Eastern Grass Court Championships 1959


General 1959-08-04 - 1959-08-10
Amateur
Grass
6
South Orange, New Jersey
United States of America

Source World Tennis, Tennis Italiano



Media


Winner Alejandro Rodriquez (Alex) Olmedo


Players
Arthur (Art) Andrews
Arthur Robert Ashe jr
Robert M. (Bob) Barker
Bernard (Tut) Bartzen
Leif C. Beck
Reginald D. (Reg) Bennett
Wiliam Edward (Bill) Bond
Robert S. (Bob) Bowditch
Earl Henry (Butch) Buchholz
C. Clyde Buck
Chris L. Crawford
Wilbert Randolph (Bill) Davis
Donald Lundy Dell
Jon Aleander (Jack) Douglas
Al Driscole
Ramsey Earnhart
Pablo S. Eisenberg
Ronald W. (Ronnie) Fisher
Allen E. Fox
Myron Jay (Mike) Franks
Frank Arthur Froehling III
Stephen (Steve) Gottlieb
Mike E. Green
Crawford I. Henry
Juan Jose Hermosilla
Rudy Hernando
Harry Hoffmann Jr.
Ronald Edward Holmberg
William H. (Bill) Hoogs Jr. (IV)
John R. (Jack) Kamrath
Donald L. (Don) Kierbow
Ramanathan Krishnan
John J. Lesch
Neal Marcus
Charles Robert (Chuck) McKinley Jr.
James Henry (Jim) McManus
J. Allen Morris
Larry H. Nagler
Edgar A. III (Ned) Neely
David M. (Dave) Nelson
Alejandro Rodriquez (Alex) Olmedo
Paul V. Palmer
Doyle Perkins
John Anthony (Tony) Pickard
Isias S. (Iyo) Pimentel
Robert (Bob) Potthast
John D. Powless
Donald E. (Don) Ralph
Richard (Dennis) Ralston
Martin Claire (Marty) Riessen
Alan Silverman Roberts
Don Rubell
Richard (Dick) Savitt
Sidney (Sid) Schwartz
Eugene Lytton (Gene) Scott
John C. Skogstad
David W. (Dave) Snyder
Forrest Stewart
Rodney (Rod) Susman
Donald (Don) Thompson
Neil Unterseher
Jim Watson
Roger S. Werksman
Mac White


Rounds
Round 1
Alex Olmedo*
Donald (Don) Thompson
6-3 6-2
Roger S. Werksman*
David M. (Dave) Nelson
6-3 6-4
Marty Riessen*
Dennis Ralston
4-6 6-1 8-6
Larry H. Nagler*
Wilbert Randolph (Bill) Davis
6-2 6-4
Chuck McKinley*
Forrest Stewart
6-4 6-4
Ronald W. (Ronnie) Fisher*
Crawford I. Henry
6-4 6-4
Paul V. Palmer*
Neal Marcus
8-6 6-4
Ron Holmberg*
Harry Hoffmann Jr.
6-2 6-3
Tony Pickard*
Pablo S. Eisenberg
6-2 6-4
Frank Froehling III*
Arthur Ashe
6-2 6-2
Ramsey Earnhart*
John R. (Jack) Kamrath
6-0 6-3
Don Rubell*
Jim Watson
7-9 6-1 7-5
Rodney (Rod) Susman*
C. Clyde Buck
6-2 3-6 6-1
Donald Dell*
John C. Skogstad
6-4 4-6 6-1
Earl Butch Buchholz*
Mac White
6-3 6-3
Sidney (Sid) Schwartz*
Bill Bond
6-4 6-4
Arthur (Art) Andrews*
Chris L. Crawford
6-1 6-1
Bernard (Tut) Bartzen*
Don Kierbow
7-5 6-4
Ramanathan Krishnan*
Jim McManus
6-1 6-2
Rudy Hernando*
Neil Unterseher
6-4 6-0
Robert S. (Bob) Bowditch*
John J. Lesch
6-2 7-5
Al Driscole*
Stephen (Steve) Gottlieb
6-2 4-6 6-4
Dick Savitt*
David W. (Dave) Snyder
6-0 6-2
Mike E. Green*
Gene Scott
6-2 6-4
Edgar A. III (Ned) Neely*
Robert M. (Bob) Barker
9-7 2-6 7-5
J. Allen Morris*
William H. (Bill) Hoogs Jr. (IV)
8-6 6-1
Myron Jay (Mike) Franks*
Leif C. Beck
6-4 4-6 8-6
Alan Silverman Roberts*
Donald E. (Don) Ralph
7-5 2-6 11-9
Allen E. Fox*
Juan Jose Hermosilla
6-4 6-0
Jon Aleander (Jack) Douglas*
John D. Powless
6-8 6-3 6-2
Reg Bennett*
Robert (Bob) Potthast
6-4 6-3
Doyle Perkins*
Isias S. (Iyo) Pimentel
w.o.

Round 2
Donald Dell*
Ronald W. (Ronnie) Fisher
15-13 6-3
Earl Butch Buchholz*
Sidney (Sid) Schwartz
6-2 6-1
Ron Holmberg*
Edgar A. III (Ned) Neely
6-2 6-0
Roger S. Werksman*
Tony Pickard
9-7 6-3
Bernard (Tut) Bartzen*
Frank Froehling III
7-5 6-0
Mike E. Green*
Marty Riessen
6-3 6-0
Chuck McKinley*
Allen E. Fox
6-3 6-2
Alex Olmedo*
Ramsey Earnhart
10-8 7-5
Myron Jay (Mike) Franks*
Alan Silverman Roberts
6-2 6-3
Jon Aleander (Jack) Douglas*
Robert S. (Bob) Bowditch
6-3 6-2
Rudy Hernando*
Ramanathan Krishnan
6-2 2-6 6-4
Don Rubell*
Rodney (Rod) Susman
5-7 6-3 6-4
Doyle Perkins*
Paul V. Palmer
10-8 6-4
J. Allen Morris*
Arthur (Art) Andrews
6-4 7-5
Larry H. Nagler*
Reg Bennett
6-4 6-2
Dick Savitt*
Al Driscole
6-3 6-3

Round 3
Alex Olmedo*
Don Rubell
6-2 6-2
Donald Dell*
Doyle Perkins
8-6 6-1
Earl Butch Buchholz*
Ron Holmberg
6-4 4-6 6-4
J. Allen Morris*
Roger S. Werksman
6-3 6-3
Mike E. Green*
Bernard (Tut) Bartzen
3-6 11-9 6-4
Myron Jay (Mike) Franks*
Larry H. Nagler
12-10 7-5
Jon Aleander (Jack) Douglas*
Rudy Hernando
6-3 6-4
Chuck McKinley*
Dick Savitt
6-4 6-8 6-4

Quarterfinals
Alex Olmedo*
Donald Dell
8-6 6-3
Earl Butch Buchholz*
J. Allen Morris
6-3 6-2
Mike E. Green*
Myron Jay (Mike) Franks
4-6 8-6 6-2
Chuck McKinley*
Jon Aleander (Jack) Douglas
6-1 6-2

Semifinals
Alex Olmedo*
Earl Butch Buchholz
9-7 7-9 9-7? 6-2
Mike E. Green*
Chuck McKinley
10-8 6-3 11-9

Final
Alex Olmedo*
Mike E. Green
6-? 3-6 6-0 6-2


Tournament
Round 1
Alex Olmedo*
Donald (Don) Thompson
Ramsey Earnhart*
John R. (Jack) Kamrath
Don Rubell*
Jim Watson
Rodney (Rod) Susman*
C. Clyde Buck
Donald Dell*
John C. Skogstad
Ronald W. (Ronnie) Fisher*
Crawford I. Henry
Doyle Perkins*
Isias S. (Iyo) Pimentel
Paul V. Palmer*
Neal Marcus
Earl Butch Buchholz*
Mac White
Sidney (Sid) Schwartz*
Bill Bond
Ron Holmberg*
Harry Hoffmann Jr.
Edgar A. III (Ned) Neely*
Robert M. (Bob) Barker
J. Allen Morris*
William H. (Bill) Hoogs Jr. (IV)
Arthur (Art) Andrews*
Chris L. Crawford
Roger S. Werksman*
David M. (Dave) Nelson
Tony Pickard*
Pablo S. Eisenberg
Mike E. Green*
Gene Scott
Marty Riessen*
Dennis Ralston
Bernard (Tut) Bartzen*
Don Kierbow
Frank Froehling III*
Arthur Ashe
Myron Jay (Mike) Franks*
Leif C. Beck
Alan Silverman Roberts*
Donald E. (Don) Ralph
Larry H. Nagler*
Wilbert Randolph (Bill) Davis
Reg Bennett*
Robert (Bob) Potthast
Chuck McKinley*
Forrest Stewart
Allen E. Fox*
Juan Jose Hermosilla
Dick Savitt*
David W. (Dave) Snyder
Al Driscole*
Stephen (Steve) Gottlieb
Jon Aleander (Jack) Douglas*
John D. Powless
Robert S. (Bob) Bowditch*
John J. Lesch
Rudy Hernando*
Neil Unterseher
Ramanathan Krishnan*
Jim McManus
Round 2
Alex Olmedo*
Ramsey Earnhart
Don Rubell*
Rodney (Rod) Susman
Donald Dell*
Ronald W. (Ronnie) Fisher
Doyle Perkins*
Paul V. Palmer
Earl Butch Buchholz*
Sidney (Sid) Schwartz
Ron Holmberg*
Edgar A. III (Ned) Neely
J. Allen Morris*
Arthur (Art) Andrews
Roger S. Werksman*
Tony Pickard
Mike E. Green*
Marty Riessen
Bernard (Tut) Bartzen*
Frank Froehling III
Myron Jay (Mike) Franks*
Alan Silverman Roberts
Larry H. Nagler*
Reg Bennett
Chuck McKinley*
Allen E. Fox
Dick Savitt*
Al Driscole
Jon Aleander (Jack) Douglas*
Robert S. (Bob) Bowditch
Rudy Hernando*
Ramanathan Krishnan
Round 3
Alex Olmedo*
Don Rubell
Donald Dell*
Doyle Perkins
Earl Butch Buchholz*
Ron Holmberg
J. Allen Morris*
Roger S. Werksman
Mike E. Green*
Bernard (Tut) Bartzen
Myron Jay (Mike) Franks*
Larry H. Nagler
Chuck McKinley*
Dick Savitt
Jon Aleander (Jack) Douglas*
Rudy Hernando
Quarterfinals
Alex Olmedo*
Donald Dell
Earl Butch Buchholz*
J. Allen Morris
Mike E. Green*
Myron Jay (Mike) Franks
Chuck McKinley*
Jon Aleander (Jack) Douglas
Semifinals
Alex Olmedo*
Earl Butch Buchholz
Mike E. Green*
Chuck McKinley
Final
Alex Olmedo*
Mike E. Green