Mahony*
George Ball Greene
George Ball Greene