Sussex Championships 1898
General 1898-09-05 - 1898-09-10
Amateur / Challenge
Grass
5
Brighton
England
Source Lawn Tennis and Badminton
Media
Winner David Grainger Chaytor
Players
Sydney Harman Adams
Sigismund Raynor Arthur
R.H. Brandreth
George Aristides Caridia (Karidias)
Walter Castle
David Grainger Chaytor
Henry Adair Curteis
David Grainger Chaytor
Neville John Durlacher
Henry Gillibrand Elwin Evered
George Courtenay Ball Greene
S.D. Gordon White
Sigismund Raynor Arthur
R.H. Brandreth
George Aristides Caridia (Karidias)
Walter Castle
David Grainger Chaytor
Henry Adair Curteis
David Grainger Chaytor
Neville John Durlacher
Henry Gillibrand Elwin Evered
George Courtenay Ball Greene
S.D. Gordon White
Turketil George Pearson Greville
Gilbert Hough Grummitt
V. Haynes
George Whiteside Hillyard
W.F. Lawrence
A.E. Lawrence
F. Lawrence
Harold Segerson Mahony
Harold Adair Nisbet
George Lawrence Orme
Philip Thomas Oyler
Thomas Henry Oyler
Gilbert Hough Grummitt
V. Haynes
George Whiteside Hillyard
W.F. Lawrence
A.E. Lawrence
F. Lawrence
Harold Segerson Mahony
Harold Adair Nisbet
George Lawrence Orme
Philip Thomas Oyler
Thomas Henry Oyler
William Bradney Pershouse
Charles Henry (Jack) Ridding
W. Robbs
J.P. Simeon
Sidney Howard Smith
Alfred Egerton Maynard Taylor
H.C. Tomlinson
Percy Ernest Tooth
Clement Burnett Weir
Edward Yatman
Charles Henry (Jack) Ridding
W. Robbs
J.P. Simeon
Sidney Howard Smith
Alfred Egerton Maynard Taylor
H.C. Tomlinson
Percy Ernest Tooth
Clement Burnett Weir
Edward Yatman
Challenge round
David Grainger Chaytor*
George Courtenay Ball Greene
George Courtenay Ball Greene
6-1
6-1
2-6
8-6
Rounds
Round 1
David Grainger Chaytor*
Neville John Durlacher
Neville John Durlacher
w.o.
Alfred Egerton Maynard Taylor*
H.C. Tomlinson
H.C. Tomlinson
6-3
6-4
W. Robbs*
Sigismund Raynor Arthur
Sigismund Raynor Arthur
3-6
8-6
6-2
George Caridia*
Philip Thomas Oyler
Philip Thomas Oyler
6-1
6-0
Sidney Howard Smith*
Percy Ernest Tooth
Percy Ernest Tooth
w.o.
Thomas Henry Oyler*
A.E. Lawrence
A.E. Lawrence
w.o.
Clement Burnett Weir*
R.H. Brandreth
R.H. Brandreth
7-5
3-6
6-2
Turketil George Pearson Greville*
S.D. Gordon White
S.D. Gordon White
6-1
6-1
Harold Adair Nisbet*
Gilbert Hough Grummitt
Gilbert Hough Grummitt
6-1
6-4
George Lawrence Orme*
J.P. Simeon
J.P. Simeon
6-3
6-2
Henry Adair Curteis*
F. Lawrence
F. Lawrence
w.o.
Sydney Adams*
W.F. Lawrence
W.F. Lawrence
w.o.
George Hillyard*
William Bradney Pershouse
William Bradney Pershouse
6-2
6-1
Henry Gillibrand Elwin Evered*
Walter Castle
Walter Castle
6-2
6-4
Edward Yatman*
V. Haynes
V. Haynes
6-1
6-4
Harold Segerson Mahony*
Charles Henry (Jack) Ridding
Charles Henry (Jack) Ridding
6-4
6-2
Round 2
David Grainger Chaytor*
Alfred Egerton Maynard Taylor
Alfred Egerton Maynard Taylor
6-2
7-5
George Caridia*
W. Robbs
W. Robbs
6-3
6-1
Sidney Howard Smith*
Thomas Henry Oyler
Thomas Henry Oyler
6-1
6-2
Turketil George Pearson Greville*
Clement Burnett Weir
Clement Burnett Weir
6-2
6-4
Harold Adair Nisbet*
George Lawrence Orme
George Lawrence Orme
7-5
3-6
8-6
Sydney Adams*
Henry Adair Curteis
Henry Adair Curteis
w.o.
George Hillyard*
Henry Gillibrand Elwin Evered
Henry Gillibrand Elwin Evered
8-6
6-1
Harold Segerson Mahony*
Edward Yatman
Edward Yatman
6-3
6-0
Quarterfinals
David Grainger Chaytor*
George Caridia
George Caridia
6-4
7-5
Turketil George Pearson Greville*
Sidney Howard Smith
Sidney Howard Smith
7-5
6-4
Harold Adair Nisbet*
Sydney Adams
Sydney Adams
2-6
6-0
6-1
Harold Segerson Mahony*
George Hillyard
George Hillyard
6-3
6-1
Semifinals
David Grainger Chaytor*
Turketil George Pearson Greville
Turketil George Pearson Greville
6-3
6-4
Harold Segerson Mahony*
Harold Adair Nisbet
Harold Adair Nisbet
6-4
10-8
Final
David Grainger Chaytor*
Harold Segerson Mahony
Harold Segerson Mahony
7-5
0-6
4-6
6-2
6-4
Tournament
Round 1
David Grainger Chaytor*
Neville John Durlacher
Neville John Durlacher
Alfred Egerton Maynard Taylor*
H.C. Tomlinson
H.C. Tomlinson
George Caridia*
Philip Thomas Oyler
Philip Thomas Oyler
W. Robbs*
Sigismund Raynor Arthur
Sigismund Raynor Arthur
Turketil George Pearson Greville*
S.D. Gordon White
S.D. Gordon White
Clement Burnett Weir*
R.H. Brandreth
R.H. Brandreth
Sidney Howard Smith*
Percy Ernest Tooth
Percy Ernest Tooth
Thomas Henry Oyler*
A.E. Lawrence
A.E. Lawrence
Harold Segerson Mahony*
Charles Henry (Jack) Ridding
Charles Henry (Jack) Ridding
Edward Yatman*
V. Haynes
V. Haynes
George Hillyard*
William Bradney Pershouse
William Bradney Pershouse
Henry Gillibrand Elwin Evered*
Walter Castle
Walter Castle
Harold Adair Nisbet*
Gilbert Hough Grummitt
Gilbert Hough Grummitt
George Lawrence Orme*
J.P. Simeon
J.P. Simeon
Sydney Adams*
W.F. Lawrence
W.F. Lawrence
Henry Adair Curteis*
F. Lawrence
F. Lawrence
Round 2
David Grainger Chaytor*
Alfred Egerton Maynard Taylor
Alfred Egerton Maynard Taylor
George Caridia*
W. Robbs
W. Robbs
Turketil George Pearson Greville*
Clement Burnett Weir
Clement Burnett Weir
Sidney Howard Smith*
Thomas Henry Oyler
Thomas Henry Oyler
Harold Segerson Mahony*
Edward Yatman
Edward Yatman
George Hillyard*
Henry Gillibrand Elwin Evered
Henry Gillibrand Elwin Evered
Harold Adair Nisbet*
George Lawrence Orme
George Lawrence Orme
Sydney Adams*
Henry Adair Curteis
Henry Adair Curteis
Quarterfinals
David Grainger Chaytor*
George Caridia
George Caridia
Turketil George Pearson Greville*
Sidney Howard Smith
Sidney Howard Smith
Harold Segerson Mahony*
George Hillyard
George Hillyard
Harold Adair Nisbet*
Sydney Adams
Sydney Adams
Semifinals
David Grainger Chaytor*
Turketil George Pearson Greville
Turketil George Pearson Greville
Harold Segerson Mahony*
Harold Adair Nisbet
Harold Adair Nisbet
Final
David Grainger Chaytor*
Harold Segerson Mahony
Harold Segerson Mahony