Northumberland Championships 1892
General 1892-07-25 - 1892-07-30
Amateur
Grass
6
Newcastle upon Tyne
England
Source Pastime, The Field
Info Draw: 33
Report Mens doubles final: Campbell/Mahony def. Chaytor/Ball-Greene 8-6 6-4 6-3
Mixed doubles final (Draw: 16): Helen Jackson/Ernest Renshaw def. Jane Corder/George Ball-Greene 6-2 6-2
Media
Winner Thomas (Tom) Chaytor
Players
E. Archer
George Courtenay Ball Greene
Percy Bateman Brown
J.D. Brown
Oliver Samuel Campbell
Harold Weston Carlton
W.L. Carr
Alfred Octavius Challoner
Thomas (Tom) Chaytor
A.C. Clapham
Frederick Richard Fenwick(e) Clennell
Harold Pechell Darling
George Courtenay Ball Greene
Percy Bateman Brown
J.D. Brown
Oliver Samuel Campbell
Harold Weston Carlton
W.L. Carr
Alfred Octavius Challoner
Thomas (Tom) Chaytor
A.C. Clapham
Frederick Richard Fenwick(e) Clennell
Harold Pechell Darling
A. Dunn jr.
Mark Fenwick
Ernest W. Fletcher
William Woodcock Goodbody
Manliffe Francis Goodbody
T. Grotrian
Henry (Harry) Grove
R.C. Hamilton
Harold Segerson Mahony
William John Nimmo
John William Beaumont Pease
Howard Pease
Mark Fenwick
Ernest W. Fletcher
William Woodcock Goodbody
Manliffe Francis Goodbody
T. Grotrian
Henry (Harry) Grove
R.C. Hamilton
Harold Segerson Mahony
William John Nimmo
John William Beaumont Pease
Howard Pease
W.E. Penrice
David John Pigg
Arthur John Stanley
Eustace Alfred Stephens
Henry Gervas Stobart
W.K. Tarver
Howard Augustus Taylor
Richard Millar Watson
L. Wray
David John Pigg
Arthur John Stanley
Eustace Alfred Stephens
Henry Gervas Stobart
W.K. Tarver
Howard Augustus Taylor
Richard Millar Watson
L. Wray
Rounds
Round 1
Harold Segerson Mahony*
Arthur John Stanley
Arthur John Stanley
6-4
6-2
Round 2
Manliffe Francis Goodbody*
Frederick Richard Fenwick(e) Clennell
Frederick Richard Fenwick(e) Clennell
6-2
6-1
William Woodcock Goodbody*
W.K. Tarver
W.K. Tarver
4-6
6-1
6-0
W.L. Carr*
Ernest W. Fletcher
Ernest W. Fletcher
6-0
6-1
William John Nimmo*
R.C. Hamilton
R.C. Hamilton
6-1
6-2
Thomas (Tom) Chaytor*
Harold Pechell Darling
Harold Pechell Darling
6-0
6-1
J.D. Brown*
David John Pigg
David John Pigg
6-2
6-2
John William Beaumont Pease*
Howard Pease
Howard Pease
6-1
6-2
Mark Fenwick*
W.E. Penrice
W.E. Penrice
6-0
6-0
George Ball Greene*
Henry (Harry) Grove
Henry (Harry) Grove
1-6
6-2
6-3
Harold Segerson Mahony*
Alfred Octavius Challoner
Alfred Octavius Challoner
6-3
6-3
Harold Weston Carlton*
L. Wray
L. Wray
6-0
6-0
Oliver Samuel Campbell*
Eustace Alfred Stephens
Eustace Alfred Stephens
6-2
6-1
A. Dunn jr.*
Richard Millar Watson
Richard Millar Watson
6-4
6-3
T. Grotrian*
Howard Augustus Taylor
Howard Augustus Taylor
7-5
3-6
6-4
E. Archer*
A.C. Clapham
A.C. Clapham
6-2
6-0
Percy Bateman Brown*
Henry Gervas Stobart
Henry Gervas Stobart
10-8
9-11
7-8
ret.
Round 3
Percy Bateman Brown*
John William Beaumont Pease
John William Beaumont Pease
6-2
6-2
Manliffe Francis Goodbody*
J.D. Brown
J.D. Brown
6-4
6-1
George Ball Greene*
Mark Fenwick
Mark Fenwick
6-3
6-4
Harold Segerson Mahony*
William Woodcock Goodbody
William Woodcock Goodbody
6-2
6-1
Harold Weston Carlton*
W.L. Carr
W.L. Carr
6-2
6-0
Oliver Samuel Campbell*
A. Dunn jr.
A. Dunn jr.
6-3
9-7
T. Grotrian*
William John Nimmo
William John Nimmo
w.o.
Thomas (Tom) Chaytor*
E. Archer
E. Archer
6-0
6-1
Quarterfinals
Manliffe Francis Goodbody*
Percy Bateman Brown
Percy Bateman Brown
6-2
6-3
Harold Segerson Mahony*
George Ball Greene
George Ball Greene
6-3
6-1
Harold Weston Carlton*
Oliver Samuel Campbell
Oliver Samuel Campbell
6-2
6-3
Thomas (Tom) Chaytor*
T. Grotrian
T. Grotrian
6-2
6-2
Semifinals
Harold Segerson Mahony*
Manliffe Francis Goodbody
Manliffe Francis Goodbody
15-13
ret.
Thomas (Tom) Chaytor*
Harold Weston Carlton
Harold Weston Carlton
3-6
6-2
6-1
Final
Thomas (Tom) Chaytor*
Harold Segerson Mahony
Harold Segerson Mahony
6-0
10-8
6-2
Tournament
Round 1
Harold Segerson Mahony*
Arthur John Stanley
Arthur John Stanley
Round 2
Thomas (Tom) Chaytor*
Harold Pechell Darling
Harold Pechell Darling
E. Archer*
A.C. Clapham
A.C. Clapham
T. Grotrian*
Howard Augustus Taylor
Howard Augustus Taylor
William John Nimmo*
R.C. Hamilton
R.C. Hamilton
Harold Weston Carlton*
L. Wray
L. Wray
W.L. Carr*
Ernest W. Fletcher
Ernest W. Fletcher
Oliver Samuel Campbell*
Eustace Alfred Stephens
Eustace Alfred Stephens
A. Dunn jr.*
Richard Millar Watson
Richard Millar Watson
Harold Segerson Mahony*
Alfred Octavius Challoner
Alfred Octavius Challoner
William Woodcock Goodbody*
W.K. Tarver
W.K. Tarver
George Ball Greene*
Henry (Harry) Grove
Henry (Harry) Grove
Mark Fenwick*
W.E. Penrice
W.E. Penrice
Manliffe Francis Goodbody*
Frederick Richard Fenwick(e) Clennell
Frederick Richard Fenwick(e) Clennell
J.D. Brown*
David John Pigg
David John Pigg
Percy Bateman Brown*
Henry Gervas Stobart
Henry Gervas Stobart
John William Beaumont Pease*
Howard Pease
Howard Pease
Round 3
Thomas (Tom) Chaytor*
E. Archer
E. Archer
T. Grotrian*
William John Nimmo
William John Nimmo
Harold Weston Carlton*
W.L. Carr
W.L. Carr
Oliver Samuel Campbell*
A. Dunn jr.
A. Dunn jr.
Harold Segerson Mahony*
William Woodcock Goodbody
William Woodcock Goodbody
George Ball Greene*
Mark Fenwick
Mark Fenwick
Manliffe Francis Goodbody*
J.D. Brown
J.D. Brown
Percy Bateman Brown*
John William Beaumont Pease
John William Beaumont Pease
Quarterfinals
Thomas (Tom) Chaytor*
T. Grotrian
T. Grotrian
Harold Weston Carlton*
Oliver Samuel Campbell
Oliver Samuel Campbell
Harold Segerson Mahony*
George Ball Greene
George Ball Greene
Manliffe Francis Goodbody*
Percy Bateman Brown
Percy Bateman Brown
Semifinals
Thomas (Tom) Chaytor*
Harold Weston Carlton
Harold Weston Carlton
Harold Segerson Mahony*
Manliffe Francis Goodbody
Manliffe Francis Goodbody
Final
Thomas (Tom) Chaytor*
Harold Segerson Mahony
Harold Segerson Mahony