North of England Championships 1946
General 1946-08-19 - 1946-08-24
Open
Grass
5
Scarborough
England
Source Lawn Tennis and Badminton/Internet
Media
Winner Ignacy Hanislaw Tloczynski (Tloczyński)
Players
G.N. Blackburn
D.A. Bosworth
A.G. Burnett
A.C. Burnett
Donald William (Don) Butler
Roland E. Carter
G.T. Fleming
P.W. Gansert
R.H.S. Gordon
D.A. Bosworth
A.G. Burnett
A.C. Burnett
Donald William (Don) Butler
Roland E. Carter
G.T. Fleming
P.W. Gansert
R.H.S. Gordon
Sidney C. Hacking
E.N. Jewels
I. Kaner
J.A. Levell
Lord Mexborough
Tomas Richard (Tim) Miles
J.C. Oxley
F.E. Padgett
W. Prewin
E.N. Jewels
I. Kaner
J.A. Levell
Lord Mexborough
Tomas Richard (Tim) Miles
J.C. Oxley
F.E. Padgett
W. Prewin
A. Reader
Brian Royds
J.A. Starling
Maksymiljan (Max) Stolarow
Ignacy Hanislaw Tloczynski (Tloczyński)
Frank Herbert David Wilde
Brian Royds
J.A. Starling
Maksymiljan (Max) Stolarow
Ignacy Hanislaw Tloczynski (Tloczyński)
Frank Herbert David Wilde
Rounds
Round 1
Lord Mexborough*
P.W. Gansert
P.W. Gansert
6-1
6-0
Sidney C. Hacking*
G.N. Blackburn
G.N. Blackburn
6-0
4-6
6-2
A.G. Burnett*
I. Kaner
I. Kaner
6-1
7-5
Maksymiljan (Max) Stolarow*
J.A. Starling
J.A. Starling
6-2
6-3
Ignacy Tloczynski*
R.H.S. Gordon
R.H.S. Gordon
6-1
6-0
E.N. Jewels*
W. Prewin
W. Prewin
6-0
5-7
6-2
A.C. Burnett*
J.A. Levell
J.A. Levell
6-1
6-0
D.A. Bosworth*
J.C. Oxley
J.C. Oxley
6-2
6-0
Round 2
Frank Wilde*
Brian Royds
Brian Royds
7-5
5-7
8-6
Donald Butler*
F.E. Padgett
F.E. Padgett
6-1
6-2
Tim Miles*
A. Reader
A. Reader
6-3
6-2
Sidney C. Hacking*
Lord Mexborough
Lord Mexborough
6-4
6-3
Maksymiljan (Max) Stolarow*
A.G. Burnett
A.G. Burnett
6-1
6-1
Ignacy Tloczynski*
E.N. Jewels
E.N. Jewels
6-3
6-1
G.T. Fleming*
A.C. Burnett
A.C. Burnett
3-6
7-5
8-6
Roland E. Carter*
D.A. Bosworth
D.A. Bosworth
6-3
6-2
Quarterfinals
Maksymiljan (Max) Stolarow*
Frank Wilde
Frank Wilde
0-6
6-3
6-1
Roland E. Carter*
Tim Miles
Tim Miles
7-5
5-7
6-1
Donald Butler*
Sidney C. Hacking
Sidney C. Hacking
6-3
6-2
Ignacy Tloczynski*
G.T. Fleming
G.T. Fleming
6-0
6-0
Semifinals
Donald Butler*
Maksymiljan (Max) Stolarow
Maksymiljan (Max) Stolarow
7-5
6-2
Ignacy Tloczynski*
Roland E. Carter
Roland E. Carter
6-3
6-2
Final
Ignacy Tloczynski*
Donald Butler
Donald Butler
10-8
6-2
Tournament
Round 1
Ignacy Tloczynski*
R.H.S. Gordon
R.H.S. Gordon
E.N. Jewels*
W. Prewin
W. Prewin
A.C. Burnett*
J.A. Levell
J.A. Levell
D.A. Bosworth*
J.C. Oxley
J.C. Oxley
Sidney C. Hacking*
G.N. Blackburn
G.N. Blackburn
Lord Mexborough*
P.W. Gansert
P.W. Gansert
Maksymiljan (Max) Stolarow*
J.A. Starling
J.A. Starling
A.G. Burnett*
I. Kaner
I. Kaner
Round 2
Ignacy Tloczynski*
E.N. Jewels
E.N. Jewels
G.T. Fleming*
A.C. Burnett
A.C. Burnett
Roland E. Carter*
D.A. Bosworth
D.A. Bosworth
Tim Miles*
A. Reader
A. Reader
Donald Butler*
F.E. Padgett
F.E. Padgett
Sidney C. Hacking*
Lord Mexborough
Lord Mexborough
Maksymiljan (Max) Stolarow*
A.G. Burnett
A.G. Burnett
Frank Wilde*
Brian Royds
Brian Royds
Quarterfinals
Ignacy Tloczynski*
G.T. Fleming
G.T. Fleming
Roland E. Carter*
Tim Miles
Tim Miles
Donald Butler*
Sidney C. Hacking
Sidney C. Hacking
Maksymiljan (Max) Stolarow*
Frank Wilde
Frank Wilde
Semifinals
Ignacy Tloczynski*
Roland E. Carter
Roland E. Carter
Donald Butler*
Maksymiljan (Max) Stolarow
Maksymiljan (Max) Stolarow
Final
Ignacy Tloczynski*
Donald Butler
Donald Butler